Kişisel Gelişim

Doğru iletişimin temel esasları

Doğru iletişimin temel esasları

İnsanlara karşı, içinizden geçenleri söylemek ya da hissettiğiniz duyguları belirtmek sizin için zor olabilir fakat insanların, sizin ne düşündüğünüzü bilmesi en az o kadar zordur.

Tüm insanlar kendileri için güzel olan mutlu anlarında hissettikleri duygu ve düşüncelerini daha kolay ifade ederler. Öfkeli ya da sinirli oldukları anlarda ise duygular daha zor ifade edilir ve yeterince net aktarılamaz. Genellikle olayların anlatılışı sırasında normal akış içerisinden uzaklaşılarak anlatmak istediğiniz ve söyledikleriniz birbirinden farklı olabilir. Çoğu insan ise konuşmaktan çok susmayı tercih eder.

Bu gibi düşünceler genellikle hakkınızda söylenebilecek kötü sözlerden çekinmeniz nedeniyle oluşmaktadır. Ortaya çıkabilecek gerçekler nedeniyle, sahip olduğunuz çevreden uzaklaşmak zorunda kalabilirsiniz. Konuşmanızın şiddeti de en az içeriği kadar önemlidir. Bazen söyledikleriniz sizin bile üzülmenize neden olacağı için pek çok insanda olduğu gibi susmak daha mantıklı olacaktır.

İnsanların kahin olmasını bekleyemezsiniz. Eğer net olarak hissettiklerinizi aktarmamışsanız size gelebilecek herhangi bir öneride ya da sözde sinirlenme hakkına sahip değilsinizdir. İnsanları bu gibi durumlarda kırmak yerine daha nazik bir biçimde uzaklaştırmak hem onları kırmamanızı sağlayacak hem de bir sıkıntınızın olduğunu daha kolay anlatacaktır.

İnsanlara karşı olan düşüncelerinizi iletmenin de belirli şekilleri bulunmaktadır. Örneğin, bir arkadaşınızdan bir şey isteyecekseniz direk karşısına geçip söylemek yerine aracı yollar ile ulaştırmanız gerekebilir.

Konuşmanın temel prensipleri

Arkadaşlarınıza ya da çevrenizdeki herhangi bir kişiye söylemek istediklerinizi anlatmanın belirli temel esasları bulunmaktadır. Eğer elde etmek istediğiniz bir şey var ise bunu istediğinizi belli ederek değil, elde ettiğinizde mutlu olacağınızı göstererek yapın.

Eğer içinizden geçenleri yakın çevrenizde dile getirecekseniz, özellikle onların rahatsız olabileceği şeylerden konuşmak daha zor olacaktır. Söylemek istedikleriniz ne kadar olumsuz ise, söyleme biçiminiz o kadar olumlu ve ılımlı olmalıdır.

Kendinizi başkalarının yerine koyun

Kendinizi insanların yerine koymak, konuşmak için daha kolay bir ortam sağlayacaktır. İnsanlar, en az sizin kadar konuşmaya, istediklerini dile getirmeye, hata yapma hakkına sahiptir. Bu gibi durumlarda alacağınız kararlar sizin sorumluluk üstlenmenize neden olacaktır. Karşınızdaki kişilere ne kadar saygı gösterirseniz o kadar saygı görürsünüz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir