Alışveriş

İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar

Son yıllarda yeni bir alışveriş trendi patlamasın yaşanıyor ve gün geçmiyor ki yeni bir alışveriş sitesi açılmasın. Pasta büyük herkes oradan bir dilim kapmak istiyor, kimileri bunu hakkını vererek yani satın alan müşterinin bilgi güvenliğini sağlayarak, kimileri ise internet korsanlarına açık kapı bırakarak bu işi yapıyor. Fırsatlar mağazadakilerden daha cazip ve internet üzerinden alışveriş yapmak istiyoruz. Ayrıca zamanımız kıymetli hem evde kahvemi yudumlayım, hem de bir güzel alışverişimi yapayım diyorsanız işte size altın kurallar.

-Öncelikle alışveriş yapacağımız internet sitesi hakkında bilgi araştırma ki bazı şikâyet siteleri mevcut; kişiler yaptıkları alışveriş deneyiminden memnun olmadıklarında yazıyorlar. Buralara bakılarak kara listeye alınmış mı incelenebilir.

-Platformu araştırırken gizlilik ilkesini gözden geçiriniz. Kişisel bilgilerinizin korunduğuna dair bir beyannamenin olmasına özen gösteriniz. Aksi halde toplanan bilgileri başka firmalara satılarak gelir elde edilmektedir. Mail kutunuza baktığınızda milyonlarca spam gelmesinin nedenlerinden biri de budur.

– Limiti yüksek kredi kartı kullanmanızı tavsiye etmem. Hem internet sitesi güvenli olmayabilir hem de eğer güncellenmemiş anti-virüs programı kullanıyorsanız, bilgileriniz 3. kişilerin ellerine geçecektir. Şayet yüksek limitli kredi kartı kullanıyorsanız 3D güvenlik sistemini aktif etmenizde fayda var. Siz gerekli prosedürleri gerçekleştirmediğiniz sürece alışveriş gerçekleşmeyecektir.

-Kredi kartı yerine sanal kartlarda kullanabilirsiniz. Bu hizmeti veren birkaç platform bulunmaktadır bunlardan bir tanesi PayPAL. Kredi kartınızı bu sitelere tanıtıp, kredi kartı bilgilerinizi kullanmadan güvenli alışveriş gerçekleştirmiş olursunuz.

-Alışveriş yapacağınız sitenin geçerli ve güncel güvenlik sertifikası var mı, dikkat etmeliyiz. Sitenin adresi  “https” ile başlıyorsa bu platformun güvenli olduğunun ifadesidir.

-Bazı alışveriş platformları kredi kartını kullanmak isteyen müşterilere kapıda ödeme seçeneği sunmaktadır. Kredi kartı bilgilerinizi kimseyle paylaşmadan alışveriş yapmış olursunuz.

-Klavyeden girilmesi gereken bilgilerde (güvenlik kodu, son kullanma tarihi vs.) sanal klavyeyi kullanın. Keylogger ihtimaline karşı etkin bir sistemdir.

-Wi-fi noktalarında internet üzerinde alışveriş yapmayınız, kişisel bilgileriniz bazı depolama programları tarafından kayıt altına alınabilir.

-İnternet cafelerdeki bilgisayar yerine kişisel bilgisayarınızı tercih ediniz.

– Aldığınız ürünü ödeme aşamasına geldiğinde ödeyeceğiniz tutarı dikkatlice inceleyiniz. Bazı alışveriş sitelerinde KDV eklenmemiş olarak fiyatlar müşterilere sunulmaktadır ve bu bilgiler genelde sayfanın altında küçük harflerle yazar.

-Ürünün piyasa fiyatı ile internet üzerindeki fiyatı arasında uçurum söz konusu ile almanızı tavsiye etmem çünkü ürün orijinal olmayabilir veya hayali bir ürün için ücret ödemiş olabilirsiniz.

-Alacağınız ürünün teslimat, iade ve garanti koşulları hakkında bilginin olup olmadığına bakınız. Ürünle ilgili sorun yaşadığınızda firmadan sorunla ilgili her hangi bir yanıt gelmiyorsa Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ya daTüketici Koruma Derneği kaynaklarına başvurabilirsiniz.

Bu saydığımız maddeler sizi korkutmasın artık birçok platform müşterilerin güvenini kazanmak için gerekli koşulları yerine getirmektedir. Bir internet alışverişi tutkunu olarak saydığım altın kurallara dikkat ettiğinizde sizde müptelası olacaksınız. Kasa sırası beklemeden alışverişin keyfini çıkarın…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir