Genel

Denge bilekliği nedir ? Faydası var mı ?

NBA oyuncuları arasında bir fenomen olarak başlayan ve daha sonra tüm dünya hızla yayılan Denge Bilekliği nedir , faydası  var mı ?

Değişik reklam kampanyaları ile duymayanın kalmadığı, sokağa çıktığımızda birçok kişinin bileğinde görüp “ Bu da neymiş böyle saat desem saat değil, bir futbol takımının bilekliği desem o da değil” diye bizi düşündüren,  değişik renklerde olan bu bilekliklerin insan vücudu üzerinde birçok yararı olduğunu savunan insan sayısı hiç te azımsanacak kadar değil . Peki nedir bu yararlar ? ProBilgi.com olarak sizler için araştırdık ve yazdık.

İnsan vücudunda belirli seviyede iyonlar bulunur  ve gün sonuna doğru gerek  çevresel etkiler, gerekse psikolojik duruma göre iyonlarda azalma olur  veya  iyonların dengesi değişir . Bunun sonucunda ise kendimizi bitkin ve yorgun hissederiz . Denge Bilekliğinin iddia edilen yararları şunlar ;

Performansı en üst düzeye çıkarmak için denge, kuvvet ve esnekliği artırıyor. Basit testlerle de bu durum destekleniyor.

-Hologram ve bileklik üzerinde bulunan negatif iyonlar sayesinde performansı yükseltiyor.

– Vücudumuzun enerjisinin düzenliyor  ve statik hale getiriyor.

-Bütün spor dallarında, fiziki efor gerektiren iş kollarında hatta yürüme problemi çekenlerde daha dengeli hareket edilmesini sağlıyor.

-Sakinlik ve huzur kazandırıyor.

-Kendimizi daha güçlü, dayanıklı ve canlı hissettiriyor.

Hepimiz bu özelliklerini okuduğumuzda “mucizevî bir buluş olmuş” diyoruzdur.

Video sitelerinde kullanım faydalarını anlatan çekimler bulunmakta. Bunlardan bir tanesinde, İki kişi var biri kollarını açmış ve tek ayak üzerinde duruyor, diğeri ise onun açılmış olan bir kolunu aşağı doğru iterek dengesinin bozulmasını sağlıyor. İkinci evre ise mucize bilekliği takıyor ve aynı pozisyon tekrarlanıyor bu sefer dengesi bozulmuyor, bileklik esneklik ve dayanıklılık katıyor. Bana kalırsa ilk seferde kişinin dengesi bozuldu çünkü beyin bu etkiye nasıl tepki vereceğini bilmiyordu, ikincisinde ise deneyim kazanmıştı ve kasları ona göre yönlendirdi.  Bu bilekliğin mi yoksa kaslarımızın başarısı mı tartışılır.

Peki bu bahsettiklerimizden ne kadarı doğru sorusuna gelince Sağlık Bakanlığı bu konuda uyarıda bulunuyor.

“İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde yapılan araştırmada bileklikler hakkında şöyle dendi: “Ambalaj ve etiketlerinde belirtilen veya tanıtımla reklamlarında ifade edilen tıbbi faydalar konusunda klinik çalışmalarda, kanıtlanmış bilimsel dayanaklardan yoksun olduğu, bilimsel olarak kabul edilebilir verilere sahip olmadığı sonucuna varıldı. Bu ürünlerin sağladığı ifade edilen tıbbi faydaların tüketiciyi yanılttığını, tereddüte düşürdüğünü ve haksız rekabete yol açtığını düşünüyoruz.” Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, tüketiciler de uyarıldı: “Tüketicilerin bu ürünlerin sağladığı iddia edilen tıbbi faydalara itibar etmemeleri gerekmektedir.”

Denge bilekliğini kullanan ünlülerin yorumu şöyle:

 Demet Akalın: “O bileklik bana enerjiyle ilgilenen bir kız arkadaşımın hediyesiydi. 3 gün kullandım baktım iyi geldi, teyzeme hediye ettim. Ama sonradan anladım ki olay tamamen psikolojik.”

Ebru Sallı: “Pilates yaparken denge sağlamaya yardımcı olsun diye kullandım. Strese yardımcı olduğunu hissettim, özellikle de esnemeye… Sörf yaparken denge sağlamaya yardımcı oluyor.”

Yalnız dikkat etmemiz gereken bir başka konu da artık Çin’de 5 liraya aynı görünümlü bilekliği piyasaya sürmüş durumda. Neredeyse her sokak başındaki satıcıların tezgâhında denge bilekliğine rastlamak mümkün.  Eğer ben inanıyorum ve kullanmak istiyorum diyorsanız ortalama 35 Euro fiyata satılan orjinal ürünler yanında 5 Liralık Çin mallarının da olduğunu unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir