Alışveriş

Dünyanın en pahalı özel jet uçakları

Sadece dünyanın en zengin insanlarının sahip olabileceği en pahalı özel jette zaman geçirmek gibi bir lüks, bizim hayallerimizi bile aşar. Bu yazıda size, binmek için can atacağınız dünyanın en pahalı 5 özel jetini göstereceğim. En pahalı özel jetin sahibi dünyanın en zenginleri listesinde yer alan bir milyarder olmalı. Britanyalı bir milyarder olan Philip Green’in sahibi olduğu Gulfstream G550 örneklerden biridir. Dahası, futbol kulübü sahibi olan Rus milyarder Roman Abrahamovic’in koleksiyonunda en pahalı jetlerden bazıları yer almaktadır. Öyleyse, aşağıdaki geri sayıma birlikte bakalım.

5. Dassault Falcon 7X: 41 Milyon $

En pahalı özel jetlerin ilk sırasında Dassault Falcon 7X yer alır. Jetin değeri 41 milyon dolardır. Bu uçağın üreticisi Dassault Falcon Jet Şirketi’dir. Bu uçak aslında ticari işler için amaçlanmıştır ve Groupe Industriel Marcel Dassault SA Fransa tarafından işletilmektedir. En pahalı özel jetin üretimi 1963 yılında Little Ferry, New Jersey’de gerçekleşmiştir. Yolcu kapasitesi 3 mürettebat eşliğinde maksimum 12 kişi olarak hesaplanmıştır.

Most expensive private jet: Dassault Falcon-7X

En pahalı özel uçak : Dassault Falcon-7X

4. Gulfstream V-SP: 45 Milyon $

Gulfstream V-SP en pahalı özel jetlerin dördüncü sırasına yerleşmiştir. Bu jet 45 milyon dolardır. Gulfstream Aerospace bu jetin yapımı için yetkili üreticidir. Ticari iş amacıyla tasarlanmıştır. Ancak, ABD ordusu C37A adı altında benzer bir jet kullanmaktadır. Modern teknolojinin gelişmesiyle, bu en pahalı özel jet G500 ve G550 gibi yeni serilerinde görebileceğiniz geliştirilmiş bazı özelliklere sahip olmuştur. G550 aynı zamanda SP Gulfstream V olarak da bilinmektedir.

En pahalı özel uçaklar : Gulfstream V-SP

En pahalı özel uçaklar : Gulfstream V-SP

3. Bombardier Global Express XRS: 47,7 Milyon $

47,7 milyon dolarlık fiyatıyla Bombardier Global Express XRS üçüncü sırada yer almaktadır. Bu jetin kabinine bakıldığı zaman büyüleyici ayrıntıları ve lüks dizaynıyla yolcuları etkisi altına alacaktır. Uzun bir yolculukta bu en pahalı özel jetler yolcularını yormazlar ve muhteşem bir atmosferde taşıyabildiği için hayal kırıklığı yaşatmazlar. Gelişmiş teknoloji aynı zamanda yolcuların rahatlığı için de sunulmuştur.

En pahalı özel uçaklar : Bombardier-Global-Express-XRS

En pahalı özel uçaklar : Bombardier Global Express XRS

2. Boeing Business Jet 2: 55,5 Milyon $

Boeing Business Jet 2 en pahalı özel jetler arasında ikinci sırada yer alır. Bu jetin değeri 55,5 milyon dolarla ölçülür. Jetin içi inanılmaz derecede güzel ve lükstür. BMW Group Design bu jetin dizaynı ile sorumlu şirkettir. Jetin gövde biçemi Boeing 747-8, 777 ve 787’nin görünümleri baz alınarak yapılmıştır. Bu özel jetin 20 yolcu kapasitesi vardır. Mutfak, garaj, yatak odası ve kabin gibi alanlar şeffaf cam kullanılarak ayrılmıştır.

En pahalı özel uçaklar : Boeing Business Jet 2

En pahalı özel uçaklar : Boeing Business Jet 2

1. Gulfstream G550: 59,9 Milyon $

59,9 milyon dolarlık fiyatıyla Gulfstream G550 birinci sırada yer alır. Bu jetin üreticisi Gulfstream Aerospace’e bağlı olan General Dynamic’tir. Üretim yeri Georgia eyaletindeki Savannah şehrinde yer almaktadır. Bu jetin sunduğu birçok gelişmiş özellik bulunmaktadır. Bunlardan bazıları EVS sistemi, dört Honeywell ekran ve aynı şekilde imleç kontrol sistemidir. Kesinlikle bu en pahalı jet sayesinde yolcular kendilerini rahat ve keyifli hissedeceklerdir.

En pahalı özel uçaklar : Gulfstream G550

En pahalı özel uçaklar : Gulfstream G550

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir