Sağlık

Cinsel yaşamı etkileyen maddeler

Cinsel yaşamın ruhi yaşantımızla çok yakın ilişkisi vardır. Pek çok genç veya yaşlının ruhi çöküntü veya çeşitli sinir hastalıklarına düşmesi, cinsel yaşamları ile ilgilidir. İnsanlar cinsel eksikliklerini gidermek, cinsel güçlerini arttırmak için çeşitli maddeler kullanırlar. Bunların bazıları insanları daha da kötü çıkmazlara sürükler. Onun için bu alanda kullanılan ilaçlar aşağıda incelenmiştir. Bunlara şehvet arttırıcı veya afrodizyak maddelerde denir.

Ginseng Kökü (kuvvet kökü) : Bu bitkiden yapılan karışımlar dünyanın her yerinde tanınmaktadır. Fakat bunun çeşitleri çoktur, yetiştirme, kuruma tarzına göre etkileri değişir.

Yohimbin : Bir ağacın kabuğundan elde edilir. Dünya eczanelerinde cinsel isteği arttırıcı olarak satılır. Fakat etkili dozu ile zehirli dozu birbirine çok yakındır. Genellikle Yohimbin, arsenik vestrikinin gibi sinirleri uyartıcı maddelerle karıştırılır. Kalbuki bu son iki maddenin sinir sistemi için faydasından çok zararı vardır.

Gıda Maddeleri : Cinsel gücü arttırıcı bazı gıda maddeleri de vardır : Kabuklu deniz ürünleri, beyin, yumurta, balık, etler, peynir. Bunlar proteince zengindirler, cinsel yaşam içinde proteinin değeri büyüktür.

Alkol : Cinsel yaşamı söndüren bir maddedir. Az miktarı erkekte ereksiyonu, kadınında cinsel zevke ulaşmasını zorlaştırır.  Aşırı alkol erkeği iktidarsız yapar.

Sigara : Cinsel yaşamın en büyük düşmanlarından biridir. Hem ereksiyon sorunu hem de sperm kalitesinde ve sayısında azalmaya neden olur , doğurganlığı azaltır.

İlaç Alışkınlıkları : Son yıllardaki yaşam şartları icabı azalan cinsel gücü (kadında ve erkekte) arttırmak üzere çeşitli maddelere başvurulmaktadır. Bu maddeler önceleri etkili görülmektedir. Fakat sonradan cinsel yaşamda sürekli bir çöküntü doğmakta ve vakitsiz acı bir yaşama sürüklenilmektedir. Bu maddelerin bazıları şunlardır :

* Kokain : Bu madde ilk zamanlar önemli derecede cinsel gücü arttırır, fakat bu aşırı cinsel faaliyetin arkasından iktidarsızlık başlar ve süratli bir aptallaşma ve vücutta bir düşme başlar. Ruhen cinsel istek artmıştır ama fiziksel olarak cinsel temas olanağı kalmamıştır.

* Amphetaminler : Cinsel arzuyu uyarmak üzere beyin merkezine etki eden maddelerdir. Başlangıçta, kadın ve erkekte cinsel temas hayli uzun ve zevkli sürer. Erkeklerde cinsiyet organı uzun süre dikliğini muhafaza eder. Fakat zamanla kadın ve erkekte cinsel temas isteği olur ama cinsel temas zor olur ve kısa sürer sonra hiç yapılamaz hale düşebilir.

* Morfin, Eroin : Cinsel zevk artar, fakat bu böyle sürüp gitmez. Eroin çok az dozu bile boşalmayı biraz geciktirir fakat doz artınca istek ve zevk azalır. Bunlar cinsel arzuyu zamanla azaltır ve şahıs iktidarsızlığa kadar gidebilir. Aniden morfin ve eroinden vazgeçilirse, erkek cinsiyet organının dikleşmesi çok ağrılı olmaya başlar.

* Eter : Eter insanları seksi hülyalara sevkeder fakat çabucak bedeni ve ruhi çöküntüye sürükler.

* Ağrı Dindirici ve Uyuşturucu İlaçlar : Chlora ve bramür yapılı olan bu ilaçlar cinsel hisleri azaltır. Barbitürik yapılılar da cinsel istek çok uzun aralıklarla doğar.

* Sükunet Verici (rahatlatıcı) ilaçlar : Cinsel isteği azaltır, bunlar çok az dozda alınınca alkolde olduğu gibi biraz iyi etki edebilir. Fakat zararı her zaman fazladır.

* Hayale Daldıran İlaçlar : Bunların hiçbiri cinsel isteği arttırmaz. Hepsi bedeni ve ruhi hassasiyeti giderir. Yalnız bunların içinde LSD ilacı erkeklerde cinsel isteği çok arttırır ve bazı doktorlar, cinsel nedenlerle sinir hastası olmuş kişilere önerirler. Yalnız bu önerme sebebi pek anlaşılmamaktadır. Zira, LSD çocukların sakat doğmasına ve insanlarda alışkanlığa yol açmaktadır. Bu tehlikeli nedeni, kullanılmasını çok düşündürücü tapmaktadır.

* Afyon : Afyon cinsel isteği arttırır, fakat bir süre sonra cinsel güç azalır. Amerikada Doktorlar Cemiyeti Başkanı ” Her kim ki, marihuana denilen keyif maddesini içerse, bilsin ki, tüm sağlığından olduğu gibi cinsel iktidarsızlığa da sürüklenir.” demektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir