Sağlık

Gençlerin sigara içmesi ile ilgili anne ve babalara ipuçları

Anne ve Babalar İçin

Şayet anne babaysanız ve çocuğunuzun sigaraya başlamasını önlemek istiyorsanız ilk olarak bazı şeyleri anlamanız çok önemli.
Her gün kabaca 3.000 gencin sigaraya başladığını biliyor muydunuz? Bu, sigara şirketlerinin sadece gençlerden yılda 1 milyon yeni bağımlı kazandıkları anlamına gelmektedir. En şaşırtıcı olanı ise sigara içenlerin %90’dan fazlası 20 yaşından önce başlıyor ve bu alışkanlığa sahip olunmaması gereken bir yaştan önce sigara içmeyi seçmeyen birçok yetişkinden. İşte bu yüzden genç yetişkinler ya da ergenlikteki gençler sigara şirketleri için en önemli hedeftirler. İnsanlar bu alışkanlığı ne kadar erken edinirlerse, yetişkin olduklarında daha bağımlı hâle gelirler. Bağımlılar için sigarayı bırakmak çok zor olduğu ve sadece bir kısım tiryaki sigarayı bırakabildiği için sigara şirketlerinin cebine daha fazla para giriyor.

Gençler neden sigaraya başlıyor:

1. Gruba kabul edilme

Şayet arkadaşları içiyorsa birçok genç sırf gruba katılabilmek için sigaraya başlıyor. Bu akran baskısının ve büyük gençlik arzusunun sonucudur.

2. İmaj göstergesi

Gençlerin kimliklerini bulmaları ve bunu başkalarına göstermek için mücadele etmeleri gibi sigarayla ilişkilendirilen bir imaj vardır, sigaranın bunu oluşturmalarına yardımcı olduğunu düşünüyor olabilirler. Genç erkekler sert, bıçkın, mert, karizmatik ve diğerlerinden daha olgun görünmek isterler. Genç kızlar ise daha seksi ve çekici bir profil çizmek isterler.

3. Asilik

Asilik bazı şekillerde gençliğin bir parçasıdır. Birçok genç; anne ve babalarını ve diğer büyüklerini kızdıracağını/canını sıkacağını/dertlendireceğini bildiği için sigaraya başlar. Bu tabii ki özgür olma ya da toplumun veya anne babalarının düşündüklerinin aksine karar verme duygusudur.

4. Büyüklük hevesi

Birçok genç yetişkin olmayı ve daha olgun görünmeyi ister. Sigara içmeyi seçerler çünkü bu yetişkinliğe ait bir alışkanlıktır ve bu şekilde olgunlaştıklarını, artık çocuk olmadıklarını ilan ederler.

Anne babalar ne yapabilirler?

Anne baba olarak gençlerin sigaraya başlama nedenlerini anladıysanız şayet, sigara konusunda çocuğunuzla eğitici ve bilgilendirici bir konuşma yapabilirsiniz. Sigaranın kötü bir şey olduğunu kafalarına vurarak göstermek yerine, bazı gençler bu istekleriyle başa çıkmaları ve farklı bir yola kanalize olmaları için onları hazırlayacak bir konuşmaya cevap verebilirler. Gençler ölümsüzdür ve bağımlı olabileceklerine asla inanmazlar. Sonuç olarak; onlara bu seviyede bunu anlatmak zor olabilir ve cevap vermeyebilirler. Ergen çocuğunuzla onun anlayacağı seviyede ve perspektifte konuşmayı deneyin.

Diğer uygulamalar

Hedef kitlenin gençlerden oluştuğu imajların yer aldığı filmleri ve dergileri inceleyin. Çocuğunuza bu reklamlar hakkında ne düşündüğünü sorun ve sigara şirketlerinin neden bu yolla pazarlama yaptığı konusunda onları bilgilendirin. Onların sigara şirketleri için önemli bir kitle olduğu konusunda bilgi verin ve bu şirketlerin onların sigara bağımlısı olmalarını neden istediklerini örneklerle açıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir