Sinema

Fetih 1453’e Hristiyan boykotu!

Almanya’da bulunan Via Dolorosa adlı hristiyan derneği, İstanbul’un fethini konu alan “Fetih 1453” isimli filmi Hristiyanların izlememesi gerektiğini açıkladı.

Daha vizyona girmeden olay olan Fatih Aksoy’un yönettiği Fetih 1453 filmi Yunanistan’dan sonra Almanya’da da ses getirdi. Fatih Sultan Mehmed’in istanbul’u Fethini anlatan film 16 Şubat tarihinde 14:53 saatinde Türkiye ile birlikte Almanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Fransa, İngiltere, İsviçre, Rusya, Bulgaristan, Hırvatistan, Arnavutluk, Mısır, Malezya ve Endonezya’da da gösterime girecek. Bir süre önce Yunanistan’da internette başlatılan kampanyadan sonra şimdi de Alman Hristiyan derneği Via Dolorosa filmi hristiyanların izlememesi gerektiğini ve boykot edilmesini istedi.

Fetih 1453

Türklerin başka dinlere saygı duymadığını öne süren dernek Fatih’in İstanbul’u aldıktan sonra yağmalara ve tecavüzlere izin verdiğini halka işkenceler yapıldığını, şehrin kan gölüne döndüğünü ileri sürdü. İstanbul’un Fethinin Türkler için övünülecek birşey değil utanılacak bir durum olduğunu söyleyen dernek Hristiyanlara filmi izlememeleri çağrısında bulundu.

Şanlı tarihimizde ilk defa güzel bir film yapıyoruz ve tepkiler bu şekilde oluyor. Haçlı Seferleri ile müslümanları katledenler onlar değil tabi. Fatih’in Fermanı hala Sırbistan’da bir kilisede saklanmaktadır. Fermanda İstanbul’a girildiğinde hiç kimsenin malına , ırzına dokunulmaması, ibadetine karışılmaması emredilmektedir. Rambo, Vietnam’da , Afganistan’da insanları böcek gibi ezerek, öldürerek gezer ama kimse birşey demez. Komik bu adamlar.

Fetih 1453 Fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir