Sağlık

Evlerimizde bulunan zararlı kimyasal maddeler

İnsanlar, hastalıklara karşı sağlıklı bir yaşam sürebilmek için mikroplar ile mücadele etmek zorundadır. Bu mücadelede temizlik için bazı kimyasal maddelerden yardım almaktayız. Fakat psikolojik anlamda sadece temizlik ile sınırlı kalmayıp daha ileri boyutlarda kullanıma bağımlı hale gelmiş durumdayız.

Bu kimyasal maddelerle ilgili uzmanların yapmış oldukları araştırmalar kimyasalların insanlarda ilk olarak üreme sistemlerinde etkili olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni üreme sisteminin vücudun en savunmasız ve en kolay etkilenen yeri olmasıdır. Bu gibi sorunların sadece günümüzde değil, gelecek nesiller üzerinde de etkili olduğu, özellikle kozmetik ürünlerinin kadınlarda üremeyi zorlaştırdığı yada sorunlu hale getirdiği görülmüştür.

Yapılan araştırmalar bu kimyasallara maruz kalan kadınların daha zorlu bir gebelik dönemi yaşadığını göstermektedir. Bu kimyasalların kullanım alanları ise dikkat çekicidir. Özellikle yağa yada suya dayanıklı deri üreten işletmelerde kullanılan maddeler daha da ilgi çekici hale gelerek, diş macunu, cilt nemlendirici gibi temizlik ürünlerinde de yer almaktadır.

Kimyasalların bir diğer etki alanı ise bağışıklık sistemleridir. Metabolizmanın işleyişini bozarak doğrudan bağışıklık sistemine etki eden maddeler, insanların başta karaciğer yetmezliği gibi hastalıklarla karşı karşıya kalmasına neden olmaktadır. Evlerimizde dikkatli incelendiğinde en az 10-15 farklı çeşit kimyasala rastlayabiliriz. Bu kimyasallar boya, ev temizlik ürünleri gibi ürünlerde yer almakta ve sıkça kozmetik ürünlerinde de rastlanılmaktadır.

Bir diğer sıkıntılı durum ise kimyasallarda yer alan bilgilerin yetersiz ya da yeteri kadar açıklayıcı olmamasıdır. Yapılan araştırmalar en çok kullanılan 15.000 kimyasalın yaklaşık %80’inde hiçbir inceleme ve araştırma yapılmadığını göstermektedir.

Kimyasalların insan sağlığı kadar doğal hayata da olumsuz bir etkisi vardır. Özellikle son yıllarda hayatımıza yerleşen kimyasal maddeler, vücudumuzda zehirli madde olarak birikerek çocuklarımızda da etkili olmaktadır.

Fosfat gibi suyu yumuşatmak için kullanılan mineraller, karıştıkları nehir ve denizler ile alglerin oluşumuna neden olmakta ve kirliliğin artmasını sağlamaktadır. Birçok temizlik ürünü fosfat içerirken son yıllarda fosfat katkılı kimyasalların üretimini ve kullanımını yasaklamıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir