Sağlık

Diş lekelerinizden kurtulun

Sigara, kahve ve gazlı içeceklerinden fazla tüketilmesi yüzünden dişlerde oluşan lekeler, hem estetik açıdan hem de sağlık açısından bir çok soruna yol açmaktadır. İnsanlar dişlerini beyazlatmak için evlerinde çeşitli yöntemler denerler ancak çoğu başarısızlıkla sonuçlanır. Karbonat, tuz hatta çamaşır suyu ile dişlerin beyazlatılabileceğine dair bilinen tüm bilgiler yanlıştır. Bu tür kulaktan dolma yanlış bilgilerle diş etlerine büyük zararlar vererek, sağlam dişlerden bile olabilmektedirler. Evde uygulayacağınız bu ve benzeri yöntemlerle dişlerinizin yarardan çok zarar görmesine neden olursunuz.

Dişinizde lekeler oluştuktan sonra bu lekelerden kurtulmanın tek yolu diş doktoruna gitmektir. Bu aşamada koruyucu hekimlik büyük önem taşımaktadır. Bir başka değişle dişinizde lekeler oluşmadan, düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalısınız. Unutmayın ki dişlerinizde lekeler olduktan sonra bunları temizlemeye çalışmaktansa baştan lekelerin oluşumunu engellemek çok daha basittir.

Ancak diş lekelerinin oluşmasında bir diğer etken de dişlerinizin doğal yapısıdır. Dişlerinizi düzenli, doğru ve etkin bir biçimde fırçalayarak sadece bu lekelerin oluşma süresini geciktirmiş olursunuz. Renkleri açısından diş lekeleri, sarıdan başlayarak kahverengiye doğru çeşitlilik göstermektedir. Dişinizde leke oluşumu fark ettiğiniz zaman bu bölgeyi etkin ve doğru biçimde fırçalayarak lekenin koyulaşmasının bir müddet önüne geçebilirsiniz.

Günümüzde marketlerde çok farklı çeşitlerde diş macunu satılmaktadır. Bu diş macunlarının yanında “diş beyazlatıcı” adı altında birçok ürün de karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar fazla çeşitlilik gösteren diş sağlığı ürünleri yüzünden insanların kafaları oldukça karışık durumdadır. Ancak unutmayın ki size ekstradan beyazlık vaat eden bir diş macunu diş minelerinize zarar vererek, aşındırdığı mine sayesinde dişlerinizi beyazlatmaktadır. Diş doktorunuz bu aşınmayı en alt seviyede tutarak, kontrollü bir biçimde diş minenizi aşındıracaktır. Böylece hassasiyetini kaybeden dişleriniz yüzünden ilerleyen aşamalarda ağrı çekmemiş olursunuz.

Diş macunu seçerken, diş minenizi en az aşındıracak ürünleri seçmeniz gerekmektedir. Diş macununun içeriğinden ziyade önemli olan dişlerinizi düzenli bir biçimde, doğru olarak fırçalamanızdır. Dişleriniz için en ideal diş macununu alsanız bile düzenli olarak dişlerinizi fırçalamamanız durumunda dişleriniz de yine lekeler oluşacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir