Bilgisayar

Bios Boot sıralaması değiştirme (Resimli anlatım)

Bilgisayarınızın nerden başlatılacağını, örneğin Hard Disk, Disket Sürücü , USB Flash Disk yada CD/DVD Rom sürücüsünden birisini belirlemek oldukça kolay bir işlemdir. Bunun için Bios Ayarları denilen ve anakartınızda ki bir çip üzerinde kayıtlı bulunan program kullanılır.

Bilgisayarınızı açın ve yazılar geçerken Setup’a girmek için belirli bir tuşa basmanız istendiğinde ki genelde bu tuş Del veya F2 olur , basarak Bios Ayarları‘na giriş yapın. Bu mesaj şu şekilde olur “Press Del (veya F2) to enter SETUP” .

Bios Boot sıralaması değiştirme (Resimli anlatım)

Bir önceki adımda doğru tuşa bastığınızda Bios Setup menüye gireceksiniz.

Bios Ayarları her bilgisayarda biraz farklı olabilir veya tamamiyle farklı gözükebilir. Endişelenmeyin , temelde hepsi aynı menülere sahiptir ve kolayca bulabilirsiniz.

Bios Ayarlarında menü üst tarafta yatay olarak yerleştirilmiştir.Donanım özellikleri orta kısımda gri alanda ve size yol gösteren tuşların açıklamaları ise alt kısımda listelenmiştir.

Yönlendirme için belirtilen tuşları kullanarak Boot menüsüne girelim.

Her Bios yazılımı farklı olduğundan Boot seçenekleri ayrı lokasyonlarda olabilir. Boot Options, Boot Order, Boot şeklinde. Boot Sıralaması ana bir menü altında da listelenmiş olabilir, Advanced Options , Advanced Bios Features, veya Other Options şeklinde.

Örneğimizde kullandığımız Bios’ta Boot Seçenekleri , Boot menüsü altına yerleştirilmiş.

Bios Boot sıralaması değiştirme (Resimli anlatım)

Boot Sıralaması seçenekleri bir çok Bios yazılımında resimdeki gibi gözükür.

Donanımınıza bağlı tüm sürücüler i örn. Harddisk, Disket sürücü, Cd Rom vb. burda listelenir. Artık bazı yeni bilgisayarlar Usb flash disk, Network veya diğer kaynaklardan da Boot edilmesini destekliyorlar.

Bu sıralama bilgisayarın işletim sistemini hangi sırayla arayacağını belirler.

Örnekte görülen sıralamada BIOS öncelikle Removable Device yani Flash disk gibi cihazları arayacaktır.Eğer Removable Drive yoksa veya üzerinde işletim sistemi olmayan Boot edemeyeceği cihazlar varsa bir sonraki seçeneği yani hard diski deneyecektir. Sonra Cd-Rom sürücüsü ve son olarak network’ten Boot etmeyi dener.

Bu sıralamayı değiştirmek için aşağıda verilen yönergeleri izleyebiliriz , bu çalıştığımız Bios örneğinde + ve – tuşları ile sıralamayı değiştirebiliyoruz. Unutmayın bu her Bios’ta farklı olabilir ama aşağıda nasıl yapacağınızı gösterir.

Bios Boot sıralaması değiştirme (Resimli anlatım)

Resimde de görebileceğiniz gibi Boot Sırasının ilk başında yer alan Removable Devices yerine CD-ROM getirdik.

Bios şimdi bilgisayarınızı başlatmak için ilk önce CD-ROM sürücüsünde Bootable olan bir Disk arayacaktır. Daha sonra Removable Device ve diğerlerini kontrol eder.

Nasıl bir değişiklik yaparsanız yapın Bios’ta bunları son olarak mutlaka kaydetmeniz gerekir.

Bios Boot sıralaması değiştirme (Resimli anlatım)

Değiştirdiğiniz Boot Sıralamasının geçerli olması için bunları Bios’a kaydetmemiz gerekiyor.

Değişiklikleri kaydetmek için aşağıda verilen yönergeleri izleyin, genelde Exit veya Save and Exit menu şeklindedir.

Exit Saving Changes (veya benzer kelimeler ile başka bir komut) seçerek yaptıklarımız kaydediyoruz.

Bios Boot sıralaması değiştirme (Resimli anlatım)

“Save your BIOS configuration changes and exit”  diye sorduğunda Yes diyerek çıkıyoruz.

Bu mesaj bizim kullandığımız Bios yazılımında oldukça açık bir şekilde ne demek istediğiniz anlatıyor ancak bazı Bios yazılımlarında karmaşık olabilir o yüzden dikkatlice okuyun ve ne demek istediğini anlayın.

Şimdi Boot Sıralaması ve diğer yaptığınız tüm değişiklikler Bios’umuza kaydedildi ve bilgisayar otomatik olarak yeniden başlatıldı.

Bios Boot sıralaması değiştirme (Resimli anlatım)

Bilgisayarımız yeniden başladığında Bios ilk sıradaki cihazdan Boot etmeye çalışacaktır. Eğer ilk cihaz Bootable değilse ikincisine geçecektir.

Örneğimizde biz CD-ROM sürücüsü seçtiğimiz için resimde gördüğünüz gibi Bootable olan CD’mizden Boot etmek için onay istiyor. Bu onay sadece bazı Bootable Cd’ler de karşımıza çıkar , genelde Windows kurulum CD’si gibi.

Bios Boot sıralaması değiştirme (Resimli anlatım)” yazısı için 9 yorum yazılmış.

 1. Ben format atmak için hdd ile cd rom u yer değiştirdim formatı attım ama artık en başta cd istiyor ethernet controller falan yazıyor no bootable device – insert boot disk press any key falan bekliyorum, geçmiyorda napabilirim?

  • Sizin cihazınızda açılış farklı olabilir, ama mutlaka bir uyarı yazısı vardır, dikkatle bakın açılışa. Ayrıca bana cihazın marka ve modelini söylerseniz yardımcı olmaya çalışırım.

 2. Merhaba
  Ben toshiba satellite a300 15g
  Modelli bilgisayarimda bios boot menusundeki hdd yi sildim.
  Shift+1! Yaparak.
  Ve geri gelmiyor kaydedip ciktigim icin.
  Geri nasil getirebilirim.
  Hic bir formda sorunun cevabini bulamadim.bilen birileri varsa lutfen yardimedebilirmisiniz.

  • Sorunu cozdum.
   Bios pilini cikarip taktim yine olmadi.
   Laptopun hard diskini sokup
   Baslattim
   Sonra .pc yi kapaattim.
   Ve tekrar taktim.baslattimbios gordu.
   Ayni problemi yasamis olan biri varsa bu yazim belki yardim edebilir…

 3. Slm yardımıniza ihtiyacım var.Toshiba laptoba orijinal format CD var atmak istedim.tekrar baslattim ve ekrana bookmgr eksik diyor ctrl+alt+delete basın diyor yapıyorum bios ayarlarla giriyor hic birsey yapmıyorum ne yapmam lazim.

 4. Benim ilginç bi sorunum var bilgisayarım olmadık yerde cpu %12 lere düşüyor ve oyun oynarken veya başka işlem yaparken 2 dakikalık donma oluyor macun temiz fanlar temiz ekran kartı 512 acab aondanmı harridsk 320 ses cıkarıyodu sesikesti napmam lazım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir