Tarih

Firavun nedir ? Firavun hakkında özet bilgiler

Firavun kimdir ? Firavun hakkında özet bilgiler . Uzun yıllar önce Antik Mısır Firavunlar tarafından yönetilen bir medeniyetti. Mısırlılar M.Ö. 1554 yılında 18. Hanedan döneminde hükümdarlarına Firavun demeye başladılar. Bundan önce Firavun “Muhteşem Ev” anlamına geliyordu ve Kralın Sarayı için kullanılan bir isimdi. Daha sonra Firavun, ünvanın bir parçası olarak kullanılmaya başlandı.

Firavun bütün tapınaklar için en yüksek rütbeye sahip rahip, yönetim ve kanunun başı ve ordu komutanı idi. Mısırlılar Firavunların yarı-insan , yarı-tanrı olduğuna inanırdı. Tapınaklar girmeye sadece Firavun’un ve rahiplerin izni vardı. Eski Mısırılılar tanrılarından birşey istemek için önce Firavuna sormak zorundaydı. Buda vatandaşların gözünde Firavunu çok güçlü bir konuma getirmekteydi.

Eski Mısırlılar Firavunun ruhunun sonsuza dek yaşadığına inanırlardı. Onlara göre Firavun öldüğü zaman Tanrı  olarak yaşamaya devam ediyordu. Bu yüzden Firavunlar birçok hazine ile beraber gösterişli piramitlere defnedilirlerdi ki sonraki hayatlarında mutlu olsunlar.

Firavun heykellerinde kobra kafaları bulunmaktadır , inanışlarına göre Firavunlar kobra şekline girerek onları şeytanın kötülüklerinden korumaktadır.

Firavun nedir ? Firavun hakkında özet bilgiler

Tarihte  bazıları kadın bazıları erkek olan birçok firavun bulunmaktadır. Firavunlar eski mısırda binlerce yıl hüküm sürmüşlerdir.

Ramses, Tutankamon ve Kleopatra en çok bilinenleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir