Sağlık

Göz kuruluğu için 6 kişisel önlem

Kuruyan gözlerinizi rahatlatın

Göz kuruluğu küçük bir sorun gibi gözükebilir , fakat büyük bir rahatsızlığın başlangıcı ya da nedeni olabilir.Gözlerinizde kumlanma, kaşınma, batma, göz yanması ve ağrı hissedebilirsiniz bazen görmenizde bulanıklaşabilir.Neyseki bir kaç basit ipucu ile gözlerinizi sahra çölü gibi kuru olmaktan koruyabilirsiniz.

1. Yapay Gözyaşı Kullanımı: 

Yapay Gözyaşı Kullanımı

Yapay gözyaşı, gözde yeterince doğal gözyaşı olmamasından kaynaklanan göz kuruluğu rahatsızlığına karşı sizi önemli ölçüde rahatlatır. Gözyaşı yerine geçen ürünler, reçetesiz olarak, damla, jel, jel dolgusu ve merhem olarak bulunmaktadır. Eğer yapay gözyaşını günde dört defadan fazla kullanacaksanız koruyucu madde içermeyen bir ürün tercih edin.

2. Gözü Kaplayan Güneş Gözlükleri Takın

Gözü Kaplayan Güneş Gözlükleri Takın

Gözü kaplayan çerçevesi olan gözlükler gözlerinizi güneşe ve rüzgara karşı korur, gözyaşı buharlaşmasını azaltır. Bazı kişiler, göz ve göz çevresi hatlarına daha iyi uyan sünger destekli gözlükler kullanır. Ev içi koruma için gözlükçünüzden, nemi göz çevresine hapseden nem hazneli gözlükler ve koruyucu gözlükler isteyin.

3. Nemlendirici Çalıştırın: 

Nemlendirici Çalıştırın

Bir nemlendirici, kuru oda havasını nemlendirerek gözyaşı buharlaşmasını yavaşlatır. Bu cihazlar özellikle kış mevsimlerinde, ısıtıcılar en içindeki havayı kuruttuğunda çok faydalı olabilir. Yaz aylarında ise araba koltuğunuzun veya havalandırmanın konumunu ayarlayın ki cihazın verdiği hava direkt yüzünüze vurmasın.

4. Bilgisayar Kullanırken Molalar Verin: 

Bilgisayar Kullanırken Molalar Verin

Göz kırpmak, gözyaşını göz çevresinde hareket ettirerek gözleri nemli tutar. Ancak pek çok insan, bilgisayara bakarken gerektiği kadar göz kırpmamaktadır. Bilgisayar kullanırken, sık sık göz kırpmanız gerektiğini hatırlatın kendinize. Ayrıca ekran dışına bakarak gözlerinizi sık sık dinlendirin.

5. Omega-3 Yağı Alın: 

Omega-3 Yağı Alın

Omega-3 yağları gözyaşı kalitenizi arttırır ve kuru gözlerdeki yanmayı azaltır. Bu sağlıklı yağlar; somon, uskumru, ringa balığı, tatlı su alabalığı, sardalya ve orkinoz gibi yağlı balıklarda bulunur. Diğer omega-3 kaynakları; keten tohumu, ceviz, soya fasulyesi ve kanola yağıdır. Bunların dışında bir şeyler için göz bakımı uzmanınızdan omega-3 takviyeleri hakkında bilgi alın.

6. Sigara Dumanından Kaçının: 

Sigara Dumanından Kaçının

Sigara dumanı, gözkapağındaki zarların sürekli olarak yanmasına sebep olarak  gözleri rahatsız edebilir. Göz yanması da göz kuruluğuna neden olur. Eğer sigara içiyorsanız bu, sigarayı bırakmanız için mükemmel bir nedendir. Sigara içen insanların dumanlarından kaynaklanan pasif içicilikten de kaçının.

Göz Doktorunuzla Görüşün: 

Eğer kişisel bakım yöntemleri göz kuruluğunuzu yatıştırmazsa, göz bakımı uzmanınızı arayın. Problem lens kullanımından kaynaklanıyorsa, kullandığınızın lensin türünü değiştirmek sorunu çözmeye yardımcı olabilir. Diğer durumlarda ise, gözyaşlarının gözden çıkmasına engel olan reçeteli ilaçlardan ya da lakrimal tıkaçlardan (gözyaşı kanalını kapatmak amacıyla kullanılır) yararlanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir