Sağlık

Cildinizin nefret ettiği dört yiyecek

Cildinizin nefret ettiği dört yiyecek

Tabağınızdakiler cildinizi neden etkiliyor…
Bh HQ’nun merkezinde yasaklı bir bölge yer almaktadır. Burada yer alanları bisküviler, çikolatalar, patates cipsi, şekerler olarak adlandırabilirsiniz. Biz buna ziyafet sofrası diyoruz ve ben elimden geldiğince uzak duruyorum.

Neden? Çünkü o an damakta kalan mutluluk, cildimde pürüz, sıvı kaybı ve kırışıklık gibi kötü etkiler bırakacak şeyleri depoluyor.  Bir süredir cilt sağlığım için daha iyi beslenmeye çalışıyorum, ancak gerçek bir değişim yapmak için gerekli motivasyon için çabalıyorum.

İşte bu yüzden şekeri neden kesmem gerektiği ve zamanla cildimin bıraktığım için bana minnettar kalacağı birkaç yiyecek ile ilgili araştırma yaptım.

Cildinizin nefret ettiği dört yiyecek

1) Şekerlemeler ve kekler

Tadı ve görüntüsü güzel olan şeyler dezavantajdır, değil mi? Ve cilt için konuşursak, şekerin cilde olan zararı çok büyüktür. Bilim adamları son zamanlarda yüksek kan şekeri ile yaşlı bir görüntü arasında direkt bağlantı olduğunu belirtmişlerdir. Bu şekerin neden olduğu sürece; kolajen ve elastin etkisini düşürerek sarkmaya, kırışmaya daha meyilli bir cilde neden olan glikasyon denir. Ve kötü haber, tek suçlu gibi olan çay ve kahve şekerini kesmek tatlı alımınızı çok da fazla azaltmayacaktır. Uzmanlar çok fazla yediğiniz kek, bisküvi ve beyaz ekmeği ciddi şekilde azaltmanızı tavsiye ediyorlar.

2) Tuzlu atıştırmalıklar

Çok tuzlu patates cipsi ve işlenmiş yiyecekler yediğinizde sıvı kaybı seviyesinin nasıl düştüğü her zaman söylenmemiş midir? Cildinizin ne kadar susayacağını bir hayal edin. Yüksek seviyede sodyum vücudun su tutmasına ve bu da gözaltı torbaları da dâhil cildin şişip gerilmesine neden olur. İpucu:: İşlenmiş yiyecekleri yemeyin ve her zaman yiyecek markalarının tuzunun azaltılıp azaltılmadığını kontrol edin.

3) Alkol

“Akşamdan kalma zombi gibiyim” görüntüsünü bir yana bırakırsak çok fazla alkol almak ciltte akne ve rosacea oluşumu için zemin hazırlar. Aynı zamanda uzun süre alkol tüketimi cildinizi kırıştırır çünkü cildi su kaybına uğratır ve vücuttaki hücre yenileyici A vitaminini azaltır. Eğer cansız, lekeli ve erken yaşlanan bir cildinizin olmasını istemiyorsanız bunun anahtarı ölçülü olmaktır.

4) Süt

Buzdolabınızdaki sütü mutfak lavabonuza dökmeden önce beyaz şeylerin özellikle kalsiyum kaynağı olarak büyüme çağındaki çocuklar ve gençler için çok faydalı olduğunu bilmenizde fayda var. Buna rağmen dermatologlar sütte ve süt ürünlerinde bulunan hormonların yağ bezlerini harekete geçirerek akneye neden olduğunu söylemektedirler. Dolayısıyla akneye mayili bir cildiniz varsa, soya ya da pirinç sütü gibi alternatiflerle günlük ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir