Sağlık

Göz alerjisi, nedenleri ve tedavisi

Göz alerjisi, nedenleri ve tedavisi

Göz alerjileri sıklıkla kalıtsal olarak görülür ve bu süreçle alakalı olarak diğer alerjik türlere karşılık ortaya çıkar.

Alerjik bir tepkime oluştuğu zaman gözleriniz zararlı veya zararlı olmayan maddelere karşı dahi aşırı tepki gösterebilir. Bu maddeler alerjen olarak adlandırılır.

Örneğin; çoğu kişiye zararsız görünen toz, alerjik bireylerde aşırı gözyaşı üretimine ve fazla hassas gözlerde mukus oluşumuna neden olmaktadır.

Alerjiler, göz nezlesi ve astım gibi diğer rahatsızlıkları tetikleyebilir. Burun ve göz alerjileri göz nezlesi olarak bilinen bir durum oluşturur.

Alerji Semptomları ve Belirtileri

Alerjilerin yaygın görünen belirtileri;

 • Kızaran, şişen, kaşınan gözler
 • Akan burun
 • Aksırma ve öksürme
 • Kaşınan burun, ağız veya gırtlak
 • Sinüs tıkanıklığından kaynaklanan başağrısı

Belli semptomların ötesinde, ayrıca yorgunluk hissedebilir ve uykusuzluktan yakınabilirsiniz.

Göz Alerjilerine Neler Neden Olur?

Gözünüze ve burnunuza bulaşan, havada bulunan çoğu alerjenler. Havadaki polen, küf, toz ve evcil hayvanların döküntüleri gibi alerjenler.

Diğer alerji nedenleri, belli yiyecekler veya arı iğneleri gibi genellikle göze hava yoluyla etki etmeyen alerji türleri. Ayrıca antibiyotik göz damlaları gibi belirli kozmetik ve ilaçlara karşı gösterilen ters tepkimeler göz alerjilerine neden olmaktadır.

Bazı insanların kuru gözleri sulandırmak için göz damlalarında kullanılan koruyuculara karşı alerjileri vardır.  Bu durumda, koruyucu içermeyen ürünler kullanmanız gerekebilir.

Genel Göz Alerjisi Bakımı

Koruma: En yaygın “tedavi” göz alerjisine neden olacak durumlardan uzak durmaktır. Kaşınan gözler? Evinizi evcil hayvan döküntülerinden ve tozdan koruyun ve evcil hayvanların mobilyalara yaklaşmamalarını sağlayın. Havada aşırı polen varken klimayı açarak içeride oturun. Yüksek kalite ocak filtreleri kullanın bunlar yaygın alerjenleri tuzağa düşürür ayrıca filtreleri sıklıkla değiştirin.

Gözlerinizi alerjenlerden koruyacak gözlükler kullandığınızdan emin olun ve alerji döneminiz boyunca aracınızı camları kapalı olarak sürün.

İlaç tedavileri: Göz alerjilerinize neyin neden olduğundan emin değilseniz veya kaçınma şansınız yoksa gelecek adım muhtemelen semptomları azaltacak tedavi olacaktır.

Reçeteli ve reçetesiz ilaçların avantajları; örneğin, reçeteli ilaçlar daha güçlü ve etkiliyken reçetesiz ilaçlar genellikle ucuzdur.

Göz damlaları basit göz banyoları olarak mevcuttur ve içerik olarak bulunan aktif maddelerle iltihaplanmayı azaltır. Antihistaminler hava yoluyla bulaşan alerjenlerin semptomlarını azaltır. Kaşınan, sulu gözler, akan burun ve aksırma gibi. Dekonjestanlar kolay nefes almayı sağlamak için genizdeki şişlikleri azaltmaya yardımcı olur.

Sulanan, Kaşınan Gözler İçin Tedavi

Aşırı sulu gözlerin yaygın nedenleri alerjiler ve göz kuruluğu sendromu —- iki farklı problem

Alerjilerle birlikte vücudunuz salgılar üretir, gözleriniz sulanır burnunuz akmaya başlar .

Mantıksız görünse de göz kuruluğu gözlerde sulanmaya neden olabilir. Fakat bazen göz kuruluğu durumu gözyaşı bezlerinizi uyararak sulu bir madde üretip koruyucu bir tepki gösterir.

Dekonjestantlar kırmızılığı temizler. Gözdeki kan damarlarını küçülterek kırmızılığı azaltmaya yarayan vazokonstrüktör içerirler.  Semptomu tedavi ederler ancak göz alerjilerinin sebep olduğu semptomları değil.

Gerçek şu ki geniş kapsamlı kullanımla kan damarları küçük kalmak için vazokonstrüktöre bağımlı kalabilirler. Göz damlalarına devam etmediğinizde damarlar ilk durumlarından daha büyük bir hâle gelecektir. Bu sürece kan hücumunun geri tepmesi denir ve sonuç olarak gözlerdeki kızarıklık daha da kötü bir hâl alır.

Bazı ürünler şişliği ve kızarıklığı azaltan mast hücre dengeleyici görevi gören bileşenler içerir.  Mast hücre dengleyiciler antihistaminlere benzer. Fakat antihistaminler hızlı tedavi yönleriyle, mast hücre dengeleyiciler ise uzun süren tedavi yönleriyle bilinirler.

Antihistaminler ,dekonjestantlar ve mast hücre dengeleyiciler hap halinde mevcutturlar fakat haplar, göz damlaları ve jeller kadar hızlı sonuç vermezler.

Steroid yapıda olmayan antiinflamatuar göz damlaları şişikliği azaltıcı, iltihaplanmayı ve saman nezlesi olarak da bilinen kaynaklanan diğer semptomlar için reçete olarak verilir.

Ayrıca reçeteli kortikosteroid göz damlaları aynı rahatlamayı sağlayabilir.  Ancak, stereoidler göz içi basıncını artırma (göz içi basıncı) gibi yan etkilerle ilişkilidir.

Steroidler, katarakt oluşumuna neden olarak gözün doğal lensine zarar vermeleriyle bilinirler.

Ürün etiketini kontrol edin ya da reçetesiz tedaviler için yan etkilerin yazdığı bir liste oluşturun. Reçeteli tedavi için doktorunuza danışın. Bazı durumlarda kombinasyonlu ilaçlar kullanılabilir.

Küçük miktarlarda enjekte edilen alerjenler bağışıklınızı güçlendirir ve bağışıklık tedavisinde fayda sağlayabilirsiniz.

Göz Alerjileri ve Kontakt Lensler

Başarılı bir kontakt lens kullanıcısı olsanız bile alerji dönemi rahatsızlık verebilir. Hava kökenli alerjenler lenslerinize zarar vererek rahatsız olmanıza neden olur. Ayrıca alerjenler gözlerinizi buğulandırmasına ve rahatsız olmasına neden olan gözyaşınızda aşırı doğal maddeler üreterek lensinize etki eder. Polen haritası alerji zamanlarını belirlemenize yardımcı olabilirler.

Göz doktorunuza göz damlalarının semptomları tedavi edebilirliğini sorunuz ve kontakt lenslerinizi temiz tutunuz. Belirli damlalar lenslere zarar vererek renklerinin gitmesine neden olabilir, böylece yeni bir ürünü denemeden önce danışmak gerekir.

Tek kullanımlık, gece atılan lensler de bir alternatiftir.  Sıklıkla değiştireceğiniz için bu tür lensler rahatsız eden tortu birikmesine karşın alerji kaynaklı rahatsızlığı engelleyecektir.

Göz Alerjileri Bireysel Test

Lütfen göz alerjilerinin yaygın nedenleri için  aşağıya göz atın.
Göz alerjiniz olma ihtimaline karşı bu testi yapın. Gözünüzün bakıma ihtiyacı olmasına karşın sürekli doktorunuza danışın.

 • Ailenizde seyreden alerjiler var mı?
 • Gözleriniz sıklıkla kaşınıyor mu? Özellikle baharda polen döneminde?
 • Daha önce epidemik konjuktivit (göz nezlesi) teşhisinde bulunuldu mu ?
 • Kedi gibi belli hayvanlara karşı alerjiniz var mı?
 • Sıklıkla aksırma, kan birikmesi, öksürmeye karşı antihistamin veya dekonjestat alır mısınız ?
 • Havada polen varken ve iç mekanlarda klima önünde durduğunuz zaman gözleriniz kızarıp kaşınır mı?
 • Belirli kozmetikleri veya losyonları kullandığınızda veya keskin parfümlerin etrafında bulunduğunuzda gözlerinizde yaşarma oluyor mu?

Eğer bu soruların çoğuna evet dediyseniz, göz alerjiniz var demektir. Bir göz doktorundan randevu alarak en iyi tedavi sonucunu alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir