İnternet

Google Chrome kullanmak için 8 neden

Google Chrome kullanmak için 8 neden

Google’ın internet tarayıcısı Google Chrome, piyasaya sunulduğundan bu yana sürekli olarak pazardaki payını büyütüyor. Ve bunu hak ediyor da. Chrome, açık ara farkla, kullandığım en iyi tarayıcı (ve çok sayıda tarayıcı kullandım). Google Chrome’u ana tarayıcım haline getirdikten sonra verimliliğimin arttığını düşünüyorum.

Bu yazıda, (eğer hala kullanmıyorsanız) sizi Chrome kullanmaya ikna etmek için 8 neden vereceğim. Evet, hiçbir şey kusursuz değildir ve burada da bazı uyarılar olacak ama artıları eksilerini kesinlikle gölgede bırakır. Bu yüzden size Chrome kullanmanızı tavsiye ediyorum.

• Çok Hızlı
Evet, öyle. Ne kadar hızlı olduğunu Chrome simgesine tıklar tıklamaz fark edeceksiniz. Süratle, tüm tarayıcılardan çok daha hızlı bir biçimde açılır. Kullanmaya başladığınızda, internet sayfalarının yüklenme süresinin de daha kısa sürdüğünü göreceksiniz.

Chrome, Webkit (web sayfası görüntüleme motoru) baz alınarak hazırlanmıştır. Chrome ekibi yakın zamanda, tarayıcıyı çok hızlı yapan etkenlerden bahsetti. Kulağa inandırıcı geliyor ve her kullanışımda bu gerçeği görüyorum.

• En Güvenilir Tarayıcı
Google Chrome’un güvenlik sisteminde açıklar bulunmadı değil ama IE (internet explorer) ve Firefox gibi benzerlerinden daha güvenli olduğu kabul edilmektedir. Aslında Chrome, güvenlik uzmanlarının tarayıcılardaki hataları aradıkları, Pwn20wn sınavını geçen tek tarayıcıdır.

• Kolay Arama
Chrome’daki adres çubuğu aynı zamanda Google arama çubuğu görevini yapmaktadır. Bu yüzden, sadece arama kriterlerinizi buraya yazıp arama tuşuna basabilirsiniz. Hızlıca, ilgili Google sonuçları size sunulacaktır. Arama yapmak için önce Google’ın sayfasına gitmek zorunda kalmazsınız. Bu da size zaman kazandırır.

• Ekranda Daha Fazla Boş Alan
Chrome’un en iyi özelliklerinden birisi de sadeliğidir. Tarayıcı seçenekleri sağ uca saklanmıştır ve bu size tarayıcıda daha büyük bir boşluk sağlayarak, ekranda daha fazla boş alan olmasına olanak sağlar.

Bu özellik, uzun internet sayfalarına bakarken ve sık sık sayfayı aşağı kaydırmak zorundayken çok işe yarar. Aynı zamanda, benim gibi blog yazanlara, daha iyi ekran görüntüleri almaları için yardımcı olur.

• Hızlı Gizli Pencere Açma Modu
Chrome’daki gizli pencere modu, üst düzey bir özelliktir. Kişisel tarayıcı modu daha sonradan Firefox ve başka tarayıcılar tarafından da uygulanmıştır ama Chrome’un gizli pencere modu tartışmasız en iyisi. Ben özellikle, Ctrl+Shift+n kısa yolu ile gizli moda hızlıca geçilebilmesinden hoşlandım. Kişisel tarayıcı modu kullanımının bariz nedenleri dışında, Chrome’daki gizli pencere modunun farklı birkaç kullanımı da mevcut. Örneğin, bu özelliği kullanarak bir seferde iki Gmail hesabına giriş yapabilirsiniz.

• Önceden Tanımlanmış Yer İmlerini Senkronize Etme Seçeneği
Chrome’da, sağ üst köşedeki anahtar simgesine tıklayarak ulaşabileceğiniz, “Synchronize my bookmarks” (türkçe tarayıcılarda ‘şurada oturum aç: Chrome…’ olarak yer almaktadır) özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği, Google hesap bilgilerinizi herhangi bir Chrome’la senkronize etmek için kullanabilirsiniz. Bu sayede Chrome’u farklı bir bilgisayarda kullanırken yer imlerinize ulaşabilirsiniz.

• Eklenti Kurulumu Sonrası Yeniden Başlatma Gerektirmez
Evet, Firefox’un tersine Chrome, uzantı kurulumu ya da eski uzantının kaldırılması sonrasında yeniden başlatma gerektirmez. Sürekli eklenti kurup kaldıran biri olarak söyleyebilirim ki, bu özellik çok zaman kazandırıyor ve bir engeli önünüzden kaldırıyor.

• Google Ürünü!
Evet, Google’ı seviyorum. Onlar kaliteli ürünleri ile tanınıyorlar ve bu nedenle diyebilirim ki Chrome’u bekleyen daha iyi günler var. Şimdi, bazıları bunun tek bir firmaya aşırı güç vermek olduğunu söyleyip tartışacaklardır ama çoğumuzun Google’a ve onun servislerine oldukça bağlı olduğunu göz önüne alırsak, Google’ın tarayıcısını da kullanmanın bir zararı olmaz.

Hepsi bu kadardı. Eğer Chrome’u varsayılan tarayıcınız olarak kullanıyorsanız, deneyimlerinizi ve Chrome’a geçme nedenlerinizi öğrenmekten memnuniyet duyarım. Yorumlarınızda görelim onları.

Google Chrome kullanmak için 8 neden&rdquo yazısı için bir yorum yazılmış.;

  1. Ben google chrome kullanıyorum ve memnunum gerçekten çok iyi mesela bir sayfa aççam tak diye açıyor ayrıca sayenizde google ınn 8 özeliklerinide yerine getirebiliyorum ve şu gizli sekmeyi bilmiyordum öğrenmiş oldum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir