İnternet

Güvenli internet dönemi başladı

İnternet kullanımınızda nelerin değiştiğini yeterince biliyor musunuz? Güvenli internet ve filtre paketi 22 Kasım itibariyle yürürlüğe girdi. Paketin ilk ortaya atıldığı ya da medyada ses bulduğu dönemlerde, sosyal medya üzerinde büyük tepki çekmesi ve protesto yürüyüşlerinin düzenlenmesi üzerine paketin olgunlaşma döneminde olduğu ve yasakçı olmadığı öne sürülerek 22 Kasıma ertelenmesi sağlanmıştı.

22 Kasım itibariyle artık internetimizde bazı değişiklikler ve yenilikler başlamış oldu. Açıklamalara göre filtre ve güvenli internetin herhangi bir kitleyi hedef almadığı sadece isteyen kullanıcıların kullanabileceği söyleniyor. Paket geneli itibariyle 3 ana alt başlıktan oluşmakta. Bunlar çocuk paketi, aile paketi ve standart pakettir. Kısaca 3 paketi incelememiz gerekirse,

1)    Çocuk Paketi : Filtre paketleri içerisinde en kapsamlı ve en çok engelin bulunduğu paket. Bu filtre paketi, çocukların bilinçsizce kullanmış oldukları interneti daha güvenli ve daha temiz bir hale getirmeyi hedefliyor. Sosyal medya siteleri ve sosyal ağlarda bu paketten etkilenecek grup içerisinde yer alıyor. Özellikle açıklanan tüm yasak kelimeleri kapsayan paket çocukları zararlı içerikten uzak tutma düşüncesinde. Pornografik içeriğe sahip siteler ve yetişkinlere hitap eden sayfalar bu paket ile engellenmiş durumda.

2)    Aile Paketi : Aile paketi, çocuk paketine göre biraz daha orta seviyede koruma sağlamakta ancak hedef kelimeler yine bu pakette de yer almaktadır. Temel olarak çocuk ve aile paketi incelendiğinde farklar bulunuyor gibi düşünülse de temelde aynı içeriğe sahipler. Bu pakette de çocuk ve aile güvenliği hedeflenmekte.

3)    Standart Paket : Filtre paketleri arasında hiçbir engelin bulunmayacağı ve interneti bu pakette kullananların eski halinde olacağı açıklanan paket. Bu internet paketinde bilinmesi gereken standart TİB engellerine takılan sitelerin yine engelli olarak kalacağı. Diğer filtre paketi ve güvenli internet seçeneklerine göre daha az kısıtlama bulunduğu söyleniyor.

Güvenli internet dönemi ile yeni bir çağa girmiş bulunmaktayız. Henüz yeni olan internet paketlerinin tam olarak hedef kitlesi ve etki alanının tespit edilebilmesi için biraz daha beklemek gerekmekte. Sizde bu paketlerden herhangi birisinde yer almak istiyorsanız servis sağlayıcınızın sunmuş olduğu seçeneklerden birisini tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir