İnternet

Facebook zaman tüneli için kapak resmi nasıl oluşturulur: Örnekler ve denemeler

Facebook Zaman Tüneli İçin Kapak Fotoğrafı Nasıl Oluşturulur

Facebook  tüm kullanıcılarını önümüzdeki birkaç hafta içinde zaman tüneli formatına geçireceğini duyurdu. Değişim zorunlu olsa da, siz de bazı kullanıcılar gibi bu formatı uygulamaya daha önce başlayabilirsiniz. Eylül’den beri bu formata geçmek mümkün. Zaman tüneli yeni Facebook “Duvarı”dır ve kişisel bilgilerinizi kronolojik olarak sunar.

Facebook zaman tünelindeki en büyük görsel değişiklik, bir kapak fotoğrafının olmasıdır. Biri sayfanıza girdiğinde sadece profil fotoğrafınızın küçük bir versiyonunu değil, daha önceden belirlediğiniz ve sayfanızın en üstünde duran kapak fotoğrafını da görür. Fotoğrafı yerleştireceğiniz yerin büyüklüğü gözünüzü korkutabilir ve profil fotoğrafının bulunduğu yerde bir boşluk olur. Ancak kendi zaman tüneli kapak fotoğrafınızı sadece birkaç dakikada biçimlendirebilir veya oluşturabilirsiniz. Daha önce paylaştığımız ilginç zaman tüneli kapak resimleri yazımıza da göz atın. Aşağıda sunduğumuz ve kusursuz bir kapak fotoğrafı oluşturmak için tavsiye ettiğimiz örneklere bir göz atın.

Bir Kapak Fotoğrafı Belirleyin

Teknik Özellikler

Kapak fotoğrafı zaman tünelini enlemesine kaplar ama tarayıcıya bağlı genişliği değiştirmez. 720 piksel fotoğraflar kullanılabilir. Fotoğraf 250 pikseldir, ama profil fotoğrafı kutusunun eklenmesiyle biraz daha derinlik kazanır. Facebook, gereken ölçüden dolayı, kapak fotoğrafı için yüksek çözünürlüğü olan ve özellikle düşük çözünürlükteki diğer fotoğraflarla uyumlu bir fotoğraf yüklenmesini tavsiye eder.

Ancak bu ölçülerle çalışmak biraz zor olabilir. Standart bir fotoğraf 6 inç genişliğinde ve 4 inç boyundadır. Bir kıyaslama olarak, Facebook zaman tüneli kapak fotoğrafının en-boy oranı; 4 inç genişlik ve 1,5 inç boydur. Kapak fotoğrafınızın boyunun hemen hemen yarısını keseceksiniz.

Bir kapak fotoğrafı oluşturmanız için Facebook’ta, gereken ölçülerde bir fotoğrafınızın olmasına gerek yoktur. Fotoğraf uygun ölçülerde olduğu sürece, Facebook bu fotoğrafı kapak fotoğrafı kutusuna sürükleyip kullanmanıza olanak sağlamaktadır. Ancak eski bir fotoğraf çarpıcı bir kapak fotoğrafı olmayacaktır. Zaman tüneli kapak fotoğrafı için yatay fotoğrafları değerlendirmelisiniz.

Bir Fotoğrafı Düzenlemek

Dijital fotoğraflarınız arasından sizi en iyi temsil edeni bulun. Sizin ve bir grup arkadaşınızın fotoğrafı veya seyahatlerinizden bir fotoğraf olabilir. Olabildiğince yatay bir fotoğraf olması gerektiğini ve sol alt köşesinin kapanacağını aklınızda bulundurun.

Fotoğrafı Adobe Photoshop gibi fotoğraf düzenleme yazılımlarından birinde açın ve yazılımın kesme fonksiyonunu açın. Kesme aracı ile kesmeden önce fotoğrafınızın tam olarak nasıl görüneceğine bakabilirsiniz. Pek çok kişi bu işlemi inç olarak uygun en-boy oranı ile yapmayı daha kolay bulmaktadır. Kesme aracını seçin ve genişlik olarak 4 inç, boy olarak da 1,5 inç seçin. (Bu yöntemi kullanarak fotoğrafın alt ya da üst kısmını biraz keseceksiniz.) Tam çözünürlük kullanarak kesme.

İşlemi kaydedin ve Facebook’a yükleyin. Yüklemeden önce fotoğrafı 720 piksele çekmek zorunda olmadığınızı ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafları yüklemeyi unutmayın. İlk kez kapak fotoğrafı eklerken, zaman tünelindeki “Bir Kapak Ekle”ye; mevcut kapak fotoğrafını değiştirmek için ise kapak fotoğrafının sağ alt köşesindeki “Kapağı Değiştir”e tıklayın.

Fotoğraf Oluşturmak

Aynı şekilde, kesme işlemi yaparak kapağınız için bir fotoğraf da oluşturabilirsiniz. Önce yüksek çözünürlükte (300 dpi veya daha yüksek),4 inç genişliğinde1,5 inç boyunda boş bir tuval ile başlayın.

Profil fotoğrafı için yer ayırmayı unutmayın. Profil fotoğrafı kutusu kapak fotoğrafının sol alt köşesinde bulunur ve ona bir miktar dahil olur.

Eğer kendi fotoğrafınızı oluşturuyorsanız, fotoğrafın herhangi bir yerine bir işaret ya da internet sitesi adresi gibi dijital bir imza yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu sayede, oluşturduğunuz fotoğraf başkaları tarafından kullanılmaya daha az müsait olur, hem başkaları fotoğrafınızı kullansa da, üstünde sizin isminiz olacağı için bu sizin yararınıza bile olabilir.

Fotoğraf İndirmek

Pek çok sayıda internet sitesi Facebook zaman tünelinde kullanılmak üzere fotoğraflar sunmaya başladı.

Detroit Free Press’in Facebook’taki sayfasına, sadece Lions taraftarları için bir fotoğraf yüklendi. Gazetenin tasarımcıları tam da taraftarların kafalarındaki fotoğrafı oluşturdu. Profil fotoğrafınız ile adeta fotoğrafın bir parçası oluyorsunuz. Ayrıca, kendi logolarını fotoğrafa ekleyerek, bu kapak fotoğrafını bir markalaşma aracı olarak kullandılar.

WhataTimeline.com ve fbProfileCovers.com gibi birkaç internet sitesinde, daha önceden yapılmış ve kesilmiş fotoğraflar bulmak ve bunları indirmek mümkün.

Sonuç

Facebook’un yeni zaman tüneli özelliği fotoğraflardan ibaret değildir ve etkileyici bir fotoğraf ile bir değişimin öncülerinden olabilirsiniz. Sadece birkaç dakika sürer ve küçük bir düzeltme gerektirir.

Fotoğrafın sizin dijital benliğinizi yansıttığını ve dikkatlice seçilmesi gerektiğini unutmayın. Profiliniz sadece arkadaş listenizdeki insanlara açık olsa da kapak fotoğrafınız herkese açıktır. Biraz ilham almak için arkadaşlarınızın ve gruplarınızın nasıl kapak fotoğrafları oluşturduklarına göz atın.

Facebook zaman tüneli için kapak resmi nasıl oluşturulur: Örnekler ve denemeler&rdquo yazısı için bir yorum yazılmış.;

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir