Sağlık

Grip ve Gripten korunma yolları

Gripten korunma yollarıHavalar soğudu bu yılda grip mevsimi geldi ve uzun sürede gideceğe benzemiyor. Birkaç basit önlem alarak gripten korunmanız mümkün. Bu şekilde tüm sonbahar ve kış hatta baharda bile sağlıklı kalabilir, çocuklarınızla geçireceğiniz bir haftasonunu yada işyerinizdeki önemli bir toplantıyı kaçırmazsınız.

Grip hakkında bilmeniz gerekenler ;

Çoğu insan gribe benzeyen soğuk algınlığını grip ile karıştırır. Grip geçirirken bile ne olduğunu ve diğer insanlara nasıl bulaştırabileceğini tam olarak bilmez. İşte size grip hakkında önemli bilgiler.

* Grip, virüslerin neden olduğu bir solunum yolu hastalığıdır.
* Grip belirtileri genelde virüs vücuda girdikten 1-4 gün sonra ortaya çıkar.
* Grip bulaşıcı bir hastalıktır , belirtiler görünmeden önce ve hastalık geçtikten beş gün sonrasına kadar diğer insanlara bulaşabilir.
* Grip virüsü özellikle öksürük ve hapşurma sonucu hava ile yayılır.
* Başlıca grip belirtileri boğaz ağrısı, yüksek ateş, baş ağrısı, öksürük , kas ağrıları ve halsizliktir.
* Grip , yaşlılar ve çocuklar gibi yüksek risk gruplarına başka tıbbi komplikasyonlarada neden olabilir.
* Grip virüsünün her yıl farklı türleri ortaya çıkar bu yüzden aşının her yıl yenilenmesi gerekir.

Gripten korunmak için ;

Kış aylarında evinize ve kapalı alanlara tıkılıp kalmayın çünkü virüs en çok havasız ve kapalı yerlerde bulaşır. Sık sık güzel havalarda temiz hava almak için yürüyüşlere çıkın.

Sık sık ellerinizi yıkayın. Diğer insanlarla tokalaşmak halka açık yerlerde bulunmak (otobüs, Alışveriş merkezi vb) virüs kapmanıza sebep olabilir. virüs kapı kollarında , bilgisayar klavyesinde ve daha birçok yerde bulunabilir.

Antibakteriyel sabun kullanın , evinize ve işyerinizde mutlaka antibakteriyel sabun bulundurun ve sık sık kullanın.

Kış ayları boyunca egzersiz yapın. Tabi tüm yıl boyunca yapmak önemlidir ancak bu aylarda daha da önem kazanır. Sağlıklı bir vücut grip virüsüne şans tanımaz , günde en az 30 dk haftada 5 gün egzersiz yapın.

Uykunuzu almaya özen gösterin.Günde 7-8 saat uyku vücut sağlığınızı korumak için gereklidir. Vücudunuza her gece yenilenmesi için olanak sağlar. Yorulan ve ölen hücrelerin yenilenmesi uyku sırasında olur.

Bu tavsiyelerimiz sizi grip virüsünden kesinlikle korur diyemeyiz ama elbette grip olma ihtimalinizi büyük oranda azaltır. Hepinize sağlıklı günler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir