Fotoğrafçılık

Harika fotoğraflar çekmek için 10 ipucu

iyi fotoğraflar çekmek için ipuçlarıDaha iyi fotoğraf çekmenizi sağlayacak 10 basit ipucu veriyoruz. İyi fotoğraflar çekmenin yolu en başta ekipmanınıza bağlıdır. İyi bir makine kaliteli ve amaca göre bir objektif , sağlam bir tripod ve titremeyi önlemek için kablolu tetikleyici olmazsa olmazlardır. Günümüzde fotoğraf makinaları odaklamasından iso değerine herşeyi otomatik ayarlıyor ve size sadece deklanşöre basmak kalıyor. Burda da önemli olan tek şey kompozisyon tabiki. ProBilgi.com olarak sizlere nasıl daha iyi fotoğraf çekebileceğinizi açıklayan 10 basit yöntem yazdık. Kadrajımızdan çıkmamanız dileğiyle.

1. Bakış açınız fotoğrafını çektiğiniz obje ile aynı olmalı. Yani çektiğiniz obje sizin veya herhangi birinin sürekli gördüğü açıdan kadraja yansımamalı. Örneğin eğer bir köpek yada küçük bir çocuk fotoğrafı çekiyorsanız onun göz hizasına eğilmelisiniz. Kimse yukardan çekilmiş bir kedi yada köpek fotoğrafı görmek istemez. Çiçek fotoğrafı çekiyorsanız yine aynı şekilde mümkün olduğunca eğilerek çiçekle aynı hizaya gelmelisiniz.

iyi fotoğraflar çekmek için ipuçları

Bir çiçeği normal olarak bu açıdan görmeyiz.

2. Fotoğrafı çekmeden önce arkaplanı kontrol edin. Karmaşık bir arka plan fotoğrafını çektiğiniz objeyi ikinci plana itecek hemde dikkatleri dağıtacaktır. Sade çok fazla obje içermeyen arkaplanlar tercih edin.

3. Günışığında fotoğraf çekerken makinenizden flaş ayarını günışığı yada bulutlu gibi seçeneklerden uygun olanı seçmelisiniz. Parlamaları önleyecek ve gölgeler olmayacaktır.

4. Etkileyici fotoğraflar için objeye mümkün olduğu kadar yaklaşarak,  kadraja tamamen yerleştirin. Küçük objeler için makro modunu kullanın.

5. Dikey karelerde çekin. Bazı kompozisyonlar dikey olarak çok daha iyi görünür. Mesela eyfel kulesi gibi. Fotoğrafı çekmeden önce dikey yada yatay olacağına karar vermek için objektifinizden bakarak deneyin. Farkı göreceksiniz.

6. Netliği objenin gözlerine odaklayın. Çektiğiniz nesne yada canlı ne kadar netse fotoğraf o kadar güzel gözükür unutmayın. Deklanşöre yarım basarak netleyin ve çekin.

Arkaplan sadeliği ve netlik en önemli unsurlardır.

7. Ortalamaktan vazgeçin. Çoğu amatör fotoğrafçının yaptığı en büyük hata çektikleri nesneyi sürekli kadrajın ortasına yerleştirmeleridir. Köşelere yerleştirmeyi gökyüzüne daha fazla yer ayırmayı deneyin.

8. Flaşınızın etki mesafesini unutmayın , bazen yeterli ışık olmayan ortamlarda fotoğrafı yeterli mesafeden çekmezseniz karanlık kalabilir.

9. Işığı izleyin. Güneşli bir havada gölgeler en büyük düşmanınız olabilir. Bundan yakındaki bir ağaç yada ev gölgesine sığınarak kurtulmanız mümkün. Yada güneşi arkanıza almaya çalışın.

10. Kompozisyonunuzun yönetmeni olun , bir aile fotoğrafı çekerken insanlara nasıl yerleşmeleri gerektiğini gülümselemelerini söyleyebilirsiniz. Değişik atraksiyonlar katmayı ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir