Sağlık

Erkekler için 5 süper yiyecek

1. Domates

Erkekler için 5 süper yiyecek

Domates, domates sosu veya salça yiyen erkekler kendilerini prostat kanserine karşı korumaya almışlardır. Bunu Harvard Üniversitesinden araştırmacılar 47 bin erkek üzerinde yaptıklarını araştırmanın sonucuna göre söylemektedir. Haftada 2-4 kez domates veya türevlerini tüketen erkeklerin diğerlerine göre prostat kanserine yakalanma riskinin %35 düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun nedeni domates içerisinde bolca bulunan likopen isimli karotenoid’dir. Fakat bilim adamları domates veya domates suyunun çiğ olarak değil herhangi bir yağda pişirilmiş, fırınlanmış vs bir şekilde tüketilmesi gerektiğini önemle vurguluyorlar. Pizzadaki domates sosuda buna bir örnek.

2. İstiridye

Erkekler için 5 süper yiyecek

Mitolojide , istiridye aşk yiyeceği olarak kabul edilir. Bilimde bunu kanıtlamıştır. Sadece iki üç istiridye bile erkek üreme sistemlerinin normal çalışması için gerekli olan günlük çinko ihtiyacını verir. Bilim adamları son elli yılda erkeklerin sperm oranlarının düştüğünü ve bunun sebebininde çevresel faktörler olduğunu belirtmiştir. Beslenme eksiklikleri bazı durumlarda testesteron eksikliğinin temel nedeni olarak görülüyor. Bu yüzden çinko, sperm sayısının artmasınıda sağlıyor. Bir çalışmada 22 erkeğe 45 gün boyunca günlük çinko verildi ve sperm sayısının arttığı görüldü.

3. Brokoli

Erkekler için 5 süper yiyecek

Harvard Üniversitesinde son yapılan çalışmalarda brokoli gibi sebzelerin mesane kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu görülmüştür. Bu kanser türü en sık görülen kanserlerden biridir ve erkeklerde görülme şansı kadınlara göre 2 veya 3 kat daha fazladır. Bilim adamları 50 Bin erkek üzerinde yaptığı araştırmalarda turpgillerden olan sebzeleri haftada 5 yada daha fazla kez yiyene erkeklerin seyrek yiyenlere göre mesane kanserine yakalanma riskinin neredeyse yarı yarıya azaldığı görülmüştür. Bu yüzden brokoli ve lahana koruyucu gıdalar olarak kabul edilmiştir.

4. Fıstık ezmesi

Erkekler için 5 süper yiyecek

Sağlıklı bir kalp için kahvaltıda kızarmış ekmeğinize fıstık ezmesi sürün. Kalp hastalıkları erkek ve kadınlarda en öldürücü hastalıklardandır, ama erkeklerde daha erken yaşlarda görülür.

5. Karpuz

Erkekler için 5 süper yiyecek

55 yaşın altındaki erkekler , kadınlara göre daha fazla kan basıncı problemi yaşarlar. Arfaştırmalar potasyum yönünden zengin besinlerin yüksek tansiyon ve felç riskini azalttığını göstermiştir. Karpuz çok zengin bir potasyum kaynağıdır , yazın hergün büyük bir dilim karpuz yemek yüksek tansiyon ve felç riskinizi azaltacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir