Sağlık

Hava Şartları ve Sağlığımız

Bedelli askerlikte son durum ve vicdani red

Yıllardan beri bilinir ki, hava sıcak ve rutubetli olunca uyuma imkansızlaşır ve yorgunluk hissedilir.

Kuru ve sıcak bir rüzgar, baş ağrısı ve kalp üzerinde baskı yapar, çeşitli çalışmaların bozulmasına neden olur.

Birbirini takip eden 2 gün arasında sıcaklık farkı 10-15°C’i bulunca, sıcaklığın böyle süratli artması veya eksilmesi, karaciğeri veya kalp ve damar hastalıkları olanlar üzerinde çok etki yapar ve bu hastaların o gün huyları değişir.

Sıcaklık yükselince kan durulur. Barometre yükselince yani hava basıncı artınca, kalp ve damar hastaları çok etkilenir ve çeşitli rahatsızlıklar yapar. Sıcak hava veya rüzgar, astım ve eklem romatizmasında krize neden olur. Bazı hastalıkların salgın halini alması ani hava değişimi ile ilgilidir. 1965’de Leningrat’ta kışın sıcaklık -43°C iken, sadece 1 gün +6°C’ye yükselmiş ve ertesi gün bu şehirde 40 bin kişi grip olmuştur.

Hakim rüzgarlarında sağlık (beden ve ruh) üzerinde önemli etkileri vardır. Örneğin, Afrika’dan italya’ya doğru esen Sirocco rüzgarı (sıcak, kuru ve tozlu), orta Fransa’da İsviçre’de ve Avusturya’da esen Foehn rüzgarı (ilkbahar ve sonbaharda eser, sıcak ve kuru rüzgar) İsrail’de esen Şagave rüzgarı (kuru ve sıcak rüzgar) esince, buralardaki insanların çoğunda sinir gerginlikleri, uyuyamama, uykuda ağırlık basması, üzüntü, kalp üzerinde ağır baskı hissi ve benzeri rahatsızlıklar duyulur. Bu rüzgarlar süresince oralarda intihar ve cinayetler artmaktadır.

Sıcak rüzgar, havayı 10°C ısıtınca nisbi nem %30-40 azalır. Bunun sonucunda, göğüs üzerinde bir baskı, alında baş ağrısı, otomobil ve iş kazaları artar. Zira insanlar bu şartlarda dikkatini toplayamazlar.

Havanın pozitif veya negatif iyon yüklü olması da insan sağlığına ve ruh haline çok etki yapar. Sağlıklı yaşam için iyon durumunun dengeli olması gerekir. Kapalı, bulutlu, fırtınalı havada pozitif iyonlar fazlalaşır. Böyle insanlar kendilerini, ağır, yorgun, rahatsız, sinirli, çöküntü içinde hissederler. Böyle günlerde yaralar geç iyileşir. Hastaların sağlığına kavuşması geç ve güç olur. Havada negatif iyon fazla olursa, insanlar kendilerini hafif, rahatlamış, dinç ve güçlü hissederler, ruhi çalışma güçleri fazla ve aşırı aktiftirler. Bulaşıcı hastalıklar çabuk atlatılır.

Negatif iyonlu hava daha çok dalgalı deniz kenarı ve yukarıdan akan nehir kenarında, iğne yapraklı ağaçların (çam, göknar vb.) çok olduğu ormanlarda olur.

Pozitif iyon ise, apartmanlarda, kaloriferli evlerde, sıcak hava üflenmiş odalarda, sigara içilen yerlerde, fazla insanın bulunduğu yerlerde (sınıf, iş yeri, kışla, otobüs, tren vb.) bulunur.

Odanın rutubeti arttırılarak (elektrik ocağı üzerine su koymak, kalorifer üzerine su kabı koymak), havaya zaman zaman çam, okaliptus, lavantin, kekik vb. esans püskürterek negatif iyon miktarı arttırılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir