Ekonomi

Dünyada altın rezervleri – ekonomik analizi

Sitemizde daha önceki yazılarımızda altın madeninin değerini , ekonomi içerisinde yeri ve değişim aracı olarak nasıl kullanıldığından bununla birlikte Dünya rezervleri ve tüm dünyada çıkarılan altın madeninin değerinden bahsetmiştik. Şimdi ise dünya ekonomisi açısından altının değerinden bahsedip ekonomik analizini sizler için yapmaya çalışalım.

Öncelikle Altının ülke ekonomileri açısında değerine birkez daha değinmekte yarar var. Dünyada bulunan altın rezervlerinin yarısından fazlasının ülkelerin kasalarında yada merkez bankalarında tutulduğu bilinmektedir. Aslında bu tutum  ( 16. yy. ile 18. yy. araların başlayan ) ülkelerin “merkantilizm” adını verdikleri altın para sisteminden kaynaklanmaktadır.Bu sisteme göre (merkantilizm) ülkeler ellerindeki altın rezervlerini arttırmak zorundadırlar. Bir ülke altın rezervi açısından nekadar güçlü ise o ülkenin ekonomik gücü de okadar güçlüdür ve o ülke ancak sahip olduğu altın rezervleri kadar para basabilir. Bu aslında bir nevi dünyaya sömürgecilik anlayışınıda getirmiştir zira bu ekonomik sistemi benimseyen ülkeler altın madenleri bulabilmek için pek çok üçüncü dünya ülkesini sömürgeleştirmiştir.

Aslında altının ekonomik değerini ölçmek bir yatırım aracı olarak altına ne zaman yatırım yapılması gerektiğini bilmek için ülkelerin ve tüm dünyanın altın madenini nekadar güvence aracı olarak görüp görmediğini iyi analiz etmekle mümkündür. Yani biraz önce anlattığımız merkantilist sistem olmasa bile ülke ekonomilerinin güvence aracı olarak merkez bankalarına yatırdıkları altının ve aynı zamanda piyasaya arz ettikleri altın miktarınında hem ülke hemde dünya altın fiyatlarının değerinde önemli bir etkiye sahip olduğu herzaman hatırlanmalıdır.

Bununla birlikte dünya altın fiyatlarına bakmak ve önümüzdeki yıllarda ekonomik gelişmeleri öngörerek altın fiyatlarının ne olacağına dair fikir yürütmek haliyle mümkün olacaktır. Altın fiyatlarını yükselten en önemli etkenlerin başında paraya olan güvencenin azalması gelmektedir. Bu ülkede para birim değerinin düşmesi şeklinde olabileceği gibi ,küresel bir ekonomik kriz anında panikleyen insanların her zaman  sabit bir parasal değere sahip olma (güven unsuru) isteği itici güç olmaktadır.Bu nedenlerle artan altın talebi ile birlikte altının değerinin  artacağı söylenebilir.

Dünyadaki ünlü ekonomistlerden bazıları (örneğin: Emtia gurusu Jim Rogers) tüm dünyada özellikle tarımsal arz’ın düşmesi ama bununla birlikte talebin yükselmesi ile birlikte arzın talebi karşılayamaması sorunun yaşanacağını öngörmektedirler. Bu şu demektir zaten borç yükü olan ülkeler daha fazla borca girecekler ve paranın değeri dahada düşecek buda enflasyon sürecini ortaya çıkaracak. Bu koşullarda da altın değer kaybetmeyecek aksine değer kazanarak sabit bir ekonomik varlık olarak en büyük güven unsuru olmaya devam edecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir