Anne & Bebek & Çocuk

Doğum lekeleri

Doğum lekeleri

Doğum lekesi nedir?

Doğum lekesi doğumda ya da doğumdan birkaç hafta sonra ortaya çıkan renksiz ve/veya kabarık deridir. Doğum lekesi kusurlu hücre pigmentleri ya da kan damarlarından oluşur. Her 100 bebekten 10’unun vasküler doğum lekesi (kan damarlarından oluşan doğum lekesi) vardır.

Buna rağmen doğum lekesinin nedeni bilinmemektedir, birçoğu iyi huyludur (kanser olmayan) ve tedavi gerektirmez. Doğum lekesi olan bebekler incelenmeli ve teşhisi bir hekim tarafından koyulmalıdır.

Vasküler doğum lekelerinin en yaygın türleri nelerdir?

Vasküler doğum lekelerinin en yaygın türleri aşağıdadır:

  • Düz lekeler (“melek öpücüğü” ya da   “leylek ısırığı”) – vasküler doğum lekesinin en yaygın türüdür, vücudun herhangi bir bölgesinde çıkabilen pembeden kırmızıya kadar karakterize edilen lekelerdir.
  • “Melek öpücüğü” – Genellikle 2 yaşından sonra ortaya çıkan alın bölgesinde ve göz kapağında yer alan lekelerdir.
  • “Leylek ısırığı” – Yetişkinlik döneminde kaybolabilen ensede yer alan lekelerdir.

Hemanjiyoma – yaygın bir vasküler doğum lekesi. Hemanjiyomalar doğduktan sonra birkaç hafta içinde görülebilir ve 6 ila 9 aya kadar hızla büyümeye devam eder. Daha sonra kırmızı rengini yavaş yavaş kaybeder ve küçülür. Bunlar çilek hemanjiyomlarıdır.

Portwine (şarap) lekeleri – portwine lekesi nevüs flammeus olarak da adlandırılır, düz, pembe, kırmızı ya da morumsu renkte doğumda ortaya çıkan, yüzde, kollarda, bacaklarda yer alan ve çocuk büyüdükçe büyüyen lekelerdir. Portwine lekeler yok olmaz ve göz kapağı ya da alında yer almışsa genellikle tedavi gerektirir. Yüzde yer alan portwine lekeler göz problemlerine neden olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir