Kişisel Gelişim

Günlük tutmak için beş sebep

Günlük tutmak için sebepler

Eğer bir süredir ProBilgi’yi takip ediyorsanız, benim yazar olduğumu anlamışsınızdır. Ben kelimeleri severim. Yazarlık yaparak geçiniyorum ve bu benim için bir çocukluk hayalinin gerçek olmasıdır.

Siz yazar olmayabilirsiniz. Aslında, tahminimce yazmaktan da nefret ediyorsunuz.

Size bir günlük yazmayı önereceğim. Neden mi? Çünkü günlüklerin sadece şu anda değil gelecekte de büyük getirileri oluyor.

 • Gelişiminizi Takip Edin
  Eğer uzun süreli bir hedefin peşindeyseniz, basit bir günlük güçlü bir araç olabilir. Günlüğünüzden günlük ve haftalık gelişiminizi takip edebilirsiniz. Başta önemli bir şey değilmiş gibi görünebilir; ancak oldukça hızlı bir biçimde, geçmiş haftalara dönebileceğinizi ve gelişiminizi izleyebileceğinizi keşfedeceksiniz.Bir şeyleri kaydetme işi, çoğu zaman sizi bir şey yapma konusunda motive de eder. Bu yöntem egzersiz programlarında, diyetlerde, okuma planlarında ve ders çalışma konusunda çok işe yarar.
 • Düşüncelerinizi Keşfedin
  Üzgün ya da kaygılı olduğumda günlük tutmak bana çoğu zaman yardımcı olur. Gerçekten ne düşündüğümü açığa çıkarmak için bir boşluk sunar ve oradaki yaklaşımın nesnel olduğunu görmek bana çoğu zaman bir bakış açısı kazandırır.Çoğu insan sorunları yazmayı, onlar hakkında konuşmaktan çok daha yararlı bulmaktadır. (Richard Wiseman’in kitabı 59 Saniye: Az Düşün, Çok Değişiklik Yap bu konuyu derinlemesine irdeler. İlgilenenler bakabilirler.)
 • Yaşamınızı Kaydedin
  Bir gün günlüğünüz, sizin, aileniz ve muhtemelen daha geniş bir kitle için çok ilginç bir tarihi belge olabilir. Başkasının günlüğünüzü okumamasını isteyebilirsiniz, bu çok normal ama yaşamınızın ayrıntılarını kaydederek onlardan gelecekte yararlanabilirsiniz.Hafızanız zaman içinde zayıflar ve şu anda size son derece normal ve olağan gelen şeyler torunlarınız için çok etkileyici olabilir. Süratle gelişen teknoloji ile 21. yüzyıl başlarındaki dünya birkaç on yıl içinde tamamen tanınmaz hâle gelebilir. Bir günlük anılarınızı canlı tutabilir.
 • Farkındalığınızı Artırın
  Eğer belirli bir süre boyunca düzenli olarak günlük tutarsanız, kendi düşüncelerinizin, hislerinizin ve belki de zaaflarınızın daha çok farkında olursunuz. Hem olumlu hem de olumsuz özellikleri fark edersiniz.Sadece birkaçımız hayatlarının karmaşasından sıyrılır ve günlük ya da haftalık rutinleri gözden geçirmeye zaman ayırır. Ama bu, derinlemesine düşünme eylemi düşündüğünüzden daha önemli olabilir, hatta hayatınızda ciddi değişiklikler yaratabilir. Günlüğünüzde yazan birkaç bölüm kariyerinizi değiştirmeniz, forma girmeniz ya da yaşantınızı değiştirmeniz gibi önemli gelişmelere ön ayak olabilir.
 • Yazma Yeteneğinizi Geliştirin
  Günlük tutmanın faydalarına ilişkin söyleyeceğim son bir şey var. Daha iyi bir yazar olmanıza yardım eder. Bu özellikle aradığınız bir getiri olmayabilir ama unutmayın ki hemen hemen hepimiz, belki bir e-posta, işle ilgili bir rapor ya da farklı bir metin yazmak zorunda kalırız bazen.Düzenli olarak günlük tutmak, size yazmanın doğasını öğretir, bu yüzden yazmanın günlük, sıkıcı bir işten daha fazlası olduğunu görürsünüz. Ayrıca kelimeler aracılığıyla kendinizi farklı şekillerde ifade etmenize yardımcı olur. Belki de günlüğünüze bir şiir yazmalı ya da sözcük dağarcığınızı genişletmeyi denemelisiniz.

Eğer şu anda günlük tutuyorsanız veya daha önceden tuttuysanız, bunun size ne gibi getirileri oldu? Ve eğer hiç günlük tutmadıysanız, sizi denemekten alıkoyan nedir? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Günlük tutmak için beş sebep” yazısı için 3 yorum yazılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir