Sağlık

Güzel bir cilt için ne yemeli?

Avakado, somon balığı, yumurta ve diğer yiyeceklerle besinlerin cildinizi nasıl güzelleştirdiğini öğrenin. Ayrıca sağlıklı yemek tariflerini denemek için ipuçlarımıza göz atın.

Güzel bir cilt için Avokado

Avakado sadece yemek için değildir! İyi bir biyotin kaynağı olan avakado cildinizin kurumasını ve saçlarınızla tırnaklarınızın kırılmasını önler. Lokal olarak uygulandığında yanık cildi nemlendirir.

Evde Yapılabilecek  Bir İpucu:
Nemlendirici maske yapın. Meyvenin çekirdeğini çıkartın, püre hâline getirin ve yüzünüze sürün. Yağı nemlendirici görevi görür. Ayrıca faydalı olan E vitamini de içermektedir.

Güzel bir cilt için Yeşil Çay

Yavaş yavaş sağlıklı bir cilde sahip olun. Etkin polifenol deposu olduğu için yeşil çay cilt dostu içeceklerin başını çekmektedir. Gün içinde 4 fincan içmeyi alışkanlık hâline getirin.

Güzel bir cilt için Domates

Domates Yiyin. Bir Alman araştırmasına göre likopen zengini domates salçası zeytinyağı ile karıştırıldığı zaman 10 hafta boyunca her gün uygulanarak güneş yanığını önler. Bunun yanı sıra büyük bir antioksidan likopen kaynağı olarak domates yüksek karotenoid özelliği olan bir meyvedir. Bu besinler, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Güzel bir cilt için Somon Balığı

Somon balığıyla yaşlanmayı yavaşlatın. Somon balığı cilt elastikiyetini arttıran bir tür karotenoid olan astaxanthin içerir, böylece daha az ince çizginiz olur.

Güzel bir cilt için Yumurta

Birkaç yumurta kırın. Proteinler, serbest radikallerin hasara uğrattığı hücreleri yenilemeye yardımcı olur. Yumurta tam anlamıyla protein kaynağıdır, ayrıca cilt kuruluğuna karşı koruyucu temel vitamin olan biyotin de içerir.

Güzel bir cilt için Nar

Listenize narı ekleyin. Lokal olarak uyguladığınız zaman, bu antioksidan zengini meyve cildinizi hızla iyileştirirken daha fazla kollajen oluşumuna yardımcı olabilir.

Güzel bir cilt için Ceviz

Cevizi deneyin. Diyetinize eklemek için Omega-3 yağ asitleri arıyorsunuz ama balık hayranları için olandan değil. Ceviz, saçlarınızın parlamasını ve cildinizin daha yumuşak ve genç görünmesini sağlayan Omega-3 bakımından zengin bir kaynaktır.

Güzel bir cilt için Fasülye

Fasülye ile daha iyi bir cilde sahip olun. Bir başka protein kaynağı olan baklagiller serbest radikallerin hasara uğrattığı hücreleri yenilemeye yardımcı olur. Sindirim sırasında proteinler, hücrelerin yapı taşı olan amino asitlere ayrılır. Amino asitler cilt hücrelerinin ve kollajenlerinin tamir edilmesini ve yenilenmesini hızlandırmaya yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir