Sağlık

Hindibanın sağlığa faydaları

Hindibanın sağlığa faydaları

Hindibanın karaciğer hastalıklarına, diyabete, idrar yolları hastalıklarına, sivilceye, sarılığa, kansere ve anemiye iyi gelmesi sağlığa faydalarıdır. Ayrıca kemik sağlığı, cilt bakımı ve zayıflamak için yararlıdır.

Hindiba belki de ilaç olarak kullanıldığından daha çok bir süs bitkisi olarak kullanılıyordur. Hindiba çiçekleri parlak görünüyor ve birçok park ve bahçede görülebilir. Hindibanın birçok çeşidi vardır ama bilinen hindiba bilimsel olarak Taraxacum Officinale diye adlandırılıyor. Fransızcada aslan dişi anlamına gelen Hindiba A vitamini, C vitamini, demir, kalsiyum ve ilaç olarak kullanılmasını sağlayan temizleyiciler bakımından zengindir. Hindiba ile bahçe ve odalarımızı dekore etmek dışında onunla ne yapabileceğimizi öğrenmeliyiz.

Hindibanın sağlığa faydaları şunlardır:

 • Kemik Sağlığı: Hindiba kemik gücü ve gelişimi için gerekli kalsiyum ve kemik yoğunluğunda zayıflama ve azalma gibi serbest radikaller nedeniyle yaşa bağlı oluşan zararlardan kemikleri koruyan C vitamini ve lüteolin gibi antioksidanlar bakımından zengindir.
 • Karaciğer Hastalıkları: Hindiba karaciğere birçok yönden yardımcı olur. C vitamini ve lüteolin gibi antioksidanları yaşlanmaya karşı koruyor ve son hızda çalışıyorken, içindeki diğer bileşenler karaciğerdeki kanama tedavisine yardım eder ve safra akımını düzenler. Ayrıca karaciğeri çalıştırır ve sindirimi düzenler.
 • Diyabet: Hindiba suyu pankreastaki ensülin üretimini arttırır ve böylece şeker seviyesini düşük tutarak diyabet hastalarına yardım eder. Doğal bir idrar sökücü olduğundan, diyabet hastalarının sık sık idrar çıkarmalarını sağlar böylece vücuttaki fazla şekeri atmalarına çok yardımcı olur. Dahası, diyabet hasatları böbrek hastalıklarına eğimlidir. Hindibanın idrar sökücü özelliği böbreklerdeki şeker tortusunu idrar yoluyla atmaya yardımcı olur. Dahası, hindiba suyu acımsıdır ve bütün acı maddeler gibi kandaki şeker seviyesini etkileyici biçimde azaltır.
 • İdrar Yolları Hastalıkları: Hindiba doğal bir idrar sökücüdür. Böylece üriner sistem ve böbreklerde biriken zehirli maddeleri temizlemeye yardım eder. Dahası, dezenfektan özelliği üriner sistemdeki mikrop üremesini engeller. Aslında, hindibanın idrar sökücü özellikleri öyle güçlüdür ki Fransızcada “altını ıslatmak” anlamına gelen “pissenlit” kelimesiyle adlandırılır.
 • Cilt Bakımı: Hindiba sütü diye de bilinen hindibanın özsuyu haşarat ve mantar öldürücü özelliklere sahip yüksek alkali ve antiseptik olduğu için mikrobik ve mantar enfeksiyonlarının sebep olduğu cilt hastalıklarının tedavisinde kullanışlıdır.  Bu özsuyu kullanılırken gözle temastan kaçınılmalıdır. Bu özsuyu kaşıntı, saçkıran, egzama vb. şeylere tereddütsüz uygulanabilir.
 • Sivilce: Hindiba suyu antioksidan, uyarıcı, idrar sökücü ve dezenfektan olarak iyidir. Bu dört özelliği sivilce tedavisinde bunu yararlı yapıyor. Sivilceyi nasıl tedavi edeceğimizi öğrenmeden önce neyin sebep olduğunu öğrenmeliyiz. Sivilce genellikle ergenlik sırasında vücudun birçok psikolojik ve hormonâl değişime uğraması sırasında çıkar. Vücutta değişimlere neden olan bu hormonlar, eğer aralarında orantı sağlanmaz ya da uygun bir şekilde düzenlenmezlerse zararlı maddeleri vücutta biriktirirler ve vücut terle, yağ veya ter bezleri yoluyla bunları atmak ister. Şimdi, bu değişimler sırasında bu bezelerin ölü deriyle karıştırılmış gizli yağları gözenekleri tıkar ve salgılamayı engeller. Bu nedenle zehirli maddeler dışarı çıkamaz ve sivilceyle sonuçlanır. Bu yerlerde mikrobik enfeksiyonlarla daha kötü hale gelir. Uyarıcı, dezenfektan ve idrar sökücü olarak hindiba suyu, hormonların uygun salgılanmasına yardım eder, terlemeyi arttırır, zararlı maddelerin terle atılmasında gözenekleri genişletir, idrarla atılmasında da etkili olur. Onun özsuyu eğer sivilce üzerine uygulanırsa mikrobik enfeksiyonu engelleyebilir.
 • Zayıflama: İdrarımız %4 yağ içerir. Yani ne kadar idrar çıkartırsak o kadar su ve yağ kaybederiz. Hindiba doğal bir idrar sökücü olduğu için idrarı çoğaltır ve böylece yan etkileri olmadan zayıflamaya yardımcı olur.
 • Kanser: Hindiba, serbest radikalleri (kansere çok yol açar) azaltan C vitamini gibi antioksidanlar bakımından zengindir ve böylece kanser riskini azaltır. Ayrıca vücudu arındırır böylece kanserden korunmaya yardım eder.
 • Sarılık: Aslında bir karaciğer hastalığı olan sarılık, safra üretiminde başlar ve en sonunda kana karışarak bütün metabolizmaya zarar verir. Fazla safra deri, göz vb. rengine yansır. Sarılık tedavisi 3 ana adım içerir. İlki safra üretimini kontrol etmek, ikincisi fazla safrayı atmak ve üçüncüsü ise viral enfeksiyona savaşmaktır. Hindiba bütün bunlar için çok yararlıdır. Karaciğer sağlığını destekler ve safra üretimini düzenler. Doğal bir idrar sökücü olarak safranın idrarla atımında destek olur. Son olarak, C vitamini ve lüteolin sayesinde doğal bir antioksidan ve dezenfektan olarak viral enfeksiyonla da savaşır. Safra eylemi sonucunda azalan şeker miktarını tekrar yerine koyacağı için şekerkamışı suyu ile içilirse daha yararlı olur. Çünkü bu durum zayıflık ve yorgunluğa sebep olabilir.
 • Safrakesesi Hastalıkları: Hindiba karaciğer ve safrakesesi için çok yararlıdır. Onları iyileştirir, oksidanlar ve enfeksiyonlar etkisiyle oluşan hastalıklardan korur ve salgılamalarını düzenler.
 • Anemi: Hindiba biraz demir, vitamin ve protein içeriğine sahiptir. Demirin kandaki hemoglobinin tamamlayıcı parçası olmakla birlikte, vitaminler (özellikle B vitamini) ve protein kırmızı kan hücrelerinin ve kanın belli diğer bileşenlerinin oluşumu için gereklidir. Hindiba bu şekilde anemik insanlara yardım edebilir.
 • Yüksek Tansiyon: İdrar çıkarma tansiyonu düşürmenin etkileyici bir yoludur. Aslında tansiyonu düşüren modern ilaçların çoğu bu olaya dayalıdır. Doğal bir idrar söktürücü olarak hindiba suyu idrarın miktarını ve sıklığını çoğaltır ve böylece tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Hindibadaki lifler kolesterolü düşürmede de yardımcıdır ve böylece tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Çünkü kolesterol yüksek tansiyon yapan etkenlerden biridir. Buna ek olarak hindiba suyunda bolca bulunan potasyum, sodyumu azaltarak tansiyonu düşürmede etkilidir.
 • Diğer Yararları: Hindiba bir sebze olarak da kullanılabilir ve iyi bir lif kaynağıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Eskiden içindeki C vitamini olması nedeniyle iskorbüt tedavisinde de kullanılmıştır.  Ayrıca hazımsızlığa, mide enfeksiyonlarına, bağırsak ve üriner sistemine iyi geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir