Kişisel Gelişim

Erken kalkmak için 21 ipucu

Erken kalkmak için 21 ipucu

Bazı bilinmeyen nedenlerden ötürü, erken kalkmak kazanılması en zor alışkanlıklardan biridir – sadece benim için değil, neredeyse tanıdığım herkes için. İşte size, erken kalkmanız ve gün boyunca zinde kalmanız için 21 öneri. Benim en çok işime yarayanlar: #1, #9 ve #12 oldu  .

 1. Erken kalkmak için Zorlayıcı Bir Sebep Belirleyin. Bu ne olabilir? Kişisel faaliyetler? Daha fazla işi halletmek? Güne iyi bir başlangıç yapmak? Neredeyse tüm erken kalkma çabaları başarısızlıkla sonuçlanır, çünkü bu alışkanlığı kazanmak için yeterince güçlü bir neden yoktur. Kişisel olarak şunu iddia edebilirim ki, erken kalkmak istediğim günlerde, bunu sırf erken kalmış olmak için yaptığımda kesinlikle başarısız olurum. Buna rağmen, erken kalkmak için yeterince zorlayıcı bir sebep olduğunda (örnek bir sebep için #12’ye bakın), ne kadar uykulu olursam olayım yataktan kalkabilirim. Eğer erken kalkmayı gerçekten istiyorsanız, önce kendinize güçlü bir neden belirlemelisiniz.
 2. Uyarıcılardan uzak durun. Kafein ve alkol gibi uyarıcılar uyku düzeninizi bozar. Bunlar uykunuzu ve uykunuzun kalitesini bozar, bu durum da, erken kalkma kabiliyetinizi etkiler.
 3. Bir Değişim Başlatın. Eğer her zaman sabah 10-11 gibi uyanıyorsanız, ertesi gün sabah 5’te kalkma beklentisi içinde olmak hiç de gerçekçi bir istek değildir. Kalkış saatinizi her gün 15-30 dakika kadar erkene alın ve hedefinize ulaşana kadar buna devam edin.
 4. Bir ödül belirleyin ve erken kalkarsanız kendinize bu ödülü verin. Ödüller ekstra motivasyon sağlar. (Ancak #1’deki zorlayıcı sebep bulma yöntemi işinize yarıyorsa ödül gerekli olmayabilir.)
 5. Hedefinizi görebileceğiniz bir yere yerleştirin: Hedefinizi destekleyen bir çevre, bu hedefi bilinçli olarak ya da bilinç dışı etkisiyle zihninize yerleştirir. Eğer bir panonuz varsa, hedefinizi bu panoya asabilirsiniz. Bilgisayarınızın ekranına hedefin yazılı olduğu yapışkanlı not kağıtları yapıştırmak veya hedefi masaüstü arka planı haline getirmek gibi diğer seçenekler de işe yarayabilir.
 6. Diğer kişilere karşı sorumluluk oluşturun. Hedefinizi; arkadaşlarınız/aileniz/tanıdıklarınızla paylaşın. Bu, erken kalkma amacınızı gerçekleştirmeniz için size bir sorumluluk yükler.
 7. Ertesi gün için değiştirilemez bir gündem hazırlayın. Bu gündem, tam olarak kalkmanız gereken saatten başlayıp yatacağınız saatte bitmeli. Eğer o saatte kalkmazsanız, tüm programınızı alt üst edersiniz ve günün sonunda birikmiş işleriniz olur.
 8. Aciliyet yaratın # 1. Kalkar kalkmaz ilk iş olarak yapılacak önemli ve acil görevler belirleyin. Bu sayede uyanmak ve bu işleri bitirmek zorunda kalırsınız.
 9. Aciliyet yaratın # 2. Sabahın erken saatlerine bir buluşma ayarlayın. Bu buluşma, iptal edilemeyecek kadar önemli veya iptal edilmesi halinde olumsuz sonuçlar doğuracak bir buluşma olmalıdır. Bu öneri, benim için diğerlerinden açık ara farkla daha etkili bir yöntemdir. Buna rağmen, erken kalkmanıza engel olan kronik bir rahatsızlığınız varsa, diğer yöntemleri denemeniz daha iyi olur. İtibarınızı ve bu kişiyle olan ilişkinizi, uyuyakalarak bozma riskini göz almak istemezsiniz. Zamanında, uyuyakalarak kaçırdığım randevular oldu ve her seferinde bu durumla yüzleşmek çok can sıkıcıydı. Bugünlerde ise bu sorunu bir daha asla yaşamayacağımdan eminim.
 10. Uyandırma servisi kullanın. Örneğin; 135 Telekom Uyandırma Servisi. Ya da, o saatte uyanık olacağını bildiğiniz birinden sizi arayarak uyandırmasını isteyebilirsiniz.
 11. Size eşlik edecek birini bulun. Erken kalkmak isteyen bir arkadaşınızın olması ve bu çabayı onunla birlikte göstermek size daha fazla motivasyon kazandıracaktır.
 12. Erken yatın. Gerçekçi olun – sabah 5’te kalkmak gibi bir hedefiniz varsa, tam zamanında uyanmak için gece saat 1-2’de yatamazsınız. Yoksa amacınıza ulaşamazsınız. Gece erken yattığımda, yeterli uykuyu alarak tam zamanında uyanmam çok daha kolay oluyor.
 13. Alarmınızı kurun (saati doğru ayarlayın). Bu size pek özgün bir fikir değilmiş gibi gelebilir, ama insanların bana, alarmlarını kurmadıkları ya da yanlış kurdukları için uyanamadıklarını ne kadar çok anlattıklarına inanamazsınız. Yeni bir uyuma alışkanlığına geçmeyi planlıyorsanız, ilk haftalarda bir çalar saate mutlaka ihtiyacınız olur. Bu çalar saati kullanmaya alıştığınızda, o olmadan da her gün aynı saatte uyanmaya başlarsınız.
 14. Birden fazla çalar saat kurun.3 ya da 5 tanesini aynı saate ya da 5 dakika aralıklarla kurun. Uykunuz ağırsa, bu tam size göre bir öneri. 
 15. Çalar saat(ler)inizi uzağa koyun, ama bu yer, duyabileceğiniz ve ulaşmak için yataktan kalkmanızı gerektirecek bir uzaklıkta olsun. Alarmı kapattıktan sonra yatağa dönmeyin tabi ki!
 16. Alarmı en sevdiğiniz müzik olarak ayarlayın (günümüzde pek çok cep telefonunda bu özellik mevcut). Yeni bir güne başlamanın en sevdiğiniz şarkıyı dinlemekten daha güzel bir yolu olabilir mi?  Müzik sona erdiğinde, daha uyanık ve kalkmaya hazır olacaksınız.
 17. Uyumadan önce, kalkmak istediğiniz saati iyice düşünün. Bu size uydurma bir öneri gibi gelebilir, ama benim gerçekten çok işime yarıyor. Başlangıçta, bu yöntemi kullanarak erken kalkmayı başaran tek kişi olduğumu düşünüyordum. Ta ki bir arkadaşım da aynı şeyi yaptığını bana söyleyene kadar (o da bunu, aynı yöntemi kullanan bir arkadaşından öğrenmiş). Bilinçaltımızın gizemli işleyişi.
 18. Alarmı, belirlediğiniz zamanın 5 dakika öncesine ayarlayın. Alarm çaldığı zaman, erteleme tuşuna basın ve 5 dakikanızı yatakta yarı uyanık biçimde, kendinizi zihinsel olarak önünüzdeki güne hazırlayarak geçirin. Alarm ikinci kez çaldığında yataktan kalkın. Bu benim işime yarayan başka bir yöntem.
 19. Alarmı duyar duymaz yataktan kalkın. Sabahları uyanmanın nasıl bir şey olduğunu hepiniz bilirsiniz – siz her ne kadar uyanmayı isteseniz de, kafanızdaki ses sizi tüm sabahı uyuyarak geçirmeniz için ikna etmeye çalışır.  Bu sesin konuşmasına izin vermek yerine, alarmın ikinci çalışında kendinizi yataktan kaldırın. Uykusuzluk hissi ilk 5~10 dakika çok güçlü olur, ama daha sonra zayıflamaya başlar. Bu yöntemle, uykusuzluğunuzu hissetmeden önce yataktan kalkmış ve güne başlamaya hazır olacaksınız.
 20. Bunu günlük alışkanlık haline getirin. Bunu günlük alışkanlık haline getirmek gerekir. Günlük alışkanlıkları sürdürmek, haftada sadece 5 gün yapılan bir şeyi sürdürmekten çok daha kolaydır. Vücudunuzu hafta içinde ve hafta sonunda farklı zaman programlarına uydurmaya çalışırsanız biyolojik saatinizin dengesi sıkça değişir ve amacınıza ulaşmanız zorlaşır.
 21. Buradaki önerilerin bir kombinasyonunu oluşturun. Alçak gönüllü olup buradaki önerilerin sadece bir iki tanesini kullanmayın. Bildiğiniz gibi, erken kalkmak başlı başına çok zor bir iştir. Başarılı olma şansınızı artırmak için olabildiğince fazla öneriyi birleştirin. Askeri literatürdeki ‘ezici güç’ diye bilinen tabir gibi; bir şeye ne kadar kaynak yatırırsanız, başarılı olma şansınız o kadar fazladır.

Erken kalkmak için 21 ipucu” yazısı için 2 yorum yazılmış.

 1. Bu yazı bana çok yardımcı olacak diye düşünüyorum. Önerileriniz için teşekkürler. Hemen hepsini deneyeceğim. Okuduğum en başarılı önerilerden biriydi. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir