Sağlık

İlk yardım nedir ?

Kazalara bağlı yaralanmalar, yanıklar, zehirlenmeler veya ani ortaya çıkan hastalıklarda hastaya bulunduğu yerde ve zamanında yapılacak yardıma İlk Yardım adı verilir.

İlk yardım, doktor gelip tıbbi yardımı uygulayıncaya kadar hastanın bulunduğu durumdan daha kötü bir duruma geçmesini önlemek yönünden büyük önem taşır. İlk yardımı yapan kişi genellikle bir doktor veya hemşire değildir. Kaza veya hastalık anında orada bulunan herhangi bir kişinin evvelce ilk yardım konusunda bir kurs almış olması ya da kitap okumuş bulunması sonucu yapacağı bilinçli uygulama durumuna göre hastanın fazla kan kaybını veya boğulmasını önleyerek ya da kırılan bir yerin tespiti sonucu hastaneye ulaşıncaya kadar kırık uçların kaynamasını veya kalp krizinde sonucun daha kötüye gitmesini engelleyerek hasta için hayat kurtarıcı olacak ya da sakat kalmasını önleyecektir.

A) İlk Yardımcının Görevleri :

1 – Olgu Hakkında Bilgi Alma :

İlk yardımı yapacak kişi eğer olgu sırasında orada değilse veya hastayı evvelce tanımıyorsa, hastanın yanında olanlardan kısaca bilgi alması gereklidir. İlk yardım için olanaklar oranında tıbbi yardıma ulaşıncaya kadar ne yapabileceğine ani karar verebilmesi için buna ihtiyacı vardır. Hastanın etrafında hiç kimse olmadığı durumda hastanın renk solukluğu, morarma, kanama, kusma, terleme, titreme, kol ya da bacaklarda felç ve kırık olasılığı olma nedeni ile kıpırdayamamak gibi belirtiler olguyu aydınlatabilir.

2 – Hastaya Yardım Edici Yaklaşım :

Kazaya neden olan etmen halen ortada ise örneğin açık kalmış hava gazı ocağı, elektrikli bir araç, veya hastanın üzerine düşen bir kitle derhal hastadan uzaklaştırılmalıdır. Açık ocaklar kapatılmalı ve pencereler açılmalıdır. Aşırı bir kanaması varsa olanak oranında sargılarla durdurulmalıdır.

3 – Hastaneye Ulaştırmak :

a – Hastaneye veya en yakın sağlık merkezine hastaya zarar vermeyecek bir şekilde ulaşımı sağlamak.

b – Hastaya sakin bir yaklaşımla güven duygusu aşılamak.

c – Etrafta toplanan kimseler varsa onları uzaklaştırmakla hastanın heyecanını yatıştırmak.

d – Daha fazla yardım edeyim derken zaman kaybı ile zararlı olmadan tıbbi yardıma acele yetiştirmek.

B – İlk Yardımı Gerektiren Durumlar :

1 – Yaralanmalar, Kanamalar ve Tedavileri :

Yara, deri, deri alt dokularının herhangi bir zararlı etkenle zedelenmesi ya da bütünlüğünü kaybetmesi olarak tanımlanabilmektedir.

Yaralar, yaralanma biçimine göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılabilirler :

a – Kesi Şeklinde Yaralar :

Kesi şeklinde yaralar genellikle bıçak, jilet gibi kesici bir araçla meydana gelirler ve büyük damarların kesildiği durumlarda tehlikeli kanamalara yol açarlar.

b – Delinmeler Şeklinde Oluşan Yaralar :

Tüfek, sivri bıçaklar veya sivri uölu diğer araçlarla meydana gelirler.

c – Ezikler :

Bir baskı altında kalarak ezilme ya da künt bir cisimle vurulma sonucu dokuların ezilmesi ve doku içinde kanamaların olması.

d – Parçalanarak Yaralanma :

Dokular ve damarlar hayvan pençeleri, fabrikalarda bazı makinelerle veya savaşta bomba parçaları ile parçalanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir