Psikoloji, Sağlık

Depresyon ve Kadın

Depresyon Belirtileri isteksizlik, iletişimsizlik, yoğun üzüntü hali, ağlama krizleri, bunalma, güvensizlik, sorunların üstesinden gelememe(çözüm üretememe), aşırı uyuma veya hiç uyumama, aşırı yemek ya da aşırı iştahsızlık gibi durumlarla kendini gösterebilen psikiyatrik bir bozukluk ve bir hastalıktır. Tedavisinde ise kişinin kabul etmesi önemlidir. Tüm toplumlarda depresyon kadınlarda daha çok görülmektedir. Gerekse sahip olduğu sorumluluklar, gerekse toplum baskısı depresyon geçirmeye zemin hazırlamaktadır.

Yapılan çalışmalarda ilişki sorunları yaşadığında ruhsal duruma etkisi kadınların erkeklerden daha çok olduğu yönde. Özellikle hamilelik sürecinde ve sonrasında değişen hormonlar nedeniyle geçici mutsuzluk, ağlama krizleri, endişe yaşanır. Hormonlar dengelendiği zamanda ortadan kaybolur fakat eğer hala aynı ruh hali devam ediyorsa uzmanla görüşülmesi gerekmektedir.

Alkol ve sigarada depresyon tetikleyen etmenlerdendir.  Ani kilo vermek bünyeyi halsiz düşürdüğü için aşırı uyku, isteksizlik hali görülmektedir ve sonucunda depresyona çevirebilir.

Ayrıca ataerkil toplumlarda kadınların önemsiz görülmesi de kadınların depresyon geçirmesine neden olmaktadır. Bu oran yaklaşık %25 civarındadır yani her dört kadından birisi bu hastalığa yakalanmaktadır.

Depresyon tedavisine kadınlarda ve erkeklerde farklı sonuçlar vermektedirler. Bu durumun sebeplerinin de hormonal değişikliklerin bayanlarda sık rastlanması bundan dolayı kadınlarda depresyonun tekrarlama olasılığının yüksek olduğundan tedavi uzun sürmektedir. Yakın akrabalarda depresyon geçiren birilerinin olması da depresyon geçirme riskini artırır. Depresyonda olan birine nasıl davranılır konulu makalemiz yakınınızda birisi depresyona girdiyse onunla nasıl ilişki kuracağınız konusunda size yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir