Seyahat

Georgia Akvaryumu – Dünyanın en büyük akvaryumu

Özellikle Ankaralılar bilir Atatürk Orman Çiftliği içerisinde köpekbalığına benzeyen bir yapı vardır. Yıllardır inşaat halinde durur. Hani öyle devasa birşeyde değil ufak bir akvaryum. Ama nedense yıllardır bitirilemedi. Geçtiğimiz yaz sonu yine gittim özellikle kapıdaki yazıya çok güldüm , burada “Türkiyenin ilk dev akvaryumu yapılmaktadır.” pes diyorum size Atatürk Orman Çiftliğinin beceriksiz yönetimi , Atanın aziz hatırasını peşkeş çektiğiniz yetmezmiş gibi birde çalışmıyorsunuz. Siz ufacık akvaryumun inşaatına başladıktan sonra istanbulda 8 bin m2 lik dev akvaryum bitirildi bile. hemde 6 ay gibi kısa bir sürede. Akvaryumda tatlı su, tuzlu su, okyanus balıkları ve tropikal balıkların yanı sıra beş farklı köpekbalığı türü ve nesli tükenen orfoz da yer alıyor. 10 binden fazla canlı türünü aynı anda görebilirsiniz. Bizim tarafta olay bu peki dünyada durum nasıl bakın.

Amerika Birleşik Devletlerinin Georgia Eyaletinde Atlanta şehrinde bulunan Georgia Akvaryumu 32 Bin ton su kapasitesi içerisinde 500 farklı türden 120 binden fazla hayvan barındıran dünyanın en büyük akvaryumudur. 4 tane genç balina köpekbalığı (Aşağıdaki fotoğraflarda görebilirsiniz), 4 beluga balinası ve 4 manta bulunmaktadır ki bunlar çok büyük balıklardır.

23 Kasım 2005 tarihinde halka açılan Georgia Akvaryumu ayrıca 7 mt boyunda , 18.5 mt eninde ve 60cm kalınlığında dünyanın ikinci büyük görüntüleme penceresine sahiptir. Binlerce ziyaretçi buradan büyüleyici bir şekilde balıkları izleyerek unutulmaz bir anı kazanır.

Dünyanın en büyük akvaryumu
Dünyanın en büyük akvaryumu
Dünyanın en büyük akvaryumu
Dünyanın en büyük akvaryumu
Dünyanın en büyük akvaryumu

Dünyanın en büyük akvaryumu
Dünyanın en büyük akvaryumu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir