Sağlık

Hangi pozisyonda uyumalıyız ?

Tüm gün yorulan bedenimizin tam anlamıyla dinlenebildiği tek zaman, uyuduğumuz anlardır. Uyku sırasında vücudumuz bazal metabolizma hızına geçer. Tüm iskeletimiz ve kas sistemimizin rahat edebilmesi, uyurken hangi pozisyonda olduğumuza bağlıdır. Ayrıca eğer uyumakta zorluk çekiyorsanız , rahat bir uyku için öneriler konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bel ağrısı çeken insanlar, yattıkları yatakları doğru seçmelidir. Visko-elastik denen ve yatıldığında omurganın şeklini alan yatak tipleri tercih etmeleri, bel ağrılarının önemli oranda azalmasına yardımcı olacaktır. Bu tür yataklarda yatmak her ne kadar bel ağrısına iyi gelse de önemli olan doğru pozisyonda yatmaktır.

Bel ağrısını hafifletmek için yatarken uygulanabilinecek pozisyonlardan birisi; sırt üstü uzanıp, ayakları dizden itibaren hafifçe bele doğru çekmektir. Tercih edebileceğiniz bir diğer yatma pozisyonu da; cenin pozisyonu denen, yan yatıp bacakların hafifçe karına doğru çekildiği pozisyondur. Bu pozisyonlarda yatılınca omurların arası daha fazla açılarak, aralarındaki sinir dokularına uygulanan basınç azaltılmış olunur. Böylece omurların arasında bulunan dokulara dinlenme fırsatı yaratmış olursunuz.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer noktaysa; uyurken üzerimize örttüğümüz örtünün uyku esnasındaki dönüşlerle üzerimizden kaymamasıdır. Çünkü uyurken örtü artındaki vücut sıcaklığımızla, yatak odamızın sıcaklığı arasında fark vardır. Hele ki uyku esnasında terleyen bir insansanız, üzerinizden kayarak terli belinizi soğuğa maruz bırakacak bir örtüden kaçınmalısınız. Uyurken üstünüzden attığınız bir örtü yüzünden sabah beliniz tutulmuş olarak uyanabilirsiniz.

Halk arasında “yatak istirahatı” olarak bilinen bu yatma biçimlerinin ne kadar sürdürüleceği de son derece mühimdir. Bilenin aksine uzun haftalar boyunca değil 2-3 gün kadar bir süreyle uygulanan yatış pozisyonlarıyla, belinizi yeterince dinlendirebilirsiniz.

Yatma pozisyonunuzu değiştirdiğiniz halde bel ağrısı şikayetiniz halen devam ediyorsa mutlaka bir beyin cerrahına görünmelisiniz. Böylece bel ağrınıza sebep olan sorunun tam olarak neden kaynaklandığı öğrenilmiş olur. Uygun tedaviye erken başlamak iyileşme yönünde size büyük avantaj kazandıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir