Sağlık

Göğüs ağrısı neden olur ?

Öncelikle göğüs ağrısı ile meme ağrısını birbirinden ayırmak gerekir. Göğüs ağrısı, göğüs kafesinin içerisinde bulunan; kas, kemik ve iç organlardan kaynaklanan ağrılardır. Akciğer, yemek borusu, kalp, nefes borusu ve diyafram gibi organlardan kaynaklanan şikayetler göğüs ağrısına sebep olur. Son derece mühim olan ve ertelenmemesi gereken bir sağlık sorunu olan göğüs ağrıları için en kısa sürede doktora başvurmanız yararınıza olacaktır.

Bu rahatsızlıkların içinde en önemlisi şüphesiz kalp rahatsızlıklarıdır. Kalp krizinin belirtilerinden en belirgini göğüste sıkışma hissi ve göğüs ağrılarıdır. Her göğüs ağrısı kalp krizinin habercisi değildir. Ülkemizde hastanelerin acil servislerine göğüs ağrısı şikayetiyle başvuran insanların sadece %25’i kalp krizi geçirme ihtimali olan risk grubundadır.

Hastanelere göğüs ağrısı şikayetiyle giden insanların büyük bir kısmının şikayet sebebi reflüdür. Mide sorunlarından kaynaklanan göğüs ağrıları ülkemizde birinci sıradadır. Göğsünüzde acı hissediyorsanız kalbiniz kadar midenizde de bir sorun olabileceğini aklınızdan çıkartmayın.

Göğüs ağrısına sebep olabilecek diğer hastalıkların yüzdesi çok daha düşüktür. Örneğin; akciğer kanserinden kaynaklı göğüs ağrısı oranı yalnızca %3’tür. Aort damarının yırtılmasından kaynaklı göğüs ağrılarıysa yaklaşık olarak %1 seviyesindedir.

Göğüs kafesinde bulunan kemiklerin sebep olduğu göğüs ağrılarının oranı ülkemizde %30’lar civarındadır. İlerleyen yaşla birlikte hızlanan kemik erimesi bu rahatsızlığın başlıca sebeplerindendir. Hastalık teşhisi konduktan sonra kalsiyum almak için süt içmek yerine, erken yaşlardan itibaren süt içmeyi alışkanlık haline getirmek daha faydalı olacaktır. Böylece ilerleyen yaşla birlikte baş gösteren kemik erimesi hastalığından da korunmuş olursunuz.

Şikayetlerin başladığını ilk anda uzman bir doktora başvurmanız, hastalığınıza erken tanı konarak tedavisini daha basit hale getirir. Bir çok ciddi hastalığın habercisi olabilecek göğüs ağrıları, asla ihmal edilmemesi gereken ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek bir husustur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir