Sağlık

Erken boşalma – Erken boşalma nedenleri, tedavisi

Erken boşalma - Erken boşalma nedenleri, tedavisi

Erken boşalma, bir erkeğin sevişme sırasında, kendisinin veya partnerinin isteğinden daha önce boşalması ile gerçekleşir.

Nedenleri

Erken boşalma yaygın bir sorundur. Sebebi nadiren fiziksel bir sorundur.

Bir ilişkinin başlarındaki erken boşalma genellikle anksiyete ve çok fazla uyaran olmasından kaynaklanır. Suçluluk ve diğer psikolojik faktörler de işin içine karışabilir. Bu sorun, tedavi edilmedikçe büyür.

Belirtiler

Erkek kendisinin veya partnerinin istediğinden daha önce (zamanından önce) boşalır. Bu durum, cinsel birleşmenin hemen öncesi ile cinsel birleşmeden hemen sonrası arasında gerçekleşir. Bu durum çiftlerin tatminsizlik yaşamasına neden olur.

İncelemeler ve Testler

Bu durumla ilgili sıradışı bulgulara pek rastlanmamıştır. Sağlık hizmetleri uzmanları kişi veya çiftler ile görüşerek bu konuda daha fazla bilgi alabilir.

Tedavi

Pratik yapmak ve rahatlamak bu sorunla baş etmenize yardımcı olabilir. Bazı erkekler çok hızlı bir biçimde heyecanlanmamak için cinsel olmayan şeyler (futbol oyuncularını ve rekorları saymak gibi) düşünerek dikkatlerini dağıtmaya çalışırlar.

Deneyebileceğiniz birkaç faydalı teknik bulunmaktadır.

“Dur ve başla” yöntemi:

  • Bu teknik, erkeği cinsel orgazma ulaşma hissine kapılana kadar uyarmayı içerir. Uyarımı 30 saniyeliğine durdurun ve sonra tekrar başlayın. Bu yöntemi, erkek boşalmak isteyene kadar tekrarlayın. Son seferinde, erkek boşalana kadar onu uyarmaya devam edin.

“Sıkma” yöntemi:

  • Bu teknik, erkek cinsel orgazma ulaşacağını fark edene kadar onu uyarmayı içerir. Bu noktada, erkek veya onun partneri penisin ucunu (penis ucunun penis gövdesi ile birleştiği yeri) birkaç saniye boyunca hafifçe sıkar. Cinsel uyarımı 30 saniyeliğine durdurun ve sonra tekrar başlayın. Bir kişi veya çift bu yöntemi erkek boşalmak isteyene kadar tekrarlayabilir. Son seferinde, erkek boşalana kadar onu uyarmaya devam edin.

Prozac ve diğer seçici seratonin geri alım engelleyicileri (SSRI) gibi antidepresanların yan etkilerinden biri, boşalma aşamasına ulaşmayı uzatmak olduğu için faydalı olabilir.

Uyarımı azaltmak için penise bir lokal anestezi kremi sürebilirsiniz. Penisteki hissin azalması boşalmayı geciktirecektir. Ayrıca, kondom kullanımı da bazı erkeklerde bu etkiyi gösterir.

Bu dikkat dağıtma teknikleri ereksiyonu korumayı zorlaştırıyorsa erektil işlev bozukluğunu önleme ilaçları faydalı olabilir.

Bir cinsel terapi uzmanı, psikolog veya psikiyatr bazı çiftlere yardımcı olabilir.

Mevcut Durum (Teşhis)

Pek çok vakada erkek, eğitim ve vurgulanan temel teknikleri tekrar ederek boşalmayı nasıl kontrol edeceğini öğrenebilir. Kronik erken boşalma bir anksiyete veya depresyon belirtisi olabilir. Bir psikiyatr veya psikolog bu tarz sorunları çözmenize yardımcı olabilir.

Olası Komplikasyonlar

  • Çok erken boşalmak, erkeğin vajinaya giremeden boşalması, bir çiftin çocuk sahibi olmasına engel olabilir.
  • Boşalma üzerindeki kontrolün sağlanamaması partnerlerden birinin veya her iki kişinin de cinsel tatminsizlik yaşamasına neden olabilir. Bu durum, cinsel gerilime veya ilişkide uyumsuzluğa neden olabilir.

Bit Tıp Uzmanına Ne Zaman Danışmak Gerekir

Erken boşalma sorunu yaşıyor ve yukarıda açıklanan tekniklerden bir sonuç alamıyorsanız bir sağlık hizmetleri uzmanı ile mutlaka görüşün.

Önleme

Bu bozukluğu önlemenin herhangi bir yöntemi yoktur. Ancak, rahatlamak bu sorunu daha az yaşamanızı sağlayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir