Seyahat

Dünya’nın en güzel plajları

Güneşe adeta tapan kişiler olarak, bu eylemi yapabileceğimiz en mükemmel yeri ararız sürekli. Peki, bu yeri mükemmel yapan nedir? Bu, kişiden kişiye değişir. Bazılarımız güneşin tadını huzur dolu bir biçimde çıkarabileceği sakin bir yeri tercih eder. Bazılarımız stil sahibi mayolarını ve formda olan vücutlarını sergileyebileceği bir yer ister. Bazıları ise mayosuz güneşlenebileceği bir yer arar. Kişisel güneşlenme tarzınızdan bağımsız olarak, en mükemmel güneş banyosunun yapılacağı yerde zorunlu olarak güzel olması gereken üç şey olduğunda hepimiz hemfikirizdir: güneş, kum ve ortam. Bu üç özelliği göz dikkate alarak, en iyilerin iyilerini listeledik. Meşhur olanlardan adı çıkmışlara, gözlerden uzak olanlardan kalabalık ve mayo modasına duyarlı kişilerin olabileceği 10 kumsal belirledik. Listede size uygun bir kumsal bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Listeyi belirli bir sıra oluşturmadan hazırladık.

 

10. La Minitas Kumsalı

La Romana, Dominican Cumhuriyeti

La Romana Plajı - Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti’nin kumsalları, güzellikleri ve sakinlikleri ile meşhurdurlar. El değmemiş, bozulmamış, ve harika manzarası olan kumsalları vardır ve burada kötü bir yere gitme imkanınız yok gibidir.La Minitas Kumsalı’naulaşmanın tek yolu, on dakikalık bir servis ya da golf aracı yolculuğu yapmaktır. Bu durumLa Minitas’ı, görece gözlerden uzak bir yerde güneşlenmek isteyen kişiler için en ideal yer yapar. Burası görece gözlerden uzak bir yer olsa da, acıkmanız halinde gidebileceğiniz oldukça yakın restoranlar ve her şeyden de güzeli, tam sahilde bir masaj odası bulunmaktadır. Güneşlenmek ve masaj – nasıl mutsuz olabilirsiniz?

 

9. White Beach (Beyaz Kumsal)

Boracay Adası – Filipinler

Beyaz Plaj - Filipinler

Hiçbir zaman yakıcı olmayan, toz yumuşaklığında bir kumla kaplı üç kilometrelik bir kumsaldır burası. Güneşlenmeyi sevenlerin cenneti diyebilir miyiz? Bu küçük cennet parçası 30 yıl öncesine kadar gerçek anlamda el değmemiş haldeydi. Şu anda çoğu kişi tarafından, dünyanın en iyi tropikal tatil bölgesi olarak görülmektedir. Buraya Amihan (haziran ve temmuz aylarında yaşanan tipik bir iklim olayı) sırasında gitmeniz tavsiye edilir. Bu dönemde hava sıcaklığı uygun bir seviyeye iner, çok hafif bir yağış olur ve doğudan esen hakim rüzgar rahatlatıcı bir serinlik getirir.

 

8. South Beach (Güney Kumsalı)

Miami, Florida

Güney Plajı - Miami

South Beach tam bir “gör ve görül” kumsalıdır. Güneşin tadını çıkarırken biraz da, göze hoş gelen şeyler görmek isteyenler, burası tam size göre. South Beach, geceleri adeta canlanır ve burada biraz zaman geçirirseniz, ünlü kişiler göreceğinizden emin olabilirsiniz. Eğer sükunet ve huzur sizin güneşe tapma biçiminiz değilse, spor salonu üyeliğinizi yenileyin ve kendiniz için bir Miami tatili planlayın.

 

7. Santorini’s Red Beach (Kızıl Kumsal)

Akrotiri, Yunan Adaları

Santorini’s Red Beach, listedeki en pitoresk yerlerden biridir. Dik ve kızıl lav kayaları ile çevrelenmiştir (ismi bu özelliğinden gelir). Ayrıca dünyadaki en güzel ve eşsiz kızıl kum bu adada bulunmaktadır.  Bu kumsala sadece botla veya yaya olarak gerçekleştirilebilen on dakikalık bir inişle tepeden ulaşılabilir. Tüm ada, uyuyan bir yanardağdan oluşmaktadır. Uyuyor ancak henüz ölmüş değil. Santorini’nin eski Atlantis olduğu ve bir gecede büyük bir kısmının denizin dibine gömüldüğü söylenmektedir.

 

6. Tulum Kumsalı

Tulum, Meksika

Tulum Plajı Meksika

Meksika’nın şehirleri, göz kamaştıran kumsalları haricinde pek güzel değildir. Tulum’u özel kılan, Meksika’daki çarpıcı Maya kalıntılarının bir kısmına olan yakınlığıdır. Tulum, Cancun’dan itibaren aşağı yukarı110 km. boyunca uzanan bir kumsaldır. Tercih etmeniz halinde, Cancun’u keşfetmeye çıkabilecek kadar yakın, ama kalabalıktan ve otellerin fazlalığından kaçabilecek kadar da uzaktır. Hatta, henüz turistler tarafından tamamen ele geçirilmemiş olduğu için, hala gözden uzak ve huzurlu bir yerdir. Arkeolojiye ve eski uygarlıklara ilgi duyuyorsanız ya da sadece keşfetmeyi seviyorsanız, güneşin ve maceranın bir karışımı olan Tulum, tam size göre bir yer.

 

5. Çıplaklar Kampı Kumsalı

Vrboska, Hvar Adası, Hırvatistan

Eğer sinir bozucu mayo izlerinden nefret ediyorsanız,  Vrboska’daki Naturalist Beach’i (Natüralistler Kumsalı’nı) deneyin. Üzüm bağları, çamlıklar ve zeytin ağaçları ile çevrili bu körfez, mayosuz güneşlenmek için harika bir yer. Kumsalın bol miktarda kayalık çıkıntısı bulunmaktadır. Eğer mahremiyet istiyorsanız, bu noktalar size çırılçıplak güneşlenmeniz için gözden uzak bir alan sağlayabilir. Eğer tam doğallık deneyimi sizin tarzınızsa, kumsala çok yakın olan ve içinde küçük bir restoran, dükkan ve yakıt istasyonu bulunan Naturalist Camp’e (Natüralistler Kampı’na) gitmek isteyebilirsiniz.

 

4. Hanalei Koyu Kumsalı

Kauai, Hawaii

Güneşleneceğiniz yerde aradığınız şey pitoresklik ise, Hanalei Koyu Kumsalı kesinlikle görülmesi gereken bir yerdir. Neredeyse yarım bir çember şeklindeki beyaz kumdan oluşan kumsalın arka tarafı şelaleler ve bulutları delip geçen göz kamaştırıcı dağlarla çevrilidir. Çoğu zaman kalabalık olsa da, özellikle sörf yapmak için mükemmel bir zaman olan kış mevsiminde, dünyanın herhangi bir yerinde bronzlaşırken buradakinden daha çarpıcı, bakmaktan kendinizi alamayacağınız bir yer bulamazsınız.

 

3. Ocracoke Adası

Kuzey Carolina

Eğer güneşlenirken aradığınız şey mahremiyet ve gözden uzak olmak ise, daha fazla aramayın. Cennetten bir köşe olan bu adaya sadece botla, özel uçak ya da feribotla ulaşılabilmektedir. Modern elektronik cihazlar (örneğin:  telefonlar ve bilgisayarlar) bu adada kullanılabilmektedir, ancak pek hoş karşılanmamaktadır. Ocracoke Adası’nın ıssız kumsalı, dünyada bulunabilecek en saf kuma sahiptir. Rahatlayın, şu hep okumak isteyip de bir türlü okuyamadığınız kitabı elinize alın ve güneşin keyfini çıkarın.

 

2. Ipanema Kumsalı

Rio de Jenerio – Birezilya

Ipanema aslında, 1970’li yıllarda kadınların ilk kez kumsalda tanga (bugünlerde kullanılan tanga bikinilerin ilkini) giymeye başlaması ile tanındı. Özgürlük havası burada ve Rio de Janerio’da hala canlı. Burası -her köşesiyle- yaşam dolu ve insanların kendilerini ifade etme biçimlerini hoş görmekten çok daha fazlasına sahip olan bir şehir. Üstsüz güneşlenmek çok yaygın bir şeydir ve tanga bikini hala en çok tercih edilen plaj kıyafetidir. Eğer saçınızı açmak ve spor salonundaki sıkı çalışmalarınızı göstermek istiyorsanız bilmelisiniz ki, Rio tam da bunun yapılacağı bir yerdir.

 

1. Santa Cruz Kumsalları

Santa Cruz, California

Santa Cruz, klasik bir Kaliforniya güneş banyosu yapmak için idealdir. Okyanus kıyısında bulunan, hemen hemen40 km’lik kumsalları vardır ve hangisini seçerseniz seçin hayal kırıklığına uğramazsınız. Büyük dalgalarda sörf yapmayı ya da sörf yapanları izlemeyi seviyorsanız, Steamer Şeridi tam size göre bir yer. Aradığınız şey mahremiyet ve romantizm ise, Seascape Kumsalı’nda güneşin keyfini çıkarın. Eğer güneşle olan ulu birlikteliğinize ek olarak biraz da eğlence arıyorsanız, Main Kumsalı bunun için en uygun yer. Main Kumsalı’nda, hemen denizin kıyısında, eski moda bir tahta kaldırım ve oyuncaklar, oyunlar ve yeme içme mekanları ile dolu bir lunapark bulunmaktadır. Santa Cruz’un, herkese hitap eden bir yönü ve herkesin tarzına uyan bir kumsalı vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir