Anne & Bebek & Çocuk

Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler

Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız, belli adımların atılması siz ve bebeğiniz için riskleri azaltacaktır. Hamilelikten önceki sağlık durumunun uygun olması hemen hemen hamilelik sırasındaki vücut sağlığının korunması kadar önemlidir.

American Academy of Pediatrics (Amerikan Çocuk Sağlığı Akademisi) ABÖS riskini azaltmak için şu iki tavsiyede bulunuyor:

Doğum öncesi bakım alın. Rutin doğum öncesi bakım ABÖS riskini azaltmak için önemlidir.

Yasadışı ilaç veya alkol kullanımından kaçının ve doğum öncesinde veya hamilelik sırasında sigara içmeyin.

Hamileliğin ilk birkaç haftası çocuk gelişimi için çok önemlidir. Ancak, birçok kadın gebe kaldıktan birkaç hafta sonrasına kadar hamile olduklarını fark etmiyorlar. Hamile kalmadan önce plan yapıp kendinize dikkat etmeniz kendiniz ve bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir.

Hamilelikten önce sizi sağlıklı bir hamileliğe hazırlamaya yardımcı en önemli adımlardan biri hekiminiz veya ebeniz tarafından yapılacak olan (genellikle prekonsepsiyonel bakım denen) hamilelik öncesi muayenedir. Söz konusu faaliyetler aşağıdakileri içermektedir:

Aile tıbbi geçmişi. Anne veya baba tarafının bir tıbbi geçmiş değerlendirmesi herhangi bir aile üyesinin yüksek tansiyona, diyabete ve/veya zihinsel özre sahip olduğunu belirlemeye yardımcı olur.

Genetik test yaptırma. Orak hücreli anemi (Afroamerikanlarda rastlanan ciddi bir kan hastalığı) ya da Tay-Sachs hastalığı (Doğu Avrupa kökenli Yahudilerde rastlanan ilerleyen fiziksel veya zihinsel geriliklerden bir sinir bozukluğu) gibi birçok genetik bozukluk kalıtımsaldır, bu yüzden muhtemel genetik bozukluk kontrolü yaptırın. Bazı genetik bozukluklar hamilelikten önce kan testlerinde bulunabiliniyor.

Kişisel tıbbi geçmiş. Aşağıdakilerden herhangi biri varsa söz konusu bayanın bir kişisel tıbbi geçmiş değerlendirmesi bunu belirleyebilir:

Epilepsi, diyabet, yüksek tansiyon, anemi ve/veya alerjiler gibi hamilelik boyunca özel bakım gerektiren tıbbi durumlar.

Önceki tıbbi düzenlemeler

Eski hamilelikler

Aşı Durumu. Şu anki aşıların/iğnelerin kontrolü bir kadının kızamıkçığa (alman kızamığına) karşı bağışıklığını ölçer, özellikle söz konusu hastalıkla hamilelik sırasında karşılaşılması düşüğe ya da doğum bozukluğuna neden olabilir. Eğer bir kadın bağışık değilse, bağışıklık sağlamak için gebe kalmadan en az 3 ay önce aşı yapılmış olmalı.

Enfeksiyon taraması. Bir enfeksiyon taraması, eğer bir kadın anne ve cenine zarar verebilecek cinsel yolla bulaşan enfeksiyon ya da idrar yolu enfeksiyonu (ya da diğer) kapmışsan bunu beliler.

Diğer adımlar komplikasyon riskini azaltmaya ve sağlıklı hamileliğe hazırlanmaya yardım eder ve şunlardır:

Sigara bırakma. Eğer sigara içiyorsanız hemen bırakın. Çalışmalar anneleri sigara içmeye eğilimli olan bebeklerde erken doğduğunu, daha zayıf doğduğunu ve ani bebek ölüm sendromundan (ABÖS) ölmesinin daha muhtemel olduğunu gösteriyor,  Ayrıca, sigara dumanına maruz kalan kadınların daha zayıf bir doğmuş bebeğe sahip olması daha muhtemeldir. Kimyasallardan, partiküllerden, havaya kalan tünün dumanlarından, giysilerden ve mefruşatlardan gelen üçüncü el sigara dumanı da tehlikeli olabilir.

Uygun bir diyet. Hamilelikten önce dengeli bir diyet yapmak sadece anne sağlığı için değil cenini beslemek içinde gereklidir.

Uygun kilo ve egzersiz. Hamilelik sırasında düzenli egzersiz yapmak ve kiloyu uygun bir seviyede tutmak önemlidir. Kilolu kadınlar yüksek tansiyon ve diyabet gibi tıbbi problemler yaşabilirler. Zayıf kadınlar da düşük kilolu bebeklere sahip olabilirler.

(Mevcut durum için) Tıbbi yönetim: Hamilelikten önce, diyabet ya da yüksek tansiyon gibi mevcut tıbbi problemlerin kontrolünü yaptırın.

Doğum kusurlarına engel olma. Her gün 400 mikrogram (0,4 mg) folik asit, besin değeri bulunan yeşil yapraklı sebzelerden, kuruyemişlerden, bakliyatlardan, turunçgillerden, zenginleştirilmiş kahvaltılık tahıllardan ve vitamin desteği tüketin. Folik asit beyin ve (nöral tüp defektleride denen) omurilik doğum kusurları riskini azaltmaya yardımcı olur.

Hamilelik sırasında alkol veya uyuşturucuya maruz kalmaktan kaçının. Ayrıca, Şu anda kullandığınız (reçeteli ve reçetesi) ilaçları hekiminize bildirdiğinizden emin olun. Bunların gelişmekte olan ceninin üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Zararlı maddelerden kaçının. Hamile kadınlar zehre, kimyasal maddelere (örneğin; kurşun ve böcek ilaçları) ve radyasyona (örneğin, X-ray ışınları) maruz kalmaktan kaçınmalıdır.  Yüksek seviyede bazı tür radyasyonlara, bazı kimyasallara ve zararlı maddelere maruz kalmak gelişmekte olan cenini olumsuz etkiler.

Enfeksiyon kontrolü. Hamile kadınlar çiğ yumurta ve pişmemiş et yemekten kaçınmalılar. Ayrıca, hamile kadınlar kedi dışkına ve toksoplazmoza sebep olan Toxoplasma gondii denen bir parazit içeren kedi kumlarına değmek veya maruz kalmaktan kaçınmalı. Kedi dışkılarıyla temas etmiş haşaratlar da (sinekler v.b) enfeksiyon kaynağıdır ve hamilelik boyunca bunlardan uzak durulmalı. Toksoplazmoz ceninin hastalanmasına ya da ölümüne sebep olabilir. Hamile bir kadın bütün potansiyel enfeksiyon kaynaklarından kaçınarak enfeksiyon riskini azaltabilir. Eğer bir kadın Toxoplasma gondii parazitine maruz kalmışsa, hamilelik öncesi veya hamilelik sırasında bir kan testi bunu saptayabilir.

Günlük Vitaminler. Sağlıklı bir bebeğin beslenmesiiçin gerekli bütün besin ve vitaminler için hekiminizin veya ebenizin reçete ettiği doğum öncesi vitaminleri günlük olarak alın.

Aile içi şiddeti belirleme. Hamilelikten önce suiistimal edilen kadınlar hamilelik sırasında bu şiddetin artma riski altındadır. Hekiminiz ya da ebeniz, aile içi şiddetle başa çıkmanıza yardımcı olması için topluluk, parti ve yasal çareler bulmanıza yardımcı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir