Alışveriş

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Güneş Gözlükleri – Harika Görünen ve Gözlerinizi Koruyan Güneş Gözlüklerini Seçin

Güneş Gözlükleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenlerModel, ücret ve özellik bakımından birbirinden farklı o kadar çok güneş gözlüğü çeşidi var ki, hangisinin en iyisi olduğuna karar vermek oldukça zor. Şu andaki olası seçeneklerinizi alışverişe gitmeden önce düşündüğünüzde seveceğiniz güneş gözlüğünü bulmak daha kolaydır.

Bir güneş gözlüğünde neye dikkat etmek gerekir? Üç büyük unsur: Kaliteli göz koruması, rahatlık ve fantastik bir tarz.

Olması gerekenler listesine UV koruması özelliğini de koyun.

Güneş gözlüğünüz, güneş ışığının bir bileşeni olan ve göz hastalıklarına neden olan ultraviyole radyasyona karşı korumalı olmalıdır. FDA, güneş gözlüklerinin A.B.D.’deki üretimini ve satışını denetleyen devlet kurumu, UVA ve UVB radyasyonunu %99-100 arasında kesen mercekleri olan güneş gözlükleri alınmasını tavsiye etmektedir. Etikette UV 400 veya 100% UV koruması yazmalıdır.

Güneş gözlüğü mercek materyalleri hakkında

Güneş gözlüğü mercek materyalleri birbirinde oldukça farklıdır. Bazıları diğerlerinden daha ağırdır ve bazı türleri çok daha dayanıklıdır. Güneş gözlüğü mercekleri için genelde üç çeşit materyal kullanılır:

  • Polikarbonat, dayanıklı hafif bir plastiktir.
  • CR-39, çoğunlukla reçeteli merceklerde kullanılan bir plastiktir.
  • Cam, dayanıklıdır ama daha ağırdır.

Güneş gözlüğü mercek renkleri ve diğer kaplamalar

UV filtreleme güneş gözlüğü merceklerine uygulanan kaplamalardan biridir, ama pek çok çeşit bulunmaktadır:

Güneş Gözlüğü Mercek Renkleri

Güneş gözlüğü merceklerine renk uygulanarak merceklerin içinden geçen ışık miktarı azaltılır. Seçeceğiniz renk kişisel zevkinizle alakalıdır, ama renklerin sağladığı, hesaba katmanız gereken, bazı faydalar bulunmaktadır.

  • Gri renkteki mercekler parlaklığı azaltır, ama renkleri bozar.
  • Kahverengi ve koyu sarı renkler göz kamaşmasını ve ayrıca güneş ışığının mavi frekansından kaynaklanan göz kamaşmasını azaltır. Bu, nesnelerin buğulu görünmesine neden olabilir. Kahverengi ve sarı renkler, gri renge oranla renkleri daha çok bozar.
  • Yeşil renkli mercekler kahverengi merceklere oranla mavi ışık kaynaklı buğulu görüntüyü daha çok azaltır, bu nedenle görüntüyü daha çok keskinleştirirler, ama renkleri daha çok bozarlar.
  • Yeşil renkli mercekler göz kamaşmasını azaltır ve mavi ışığının bir kısmının camdan geçmemesine yardımcı olur. Nesneler arasındaki kontrastın iyi olmasını sağlar.
  • Gül rengi mercekler spor yapıyorsanız ya da diğer açık hava etkinliklerinde bulunuyorsanız iyi bir tercih olabilir, çünkü arka planı mavi veya yeşil olan nesnelerde iyi bir kontrast sağlar.

Polarize edilmiş mercekleri olan güneş gözlükleri kullanılmalı mıdır?

Polarizasyon film uygulanmış mercekler sudan, otobandaki ve benzer diğer nesnelerden ışık yansıması ile oluşan göz kamaşmasını azaltır. Ben polarize edilmiş mercekleri tercih ederim, ama bu kişisel bir tercihtir.

Çizilmelere dayanıklı mercekli güneş gözlüklerini tercih edin

Merceklerin çizilmelere daha dayanıklı olabilmesi için ince bir kaplama uygulanabilir.. Plastik mercekler camlardan daha fazla çizilirler.

Aynalı mercekleri olan güneş gözlükleri

Dış yüzeyi ayna kaplamalı olan güneş gözlüklerini görmüşsünüzdür. Bu modeller çok popülerdir, ancak ayna kaplaması son uygulama olduğu için normalden fazla çizilirler.

Fotokromatik mercekli güneş gözlükleri

Fotokromatik (veya fotokromik) mercekler, UV radrasyona maruz kaldıklarında daha da kararırlar.. Değişim çok hızlı olur ve görüntü netliği kaybolarak nesneler bulanıklaşır.

Yansıtma oranını azaltan kaplamalı güneş gözlüklerini satın almak

Yansıtma oranını azaltan kaplama, merceklerin arka kısmına çarparak gözünüze sürekli olarak vuran ışıktan kaynaklanan yansımayı azaltır.

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Gözlük çerçevesinin yüzünüze uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Güneş gözlüğü çerçevesi bileşenleri

Güneş gözlüğü çerçeveleri plastik, anametaller, titanyum, alüminyum ve diğer materyallerden yapılır. Ağırlıklarını karşılaştırmak ve kendinize en uygun olanını bulmak için farklı çerçeveleri deneyin.

Çocukların da güneş gözlüğüne ihtiyaçları vardır

Çocukların UV radyasyonundan ve göz kamaşmasından korunmaları gerekir, bu yüzden onlara güneş gözlüğü alırken dikkatli olun. Dayanıksız oyuncak gözlükleri unutun ve onlara gözlerini koruyacak bir gözlük alın.

Göz koruma özelliği artırılmış güneş gözlükleri

  • Göz çevresini tamamen saran güneş gözlüğü mercekleri, normal mercekli gözlüklere oranlar ışığı ve UV radyasyonunu daha fazla engeller.
  • Güneşten daha fazla korunmak için geniş kenarlı bir şapka takın. Bu, teninizin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlar.

Uzmanlar gözü kısmanın gözün kırışmasına neden olacağını belirtmektedirler. Gözlerinizi korumaya hemen başlayın!

Tarzınıza uygun güneş gözlüğünü seçin

Güneş gözlüğü tarzları, tüm diğer moda unsurları gibi her yıl değişmektedir, ancak seçimler o kadar çeşitlidir ki herhangi bir seçim modanın dışında kalmanıza neden olamaz. Etkili güneş gözlüklerinin eskisi kadar pahalıya satılmaması, bir servet harcamadan da kendinize uygun olan gözlükleri satın alabilmenizi sağlar.

Spor amaçlı kullanılan farklı tasarıma ve özelliklere sahip güneş gözlükleri pek çok gözlükten daha pahalıdır, ama satılan pek çok gözlük karşılanabilecek fiyatlara sahiptir. UV oranlarına dikkat ettiğiniz sürece bir sorununuz olmayacaktır.

Hangi çerçeve şeklinin size uygun olduğunu biliyorsanı alışverişe gidin ve olabildiğince fazla sayıda model deneyin. Denediğiniz gözlüklerle güneş ışığına çıkmayı talep edin ve bu gözlüklerin güneş ışığındaki performanslarını test edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir