İnternet

e-Devlet Kapısı (www.turkiye.gov.tr) nedir ?

E-Devlet kapısı yada uygulaması kamu kurumları tarafından verilen hizmetlere tek yerden ulaşmamızı sağlayan bir kolaylıktır. www.turkiye.gov.tr adresi kullanılarak girilen web sitesi birçok kamu kurumunun vatandaşa verdiği hizmetler hakkında bilgi vermesinin yanısıra online olarak da işlemleri gerçekleştirmemizi sağlamaktadır. Tüm kurumların bilgi işlem merkezlerinin E-Devlet yapısına uygun hale getirilmesi çalışmalarıda hızla devam etmektedir.

E-Devlet kapısını kullanabilmeniz için sisteme giriş yapmanız gerekir. Şu an için üç ayrı yol kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.

Bunlardan ilki T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmaktır. e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT’lerden , şahsen başvuru yaparak, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi göstererek alabilirsiniz.

e-Devlet şifresini unutmanız ya da kaybetmeniz durumunda ise yeniden almanız gerekir.

İkinci yol ise Mobil İmza’dır. Cep telefonu ve GSM SIM kart kullanılarak 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve ilgili yasal mevzuata uygun olarak ıslak imza niteliğinde güvenli bir biçimde elektronik imza işlemi yapılmasına olanak sağlayan uygulamadır.

Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Mobil imza aboneliği üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, Başvuru ve Aktivasyon. Bu hizmeti sunan Turkcell ya da Avea’ya başvurarak ayrıntılı bilgi alabilir ve başvuru yaparak bir mobil imza edinebilirsiniz.

E-devlet Kapısında mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı’nca herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur. Mobil İmza ücretlendirmesi hakkında Turkcell veya Avea’dan bilgi edinebilirsiniz.

Turkcell Mobil İmza Bilgi Sayfası

Avea Mobil İmza Bilgi Sayfası

E-devlet kapısı giriş

E-devlet kapısı giriş

Diğer bir yol ise Elektronik imzadır. Elektronik imza, elektronik ortamda bulunan bir belgeye eklenerek imzalayanın kim olduğunu belirlemeye yarayan veridir. 5070 Sayılı Kanun uyarınca e-imza, ıslak imza ile eşdeğerdedir. E-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından dağıtılan sertifikalar kullanılarak imzalama işlemi yapılır.

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir. Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır.

Sisteme giriş yaptıktan sonra online işlemler menüsünden istediğiniz sorguyu yada başvuruyu yapabileceğiniz gibi , nüfus cüzdanınızı nasıl değiştireceğinizi yada askerlik hizmeti ile ilgili bilgilerinizi bulabilirsiniz. SSK hizmet dökümünüzü görebilir yada Pilotluk Lisansı başvurunuzu yapabilir yada hakkınızda açılan bir dava olup olmadığınızı sorgulayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir