Sağlık

Genital Siğil Virüsü – HPV

Siğil Virüsü Nedir?

Tıp dilindeki ismiyle HPV olan siğil virüsünün bugüne kadar teşhis edilmiş iki yüzden fazla değişik türü bulunmaktadır. Bu virüs çeşidi cinsel yolla kişiden kişiye geçen rahatsızlıkların başında gelmekte ve insanları kolayca enfekte edebilmektedir. Yapılan istatistikler göstermiştir ki, cinsel ilişkiye giren tüm bayanların neredeyse yarısında belirli bir dönem HPV gelişimi meydana gelir. Fakat bu iki yüz değişik türünden sadece 30 ila 40 tanesi genital enfeksiyona sebep olur. Bayanlarda oluşan siğil virüslerinin büyük bir bölümü geçici olduğu için kendiliğinden yok olmaktadır. Fakat yüksek derecede risk taşıyan bazı HPV türleri vücuda enfekte olduğu zaman kişide rahim ağzı, vajen ve dudak bölümünde oluşabilecek kanser lezyonlarına zemin hazırlamaktadır.

Siğil Virüsü Nasıl Bulaşır?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz üzere HPV virüsü genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta; virüsün kişiden kişiye geçmesi için ilişki meydana gelmesi gerekmez, kişilerin birbirine teması veya dokunmasıyla birlikte de virüs bulaşabilir. Bunun dışında özellikle gebe olan bayanların sahip olduğu siğil virüsü doğum esnasında bebeğede bulaşabilmektedir. Fakat bu durumda genellikle bebekte herhangi bir rahatsızlık meydana gelmez. Anneden doğum esnasında bulaşan HPV virüsü nadirende olsa bebeklerde solunum bölgelerinde siğil benzeri oluşumlara neden olabilir.

Siğil Virüsü Enfeksiyonun Belirtileri

Siğil virüsü kapmış olan kişilerin büyük bir bölümünde herhangi bir belirti meydana gelmez. Vücuda enfekte olmuş virüs vakalarında ise kişilerin yüzde sekseninde HPV virüsü, bağışıklık sistemi tarafından iki sene içerisinde tamamen vücuttan atılır. Burada bilinmesi gereken, HPV virüsünün hangi kişilerde aktif olarak bir hastalığa neden olup olmayacağının önceden tahmin edilememesidir.

Siğil Virüsü Enfeksiyonundan Korunma Yöntemleri

HPV Aşıları : Siğil virüsü aşıları bayanları ve erkekleri özellikle enfeksiyona neden olabilecek HPV türlerinden korumaktadırlar. Bu aşılardan maksimum verim alınabilmesi için aşının tamamının üç doz halinde gerçekleştirilmesi gerekir. Daha önceden hiçbir cinsel deneyimi bulunmayan kişilerde HPV aşılarının etkisi daha fazladır. Eczanelerde Cervarix ve Gardasil isimli iki tane HPV aşısı bulunmaktadır. Bu iki aşıda temel olarak kansere neden olabilecek siğil virüslerine karşı koruma sağlamaktadırlar. Aşılar dokuz yaşından itibaren herkese uygulanabilmektedir.

Prezervatif Kullanımı : Prezervatif kullanımı cinsel ilişki yaşayan bireylerde siğil virüslerinin neden olabileceği enfeksiyona karşı aktif koruma sağlamaktadır. Prezervatif, cinsel ilişki boyunca peniste kalmalı ve ilişki bitmeden kesinlikle çıkartılmamalıdır. Fakat unutulmamalıdır ki, prezervatifin olmadığı genital bölge dokusunda siğil virüsü enfeksiyonu meydana gelebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir