Diyet & Fitness

Bir yılda kolayca 24 kilo verebilirsiniz

Birçok insan kilo verme konusunu imkansız olarak nitelendirip iradelerine hakim olamadıklarını söylerler. Aslında bu o kadarda zor değil. Temel kural yaktığınızdan fazla kalori almamanız ve kalori dengesini korumanız. Sadece ne yediğiniz ve içtiğiniz konusunda akıllıca seçimler yaparak bunu sağlayabilir ve fazla zorlanmadan kilo verebilirsiniz.

Kilo kaybetmenin ikinci kuralı ise yaktığınızdan 3500 kalori daha az alırsanız (genellikle) 450 gr yağ kaybedersiniz. Yani eğer günlük ihtiyacınızdan 500 kalori eksik alırsanız haftada (7×500=3500) 450 gr yağ kaybedeceğinizden ufak bir hesapla yılda 450 x 52 = 23.400 Gr yani yaklaşık 24 kilo verebilirsiniz. Eğer bir süre kilonuzu muhafaza etmek istiyorsanız ihtiyacınız olan kaloriyi tam olarak almak yeterli olacaktır.

Unutmayın ki yılda 24 kilo ayda 2 kilo vereceksiniz ilk ay fazla bir fark etmez ise endişelenmeyin , sabırlı olun. Takip eden aylarda farkı göreceksiniz. Kalori kaybetmek için aşağıda ki hususlara da önemle dikkat etmenizi öneriyorum , ilk günlerde zor olabilir ama zamanla alışacaksınız.

Su için : Alkol, meyve suyu gibi içeceklerin yerine suyu tercih edin. Bu günde birkaç yüz kalori eksik almanızı sağlar.

15-20 Dakika egzersiz yapın : Eğer kilo probleminiz varsa düzenli egzersiz yapmıyorsunuz demektir , şimdi artık bunu yapma zamanı , günde en az 15 dakikanızı ayıracak ve egzersiz yapacaksınız. Özellikle ilk bir kaç ay kendinizi zorlamayın ve hafif hareketlerle devam edin. Metabolizmanıza göre 100-150 kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Yağlı atıştırmalıklar yerine sebzelere yönelin : Patates cipsi , fast food ürünlerinden uzak durun, bunlar yağ deposudur. Bunların yerine havuç, brokoli, kereviz yada salata tercih edin.

Günlük seks yapın : En iyi egzersizlerden biridir. Tabi 3 dakikadan fazla olanları. Günlük 15 dakika seks yaparsanız 150 kalori yakabilirsiniz.

Şekerli atıştırmalarınızı meyve ile değiştirin : Gofret, topitop, dondurma gibi yiyecekler yerine meyve yemeye başlayın. Karpuz tavsiye derim.

Sağlıklı bir kahvaltı yapın : Kahvaltıda yumurta, pastırma, krep gibi yiyecekler yerine daha sağlıklı şeyler yemeye özen gösterin. Yaban mersini, keten tohumu, badem, yulaf ezmesi iyi seçimlerdir. Az yağlı süt ile kahvaltılık gevrekleride deneyin.

Yürüyün ve merdivenleri kullanın : İşyerinize 5-10 dakika uzaklıktaki parka bir öğlen yürüyüşü , asansör yerine merdiven kullanma gibi alışkanlıklar sizi daha sağlıklı yapacaktır.

Tereyağından uzak durun : Tostunuzda veya fırında patatesinize tereyağı koymayın bir günde 200-300 kalori tasarruf edebilirsiniz.

Kızarmış tavuk yerine fırında tavuk tercih edin : Kızarmış tavuk kızartma yağının yanında tavuğun yağlı derisi tarafından emilen yağıda içerir. Tavuğun derisini atlayın ve fırında pişirin.

Daha yavaş yiyin : Yemek yerken daha uzun süre çiğnemeye ve daha yavaş yemeye çalışın. Mide doyduğunu beyne geç bildirir ve bu yüzden doysak bile yemeye devam ederiz. Yemekten aç kalkın 20 dakika sonra doyduğunuzu hissedeceksiniz.

Poaça ve kekten uzak durun : Dışarda kahlavtı yapmak zorunda olduğunuz zaman poaçadan özellikle uzak durun. tamamen yağ içerir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir