İnternet

e-Devlet şifresini unuttum nasıl değiştiririm ?

Bu yazımızda e-Devlet şifresini unuttuğunuz zaman ne yapmanız gerektiğini anlatacağız. Biliyorsunuz daha önceki yazılarımızda sizlere e-Devlet Kapısı nedir, nasıl kullanılır ve neler yapabiliriz konularında bilgiler vermiştik. e-Devlet kapısı , kamu hizmetlerine en kısa yoldan ve tek şifre ili girişi sağlayan bir uygulama. e-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra tüm hizmetlere aynı yerden ulaşabiliyorsunuz. daha önceki yazımızda e-Devlet kapısına nasıl giriş yapabileceğinizi anlatmıştık.

Mobil imza yada elektronik imza kullanarak giriş yapanlar için şifre ezberleme yada periyodik olarak değiştirme gibi bir sıkıntı yok ancak e-Devlet şifresi kullanarak giriş yapanlar belli periyodlarla şifrelerini değiştirmek zorundalar. Tabi bu yüzden bazen şifre unutulabiliyor. Peki e-Devlet şifresini unutunca ne yapılması gerek ?

e-Devlet şifresini unutunca yada kaybedince yenisini almak gerekiyor

e-Devlet şifresini unutunca maalesef şifremi gönder yada yenile gibi online bir seçenek mevcut değil. Aynen ilk defa şifrenizi aldığınız gibi PTT şubelerinden tekrar basılı olarak şifrenizi almanız gerekiyor. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödenmektedir.

e-Devlet şifresini unuttum nasıl değiştiririm ?&rdquo yazısı için bir yorum yazılmış.;

  1. Bende 1 yıl kullanmayınca şifremi unuttum. 10 TL vermekten değil bu kadar önemli bir şeyi unutmuş olmanın utancından dolayı 2 ay boyunca günlük 10 hakkımı kullanarak sonunda şifreme ulaştım. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir