Sağlık

Hafızayı güçlendirmek için öneriler

Hafızanızın zayıf olduğunu düşünüyorsanız bu durumu gidermek ve hafızayı güçlendirmek çeşitli egzersizlerle mümkün. Çok klasik bir durumdur ve eminim karşılaşmışsınızdır , yeni biriyle tanışırsınız aradan bir kaç gün geçer ve tekrar karşılaşırsınız ama ismini hatırlayamazsınız , ne kadar sinir bozucu bir durum değilmi ? Sadece o kadarda değil isimleri, şifreleri, kodları, telefon numaralarını da unutursunuz, bu liste uzar gider. Peki sorduğunuz soru şu olsa gerek, hafızayı dolayısıyla , hatırlamayı ve ezberi güçlendirebilirmiyiz ?

Bu sorunun cevabı tabiki evet. Hafıza vücunuzdaki herhangi bir kas gibidir. Çalıştıkça güçlenir kendi haline bırakırsanız zayıflar. O nedenle ne kadar çok egzersiz yaparsanız hafızanız o kadar güçlü olacaktır. ProBilgi.com sizler için hafızanızı güçlendirmenin ipuçlarını hazırladı.

Daha fazla not alın ; Okulda veya işyerinde herhangi bir seminerde mutlaka yanınıza not almak için küçük bir defter ve kalem bulundurun. Aklınıza kalacağını düşünseniz bile yinede not alın. Sizin için önemli olan ve hatırlamak istediğiniz notlar almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Düzenli olarak gözden geçirin ; Normal bir günde neler öğrendiniz neler dinlediniz bunları akşam gözden geçirin. Günlük belli bir gözden geçirme zamanı ayırın. Gece olabilir mesela , 10-15 dakikanızı ayırarak notlarınıza yada diğer materyallere göz atın.

Nefes alın ; Hafıza için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biride beyne oksijen göndermektir. Günün sonunda ve ortasında uykulu olmaktan kaçının. En güzeli güne fiziksel aktivite ile başlamaktır, kısa bir jimnastik olabilir. Ayrıca mutlaka bol bol su için , suyun faydalarını açıklamıştık. Sizin odaklanmanızı ve dikkatinizin dağılmamasınada yardımcı olur.

Daha fazla yazın ; Üzerinde çalıştığınız veya çalışmadığınız her konuda ufak birşeyler veya düşüncelerinizi yazmaya çalışın. Yazdıklarınız anlamsız karışık gelebilir ama yazmak onları zihninizden atmanıza ve zihninizdeki karışıklığı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Aynı anda birden fazla iş yapmayın ; Bilgisayar başında çalışıyorsanız ve telefonunuzda yanınızdaysa birçok işi aynı anda yapmak isteyebilirsiniz. Bir yandan çalışırken diğer yandan facebook sayfanızı güncelleyebilirsiniz. Bunu yapmayın ! Ne iş yapıyorsanız ona odaklanın ve en kısa sürede bitirmeye çalışın.

Zihin-hafıza ilişkisi ; Aklınızda tutmak için bağlantı yöntemini kullanabilirsiniz. Bir yer veya anektod o konuyu hazırlamanıza yardımcı oalcak ise bağlantı kurun ve o şekilde düşünün.

Parçalara bölün ; Hatırlamaya yardımcı diğer bir yöntem ise bilgileri bölmektir. Küçük parçalar birbirlerini hatırlatarak büyük parçayı tamamlayabilir.

Çocukluğunuza gidin ; Herkesin susam sokağını yada gökkuşağının renklerini hatırlamasının bir sebebi vardır. Çocuklar hatırlatıcı tetikleyiciler kullanırlar. Ve bu hala işe yarıyor. Uzun şeyleri veya listeleri hatırlamak için kısa cümleler veya şiirler kullanın. Bu şekilde hafızanızda anahtarlar oluşacaktır bir melodi bir şiirin ilk satırı belleğinizi açacaktır.

Zekanızı artırmak için bahsettiğimiz konuyu okumak ve oradaki yöntemleride uygulamak isteyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir