Anne & Bebek & Çocuk

Hamilelik için Hazırlık

hamilelik_oncesi_hazirlik

Hamile olduğunuz zaman bir çok plan yaparsınız. Çocuk odası rengi belirler, bebeğe isim beğenir, evinizi genişletir ya da elden geçrirsiniz. Fakat, aynı zamanda gebelik öncesini de planlamanız gerekir. Artık bir çok doktor bebek sahibi olma konusunda ciddileşmeden önce gebelik öncesi sağlık kontrolü yaptırmayı ve gebelik öncesi bir uzmandan yardım almayı tavsiye ediyor. Hamileliği kötü yönde etkileyecek bir çok problemden hamilelik öncesinde bilinçlenme ile kaçınılabilir. Gebeliğin ilk sekiz haftasında önemli organların gelişimi gerçekleştiği için hamilelik öncesi plan yapmak çok önemlidir. Hamile kalındığı zaman “Hamilelik öncesi yapılacaklar listesi” bebeğin hayati organlarının gelişimini ve bu gelişim için en uygun ortamı sağlamak açısından çok yardımcı olabilir.

Sağlıklı Kilo

Obezite oluşabilecek muhtemel sorunlardan biridir. Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC); aşırı kilolu ve obez kadınların, normal kadınlara göre kalp sorunu ve başka problemleri olan bir bebek doğurma riskinin daha fazla olduğunu söylüyor. Eğer şeker hastalığınız varsa ve hamilelik öncesi tedavi edilmezseniz bu bebeğin beyninde, omur iliğinde, sindirim sisteminde ve kalbinde sorun oluşma riskini artırır. Kilo anne adayları için çok önemli bir konudur. Amerikan Jinekolog veKadın Hastalıkları Derneği’ne göre aşırı zayıf kadınlar, çok zayıf bir bebek doğurma konusunda çok daha fazla risk altındadırlar. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, doktorlarıyla beraber bir planlama oluşturmalıdırlar. Bu planlama da diyet ve egzersiz listesi de olmalıdır. Diyet annenin kalsiyum alımının yanı sıra, multivitamin alımı da içermelidir. Örneğin, Amerikan Halk Sağlığı Servisi bütün kadınlara günlük 400 mg folik asit almalarını öneriyor. Yeterli folik asit alımı, bebeğin anne karnında sinirsel gelişiminin sağlıklı şekilde tamamlanmasına yardımcı olur.

Diğer sorunlar

Sorun bir sorun ise ilaç gerektirsin ya da gerektirmesin, hastalıkların tedavileri için aşırı hap ya da ilaç kullanımıdır. Kronik hastalığı olan bir çok kadın ilaç kullanımının bebeği riske attığını bilmemektedir. Kadınlar, fetusu risklerden olabildiğince korumak için doktorlarıyla konuşmalıdır. Ebeveynlerin ikisinin de aile geçmişleri bebeğin genetik bozukluklarını ya da sorunlarını belirlemede rol oynar. Amerikan Kadın Hastalıkları Derneğine göre, hamilelik öncesi danışmandan tavsiye almak, hem sizin hem de eşinizin kesin olarak gerçekleşecek genetik risklerden haberdar olmanızı sağlar. Baba da çocuğun sağlığı için çok önemli bir rol oynar. Yine aynı derneğe göre, gebelikten 3 ila 6 ay önce alkol, sigara ya da uyuşturucu madde kullanımını bırakmak daha kaliteli ve fazla sayıda sperm üretimine yardımcı olur.

Hamilelik öncesi yapılacaklar listesi

 • Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar için önerilen bir yapılacaklar listesi aşağıda verilmiştir:
 • Kilonuzu kontrol edin. Aşırı kiloli veya aşırı zayıf kadınlar ideal kilolarını öğrenmek için bir doktorala görüşmelidir.
 • Vucüdunuzu şekle sokun.  Fiziksel olarak sağlıklı olan kadınlar hamilelik dönemlerini kolayca atlatır ve sonrasında daha iyi sonuçlar alırlar.
 • Besleyici bir diyetiniz olsun.  İyi beslenme hem kadının normal yaşantısının hem de hamilelik döneminin sağlık açısından önemli bir parçasıdır.
 • Sigara kullanmayı bırakın ve pasif içicilikten kaçının.
 • Alkol almayı bırakın.
 • Kulandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirin.  Alternatif tıp veya bitkisel ilaçlar olsa bile.
 • Hamileliğinizden en az 2 ay önce 400mg folik asit içeren bir multivitamin almaya başlayın.
 • Doktorunuz kızamıkçık ve su çiçeğine olan bağışıklığınızı kontrol edecektir.  Eğer bu hastalığı çocukken atlattıysanız veya bu hastalıkların aşısını olduysanız, bir kan testi ile hala bağışık olup olmadığınız test edilebilir. Eğer bağışık değilseniz, yeni aşılar olun. Bağışıklık kazandırıcı tedaviler hamilelikten 1 ay önce  veya erken  uygulanmalıdır.
 • HIV ve Hepatit B testleri yaptırın.
 • Kendinizin ve eşinizin ailesinde herhangi bir genetik hastalık olup olmadığına bakın.
 • Yumuşak peynirden, şoklanmış etlerden ve pişmemiş sosislilerden uzak durun. Bu gıdalara Listeriya bakterisi bulaşmış olabilir. Hamileliğin ilk üç aylık döneminde kapılacak olan bir enfeksiyon, düşük ile sonuçlanabilir.
 • Çiğ ve az pişmiş et ve balık ürünlerinden uzak durun.  Cıva seviyesi makul olan balık türlerini CDC’nin listelerinden kontrol edin.
 • Kistik fibroz için taramadan geçin. Yahudiyseniz, tay-sachs hastalığı için kontrolden geçin. Afrika kökenli Amerikalı iseniz,  orak hücreli anemi hastalığı taramasından geçin. Bütün diğer güncel taramalardan geçtiğinizden emin olun.
 • İşinizin sebep olabileceği her türlü tehlikeyi göz önünde bulundurun.
 • Kedi dışkısı toksoplazmozis bulaştırabilir. Çöpleri eşiniz atmalıdır. Eğer siz atmak zorunda kalırsanız bir maske ve eldiven kullanın.
 • Doktorunuzla hobilerinizi ve yaptığınız sporları gözden geçirin ve hangisini yapmanın sizin için güvenli olduğunu danışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir