Sağlık

Göz yanması, nedenleri ve tedavisi

Göz yanması, okuma gözlüğü kullanan insanların yaklaşık %30’unu en az bir kez ya da daha fazla etkilemiştir. Bu göz kuruluğunun en yaygın belirtisidir. Çoğu insan bu acıya sessizce katlanır, ancak bu sorunu çözebilecek basit önlemler vardır.

Göz akıntısı ile birlikte görülen yanma; acı, kaşıntı ve gözyaşı dışındaki sıvıların akmasına neden olur. Başka birçok şey de göz yanmasına neden olabilir. Duman, polen veya soğuk algınlığı, nezle gibi virüs kaynaklı enfeksiyonlar göz kaşıntısına, yanmasına, sulanmasına ve kızarıklığa neden olur. Bu gibi durumlarda gözün tahriş olmasına neden olan etkenler ortadan kaldırıldığında yanma ve kaşınma geçer.

Bazı göz yanma ve kaşınmalarının nedeni, toplu eylemlerle engellenebilecek çevre kirliliğidir. Eğer pasif içicilik sizi rahatsız ediyorsa bunu dile getirin. Eğer kirliliğe bir sanayi tesisi neden oluyorsa, çözüm için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile görüşün.

Korunmayan gözler güneşten gelen ultraviyole ışınlar, solaryum ışıkları ya da kaynak ateşi sebebiyle de yanabilir. Tıpkı güneş yanığı gibi bu tür yanıklar da birkaç saat boyunca hiç acı vermez, ta ki göz ve göz çevresi şişmeye başlayana kadar. Morötesi ışınlar retinanıza zarar verebilir. Güneş ışınları sudan, kumdan veya kardan yansıdığında gözün yanma olasılığı oldukça yüksektir.

Göz Yanmasının Nedenleri

Sürekli meydana gelen göz kuruluğu ya da yanması yaşlılıktan, bazı ilaçlardan ve hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Kaşınan ve yanan göz kapaklarının nedeni enfeksiyon olabilir.

Gözyaşları gözü yıkar, tozdan ve çapaktan arındırır ve nemli tutar. Aynı zamanda göze yerleşmiş mikropları etkisiz hâle getiren enzimler içerir. Gözyaşı göz sağlığı için olmazsa olmazdır.

Alerji; aşırı hassas, yanlış yönlendirilmiş bağışıklık tepkisine neden olan bir bağışıklık sisteminden kaynaklanır. Normalde bağışıklık sistemi vücudu bakteri ve virüs gibi zararlı maddelerden korur. Genel olarak zararsız olan ve çoğu insana sorun yaratmayan maddelere (alerjen maddeler) tepki verir.

Bazı, göz yanması ve kaşıntısının nedeni, toplu eylemlerle engellenebilecek çevre kirliliğidir. Eğer pasif içicilik sizi rahatsız ediyorsa bunu dile getirin. Eğer kirliliğe bir sanayi tesisi neden oluyorsa, çözüm için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile görüşün.

Epidemik veya virüs kaynaklı konjuktivitler kızarmış ya da kan çanağına dönmüş ve akıntılı gözlere sebep olurlar. Eğer epidemik konjuktivitten (pink eye) şüpheleniyorsanız, sık sık ellerinizi yıkamayı ve etkilenmemiş göze dokunmamanız gerektiğini unutmayın. Enfeksiyon vücudun içindeki rotasını 10 gün içinde tamamlar.

Doğal yaşlanma sürecinde vücudumuz ve gözlerimiz gitgide daha az yağ üretir. Yağ üretimindeki bu azalma gözde kuru bölgeler oluşmasına neden olur.

Göz Yanmasının Tedavisi

Yapay gözyaşını günde dört ile altı kez kullanmak da belirtileri azaltır. Reçetesiz satılan göz damlalarını kullanmaktan çekinin çünkü bunlar belirtileri daha da kötü hâle getirir.

Göz damlası hâlindeki antihistaminler veya merhemler reçeteli olmalıdır. Kortizon gibi göz merhemleri genellikle reçete ile satılmazlar. Bu ilaçlar pek çok iltihap türünü iyileştirirler; ancak uçuk gibi bazı enfeksiyonları daha kötü yaparlar.

Gözü kendi sıvısı ile korumak, onu nemli tutmanın bir başka yoludur. Gözyaşları burun içindeki ince bir kanaldan geçerek gözlerden boşalır (ağladığınızda burnunuzun akmasının sebebi budur). Göz doktorunuz bu kanalları ister geçici olarak isterseniz de temelli olarak kapatabilir. Bu kapatma işlemi kendi gözyaşınızı muhafaza eder ve yapay gözyaşlarını daha etkili kılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir