Güzellik

Evde şaç bakımı nasıl yapılır ?

Saç gerek erkek, gerekse bayanlar için fiziksel görünüş bakımından oldukça önemli bir şeydir. Ancak erkeklere nazaran, bayanların saç bakımının daha vakit alıcı ve daha zor olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Maddi anlamda düşünmek gerekir ise, bayan saçları için kuaförlerde daha farklı biçimler varolduğu için, bu gereksinimler bütçeye ağır darbe vurabilmektedir. Saç bakımı için her zaman maddi anlamda gelir sağlanamayacağı gibi, vakit olarak her zaman dışarıda bakımını yaptırmanız mümkün olmayabilir. Bu yüzden ev içerisinde kendinizde saç bakımı için bir şeyler düşünüp, yapabilirsiniz.

Öncelikle saçlarında kepek sorunu yaşayan kişiler ile bakım tarifine başlamak gerekir ise, kepekli saçın en büyük sebebinin tükettiğiniz besinlerin olduğunu söyleyebiliriz. Kimi zaman ciddi anlamda doktora danışılmayı da gerektirebilen kepek sorununu, piyasadaki bir çok şampuan yardımı ile hallolabilmektedir. Kepek sorununu yenmek için saçlarınızın yapısına göre seçtiğiniz şampuan ile saçınızı her gün yıkamalı ve bu işlemi bir süre düzenli şekilde devam ettirmeniz gerekmektedir.

Bunun devamında saçlarda görülen sorunlardan birisi de saç dökülmesidir. Yine bu sorunda kimi zaman doktor müdahalesi gerektirebilir. Fakat saç dökülmesi için cerrahi bir işlem yaptırılmak istenmezse, bu konuda doktorlarında tavsiyesi bitkisel çözümlerden yana olmaktadır. Bitkisel olarak saç dökülmesine doktorlar tarafından yoğun şekilde tavsiye edilen karışım Lavanta Kürü’dür. Lavanta Kürü’nü yaşadığınız yerdeki aktarlardan rahatlıkla bulabildiğiniz gibi, evinizde de bu işlemi kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle Lavanta Kürü’nü, kaynatmış olduğunuz suyun içerisine ekliyorsunuz. Aynı çay gibi düşünerek, Lavanta Kürü’nün demlemesini bekliyoruz. Çaydan farklı olarak demleyen karışımın soğumasını bekliyoruz. Sıcak olarak saça uygulandığında zarar verebilmektedir. Soğuyan karışım ile saçlarınızı yoğun şekilde yıkamanız gerekmektedir. Karışımı saçınıza iyi bir şekilde yedirdikten sonra ise normal su ile durulamalısınız. Durulamadığınız taktirde, kuruyan Lavanta Kürü yine saç için zararlı bir madde haline dönüşebilmektedir. Çoğu kişi tarafından denenmiş ve etkili olduğu doktor tarafından da onaylanmış olan Lavanta Türü bitkisel karışımı ile sizde saç dökülmesine engel olabilirsiniz.

Yine bununla birlikte, saç bakımında vazgeçilmezlerden biri de saçın özel yapısına göre belirlenen ve uygulanan saç bakım kremleridir. Saç bakım kremi daha çok tedavi amaçlı olmamakla birlikte saçın parlak ve daha iyi beslenmesini sağlayan karışımlardır. Saç bakım kremlerinde de çoğunluklu olarak bitkisel maddeler yardımı ile oluşturulmaktadır. Yine saç bakım kremleri, saçın kırılmasına da bir nebze engel olabilmektedir. Çoğu kişi tarafından tercih edilen bir saç kreminin yapılışına göz atmak gerekir ise; ceviz yağı, biberiye yağı, keten tohumu yağı, pul biber ve yumurta sarısına ihtiyaç duyulmaktadır. Yapılışı gayet kolay olan bu karışımda, malzemeler bir tatlı kaşığı olarak ölçülmelidir. Yumurta sarısı içinde bir yumurta yeterli olacaktır. Tüm malzemelerin karışımı ile oluşan saç bakım kremini saçın dip noktalarına yavaş şekilde ve yedirerek uygulayınız. Başka bir kişinin, saçınıza yapması daha rahat olacaktır ki, saç bakım kremi saç üzerinde bir masaj havası yaratacaktır. Yaklaşık 20-25 dakika sürdürülen bu işlem sonrasında saç bakım kreminin saçtan atılması için şampuan beraberliğinde saçın yıkanması gerekmektedir. Bu saç bakım kremini üç günde bir uygulamanız yeterli olabileceği gibi, bu süre saç bakım kremlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Sizlerde araştırıp ve deneyerek kuaför salonlarına yüksek miktarlar vermekten kurtulabilir, saç bakımınızı kendi evinizde, ve kendiniz yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir