Kişisel Gelişim

Diğer insanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü önemsemeli misiniz?

Diğer insanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü önemsemeli misiniz?

Aramızda içine kapanık kişiler vardır. İnsanlar sosyal canlılardır. Diğer insanların düşündüklerine dikkat etmek çok doğaldır. Sorun şu ki, diğer insanların ne düşündüğü hakkında endişelenmek bizi çok fazla sorumluluk almaya iter, kendi hedeflerimizi ve heveslerimizi yadsır, başkalarını memnun etmeye razı oluruz.

Diğer yandan, insanların bizim hakkımızda ne düşündüğüne hiç önem vermemek, bizi profesyonel ve kişisel ilişkilerimizi bozmaya itebilir.

İşte, size sağlıklı bir denge bulmanıza yardımcı olacak birkaç öneri.

1. Adım: Dikkat Edin – Ama Endişelenmeyin
Endişe sizi nadiren hayatta bir yerlere getirir. Zamanınızı, diğerlerinin sizin hakkınızda düşündüklerinden dolayı, hüzünlenerek veya endişe duyarak geçirmeyin. Duygularınızın buradaki sorunu gölgelemesine izin vermemeye çalışın ve diğer insanların “zihnini okumaya” çalışarak zaman geçirmeyin.

Genelde kendinize yönelik en kötü eleştirileri yine kendiniz yaparsınız ve açıkçası, çoğu insanın zihni sizin nasıl giyindiğinizle veya başka bir şeyle ilgilenemeyecek kadar meşguldür.

2. Adım: Onların Düşünceleri Önemli mi?
Sıradan insanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü önemsemeye son verin. Eğer parkta yürürken şarkı söylemeyi seviyorsanız ve oradan geçen bir kişi size garip garip bakıyorsa… Bu gerçekten de hiç önemli değil. Ne de olsa düşünceleri sizi hiçbir şekilde etkilemeyecek.

Aynı şey diğer tüm durumlar için de geçerlidir. Örneğin, aşırı kilolu insanların forma girmeye çalıştıklarında genelde karşılaştıkları problem, bir jimnastik salonuna gidecekleri ya da bir egzersiz grubuna katılacakları zaman diğer insanların kendileri hakkında düşüneceklerinden dolayı endişelenmektir. Hedeflerinizin peşinden gitmek için kendinizden emin olana kadar, “düşünceleri beni incitebilir mi? ya da “fikirleri önemli mi?” diye sorun kendinize.

3. Adım: Tepkilerden Yararlanın
Patronunuz gibi, hayatınızdaki önemli bir figürden olumsuz bir tepki alırsanız, bunu önemseyin. Eğer patronunuz düzenli masa konusunda aşırı titizse ve siz bu durumu çok önemsemiyorsanız, davranışlarınızı onunkine uydurun, özellikle de masanızı her görüşünde kaşlarını çatıyorsa.

Diğer insanların düşündüklerini tahmin etmeye çalışmayın. Gerçekten kanıtınız olduğundan emin olun. Kanıt yokluğunda ise en iyiyi tahmin etmeye çalışın. Örneğin, birisi size oldukça kaba bir e-posta gönderdiğinde, o kişinin çok acelesi olduğunu düşünün. Sizden hoşlanmadığını düşünerek endişelenmeyin.

4. Adım: Hedeflerinize Öncelik Verin
Ailenizden ve arkadaşlarınızdan farklı hedefleriniz olabilir. Belki de siz okulda iyi bir derece yapmaya heveslisinizdir ama arkadaşlarınız sürekli onlarla partilere katılmanız ve eğlenmeniz gerektiğini düşünüyordur. Ne düşündükleri gerçekten hiç önemli değil. Hedefleriniz onların düşündüklerinden daha önemli olmalıdır.

Aynı şey diğer tüm durumlar için de geçerlidir. Belki, sırf ebeveynleriniz istedi diye, nefret ettiğiniz bir kariyere sahip olmuşsunuzdur. Hedefleriniz hiçbir zaman başkaları tarafından size dayatılmamalıdır.

Eğer belli bir hedefiniz yoksa bu, insanların düşünecekleri şeylerden endişelenmenizi gerektiren bir durum olabilir; çünkü kendi hayatınızı nasıl yaşayacağınıza dair bir planınız bulunmamaktadır.

5. Adım: Kendi Değerlerinize Değer Verin
Eğer diğer insanlar sizin değerlerinizle alay ederlerse, onları görmezden gelin. Belki de daha fazla kişisel gelişim kitabı okumanız gerekmektedir ama siz arkadaşlarınız bunu öğrenince size gülecekler diye endişeleniyorsunuzdur. Belki siz, patronunuz iş yerinde yokken bile en iyi performansınızı sergilemeyi istiyorsunuzdur ama sizin dışınızdaki herkes, onlar gibi tembellik yapmadığınız için sizin geri zekâlı olduğunuzu düşünür.

Durum ne olursa olsun, başkasının yanında sürünmeyip, sizin için önemli olan şeylere sıkıca tutunduğunuzdan emin olun. Birçok insan, söylemese de bundan çok etkilenecektir. Çünkü siz, önemli olduğunu düşündüğünüz şeylere sıkıca bağlanmışsınızdır.

6. Adım: Unutmayın, Popüler Olmak Zorunda Değilsiniz
Hayat lise gibi değildir. Popüler olmamanız önemli değil. Ne de olsa herkesi memnun etmeyi başaramazsınız. Bu yüzden hiç denemeyin bile. Üstlenmek istemediğiniz sorumluluklara “hayır” deyin. Eğer gerçekten inanıyorsanız, çoğunluğa aykırı gelen şeyleri yapmaya hevesli olun. Ama genel olarak, çoğu insanın sizin hakkınızdaki düşüncelerinin gerçek bir etkisinin olma ihtimali yoktur. Ayrıca, doğal davranıyorsanız ve insanlar sizi sevmiyorsa, gerçekten her şeye rağmen onların en iyi dostlarınız olmalarını ister misiniz?

Kendinizi diğer insanların düşüncelerinden dolayı endişelenirken bulur musunuz? Bu endişelerle nasıl baş edersiniz? Diğer insanların sizin hakkınızda ne düşündüklerine dikkat etmenin uygun olduğu zamanlar var mıdır? Yorum yapmaktan çekinmeyin.

Diğer insanların sizin hakkınızda ne düşündüğünü önemsemeli misiniz?” yazısı için 2 yorum yazılmış.

  1. Size birşey anlatacağım ve lütfen ne yapmam gerektiğini söylermisiniz.

    Ne zaman yanımdan güzel bi kız geçse kalbim küt diye atıyor ve elim ayağım birbirine karışıyor. Ne yapmam lazım?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir