Diyet & Fitness

Diyetle verdiğiniz kiloları geri almayın

Diyetle kilo kısa sürede kilo vermek kilo kontrolü olarak tanımlanamaz. Diyetle indiğiniz kiloyu korumak birkaç aylık bir süreç değil ömür boyu sürecek bir alışkanlıktır. İnsanlar kısa sürede fazla kilolarından kurtularak ayna karşısında olumlu sonuçları hemen görmek isterler. Oysa kilo kontrolü bozuk yeme alışkanlığınızı tamamen değiştirerek yeni bir beslenme düzeni içerisine girmektir.

Önemli olan kaç kilo fazlanız olduğundan ziyade vücut kütle endeksinizin ne kadar fazla olduğudur. Kısaca ne kadar sağlıklı olduğunuz en önemli konudur. Yaşla birlikte metabolizma yavaşlamasından kaynaklanan kilo alımı son derece doğaldır. Ortalama olarak her on yılda bir insan metabolizması %4 oranında yavaşlar. Gençlik yıllarında hiçbir kilo sorunu olmayan insanların bile 40 yaşından sonra kilo alması normaldir. Alınan kilolar 7-8 kiloyu geçmediği takdirde insan sağlığını etkileyen önemli bir risk oluşturmazlar. Ancak alınan kilolar 10 kilo ve üzerindeyse bu durum göz ardı edilmemesi gereken bir konu haline dönüşür. Özelliklede iç organların etrafında biriken yağlar, yavaşlayan metabolizmayla birlikte ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sağlıklı bir biçimde yaşayabileceğiniz bir ağırlıkta kalmak için doğru beslenmeli ve metabolizmanızı sürekli zinde tutacak egzersizler yapmalısınız. Ayrıca yağ yakmayı kolaylaştıran yiyecekler kullanın. Bu şekilde sağlıklı bir yaşam sürmek için kısa vadeli değil uzun vadeli planlar yapmalı ve bu planları uygulamayı birer alışkanlık haline getirmelisiniz.

Tüm hayatınız boyunca kilo sorununuzu kafanıza takarak yaşamak istemiyorsanız kesin kararınızı verin ve bu yolda adım atmaya başlayın. Kaç kilo olduğunuz ya da kaç kilo fazlanız olduğuyla ilgilenmeyi bırakın. “Nasıl daha sağlıklı olabilirim” sorusunu kendinize sorun. Unutmayın siz sağlıklı yaşadıkça vücudunuzda buna uyarak kendisi için ideal olan kiloya zaten ulaşacaktır. Böylece aynaya baktığınızda kendinizi daha iyi hissederek, özgüveniniz tazelenecektir. Sizi mutsuz eden kilolarınızla sağlıksız bir biçimde bir ömür yaşamaktansa, sağlıklı ve mutlu bir biçimde yaşamayı seçin.

Bir yılda 24 Kilo verebilirsiniz konulu yazımızı da okumayı ihmal etmeyin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir