Anne & Bebek & Çocuk

Çocuklarda görülen temel beslenme sorunları

Sağlıklı beslenmenin tüm insanlarda ortak önemi bulunmaktadır. Vücudun sağlıklı işleyişi ve savunma gücü beslenme ile doğrudan alakalıdır. Çocuklarda ise bu durum yetişkinlere göre daha büyük bir öneme sahiptir. Gelişme çağında olan çocuklarda beslenme bozuklukları çocuğun gelişimini olumsuz etkilemekte ve gelecekteki hayatını doğrudan etkilemektedir.

Beslenme koşulları ve sağlıklı beslenme ise yine sağlıklı gıdaların tüketimi ile mümkün olacaktır. Günümüzde en temel sorun aşırı zayıf olmak ya da obezite gibi rahatsızlıklardır. Besinlerin sağlıklı oluşu ve katkı maddelerinin bulunmayışı vücudun işleyişini ve genel bağışıklık sistemini ilgilendirmektedir. Beslenme konularında aileye ise büyük bir görev düşmektedir. Özellikle çocuklarının gelişimi ile alakalı olan aile bireyleri, sağlıklı beslenme konularında çocuklarına uygun bir programı uygulayamamaktadır. Çoğu ailenin ortak sorunu olan bu durum çocuğun psikolojik yapısıyla da alakalıdır. Çocuk, sağlıklı bir vücuttan önce güzel ve bakımlı, ilgi çekici ve zayıf bir vücuda sahip olmak ister. Bu gibi durumların obezlik ve diğer sağlık sorunlarını da tetiklediği bilinmektedir.

Son dönemlerde gelişen teknoloji etkisiyle ergen ve genç nüfus içerisinde beslenme bozukluklarına bağlı olarak bazı temel hastalıklar ortaya çıkabilir. Anorexia gibi sağlık sorunları doğrudan yeme alışkanlıkları ile alakalıdır. Özellikle kız çocuklarında daha çok karşılaşılan bu durum ani ve aşırı kilo kayıplarına yol açmakta ve bir psikolojik hastalığa dönüşmektedir. Ergenlik döneminde olan her bireyin dış görünümüne önem vermesi kadar doğal bir durum yoktur. Ancak bu durumun bir takıntı haline dönüşmesi tehlikeli bir sorundur. Gelişim döneminde olan bu çocuklar, toplum içerisinde de geri plana düşmeye ve içine kapanmaya başlar. Sadece temel bir beslenme sorunun oluşturacağı etkiyi hesaplamanız bu şekilde mümkün olmayabilir. Bu gibi sorunlarda aile ve arkadaş çevresinin takıntılı olan bireye yaklaşımı da önemlidir. Bu gibi dönemlerde çocukların dış görünüşü ile ilgili olumsuz yorumların yapılması, çocuğun psikolojisi üzerinde olumsuz bir etki yapacaktır.

Beslenme bozukluğu nedir?

Beslenme bozukluğu, bireyin beden sağlığı ve ruh sağlığı üzerinde etki yaratmaktadır. Bu dönemde bireyler kendilerinden uzaklaşmakta ve yeme alışkanlıklarını değiştirmektedir. Bu ani değişimler sonucu yeteri kadar besin değerine ulaşamayan kişiler zayıflama dönemine girerler. Bu dönemde kişiler ne kadar zayıf olurlarsa olsunlar sürekli kilo aldıklarından ve kötü göründüklerinden şikayet ederler.

Beslenme sorunun temel nedenleri tam olarak bilinemese de aile, çevre ve genetik faktörlerin etkisi olduğu söylenebilir. Özellikle medya üzerinde sıkça lanse edilen güzel ve bakımlı kadınlara olan özenme duygusu sorunun oluşumunda gizli bir etkiye sahiptir. Kişilerin ruhsal sağlığında bulunan sorunlarda yine sorunun oluşumunda temel etkenlerden birisidir.

Çocuklarda görülebilecek ani değişimlerin belirtileri ise şu şekildedir.

1)    Normal şekilde giyimine dikkat eden bir bireyin ani bir değişime uğraması ilk madde olarak açıklanabilir.

2)    Eğer çocuğunuz daha önce yapmadığı şekilde bir yaşıtı ya da bir başka kişiyle kendisini eşleştirmeye ve karşılaştırmaya başlamış ise endişelenmeye başlayabilirsiniz.

3)    Aşırı ve ani kilo kayıpları,

4)    Zayıf olmasına rağmen kendini kilolu bulması

5)    Kilo almaya karşı olan korkular

6)    Bayanlarda adet döneminde oluşan dengesizlikler

7)    Spora karşı olan ilginin aniden belirsiz şekilde artması belirtiler arasında görülebilir.

Beslenme sorunları vücut işleyişi kadar organları da doğrudan ilgilendirmektedir. Özellikle sindirim sistemi, kalp ve bağışıklık sistemlerinin işleyişini bozmakta ve vücudun direncinin azalmasına neden olmaktadır. Sizde çocuğunuzda yukarıdaki belirtilerden herhangi birini ya da hepsini görüyorsanız bir uzman yardımı almanız gerekebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir