Sağlık

Hipermetropi (Yakını görememe)

Hipermetropi ya da yakını görememe, nüfusun dörtte birinde görülen, yaygın bir görme bozukluğudur. Hipermetrop olan insanlar uzaktaki nesneleri iyi bir biçimde görürler, ama yakınlarındaki nesnelere odaklanmakta zorluk yaşarlar.

Hipermetropi Belirtileri ve İşaretleri

Yakını göremeyen insanlar, yakın mesafeye odaklandıkları işler yaptıkları bazı zamanlarda baş ağrısı ya da göz yorgunluğu yaşayabilirler ve şaşı bakabilir ya da kendilerini yorgun hissedebilirler. Gözlük veya lens kullanırken bu belirtileri yaşıyorsanız yeni bir göz muayenesine ve numaralara ihtiyacınız olabilir.

Hipermetropiye ne neden olur?

Bu görme bozukluğu, ışığın retina üzerine değil de, retina altına düşmesi durumunda ortaya çıkar. Yakını görme zorluğu yaşayan insanların göz küreleri normalden daha küçüktür.

Pek çok çocuk hipermetrop olarak doğar, ama zamanla göz küresi büyüyenlerde bu bozukluk kendiliğinden “düzelir”.

İnsanlar bazen hipermetropiyi, yakını görememe sorununa farklı sebeplerden dolayı neden olan presbiyobi ile karıştırırlar.

Hipermetropi Tedavisi

Yakını görememe sorunu gözlük veya lens aracılığıyla ışığın göze düşme açısı değiştirilerek tedavi edilebilir. Gözlük ya da lens numaralarınız +2.50 gibi artı numaralarla başlıyorsa hipermetropsunuzdur.

Gözlük ya da lenslerinizi ya her zaman ya da sadece okurken, bilgisayar kullanırken veya yakına baktığınız bir işi yaparken kullanmanız gerekebilir.

LASIK ya da CK gibi refraktif cerrahi işlemleri hipermetropiyi düzeltmenin bir başka yoludur. Ameliyat; gözlük ya da lens kullanma zorunluluğunuzu azaltabilir ya da ortadan kaldırabilir. Kornea işleyişini ve naklini içeren araştırmalar gelecekte hipermetropiyi düzeltmeye yönelik yeni yöntemler oluşturabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir