Kişisel Gelişim

Beyin gücünü geliştirmenin 3 basit yolu

Beyin gücünü geliştirmenin 3 basit yolu

Google’da “beyin gücünü geliştir” araması yaptığınızda beyin gücünü nasıl geliştireceğinizi açıklayan pek çok yöntem, teknik, kitap ve oyun bulacaksınız. Bunların çoğu beslenme ve bir takım zihinsel egzersizlerle dengelenmiş, genelde fiziksel çalışmalardan oluşan bilgilerdir.

Tabi bu öneriler yapılabilse harika olurdu, ama pek çok insanın, bu tavsiyeleri okuduktan sonra her sabah bir saat boyunca yürüyüş yapacağından ve beslenme alışkanlıklarını daha fazla lifli ve omega-3 yağ asitli yiyeceklerle beslenerek değiştireceklerinden şüpheliyim. Bazı insanlar kalp krizi riski taşırken bile bunu yapmamaktadırlar.

Beyin fonksiyonlarını iyileştirmek isteyen üşengeç grup için yapılabilecek daha kolay bir şey var mı? Neyse ki var.

1. Fare altlığınızın yerini değiştirin

Evet, bu kadar basit.

Bunu yaparak kendinizi, baskın olmayan ve diğerine göre daha zorlanarak kullandığınız elinizi kullanmaya zorlayacaksınız. Bunun sonucunda, beyninizdeki sağ ve sol yarım küreler arasındaki sinirsel bağlantılar uyarılacaktır. Bilimsel araştırmalar kanıtlamıştır ki, iki elini de eşit olarak kullanan insanların beyinlerinin iki tarafına da %10 daha fazla sinir lifi dahil olur.

Tabi, ideal olarak baskın olmayan elinizi daha fazla kullanmak istersiniz ama bazı işler sizin için oldukça zor olacaktır. Bir hafta veya biraz daha uzun bir süre boyunca dişlerimi baskın olmayan sol elimle fırçaladım ve meydana gelen tek gelişme dişlerimdeki tartar miktarının artması oldu.

Farenizi diğer elinizle kullanmak hayatınıza çok kolay bir biçimde dahil edebileceğiniz bir alışkanlıktır. İlk birkaç gün boyunca bu size çok garip gelecektir ve çok fazla tıklama yaptığınız programları kullanırken farenin yerini değiştirme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Alışma süresinin sonunda ise bilgisayarı her iki elinizle de aynı başarı ile kontrol ediyor olacaksınız.

2. Kendinizi bir şeyleri hatırlamaya zorlayın

Bazı zamanlar çalan bir şarkının veya gördüğünüz bir tanıdığın ismini hatırlamayı istersiniz. Cevap dilinizin ucundadır ama bir türlü hatırlayamazsınız. Böyle bir durumda iken normalde ne yaparsınız? Muhtemelen ismi yanınızdaki bir arkadaşınıza sorarsınız ve ismin ne olduğunu öğrenince de durumu garipseyerek “Tabi yaa! İşte bu” dersiniz.

Bu durumla tekrar karşılaştığınızda kendinizi ismi hatırlamaya zorlayın. Beyniniz tıpkı kaslarınız gibi uyarılabilir ve ne kadar çok çalışırsanız o kadar güçlenirsiniz.

İsimleri hatırlama konusunda kendinizi sınırlamayın. Amcanızın telefon numarasını almak için annenizi mi arıyorsunuz? Kağıdı ve kalemi bir kenara bırakın – hatırlayabilirsiniz. Numara sıralamasının nasıl olduğuna ilişkin zihninizde bir imaj yaratmak için telefonunuzun tuş takımını incelemeyi deneyin.

Olabilecek en kötü şey tekrar annenizi aramak olacaktır…

3. Düşünmeyi gerektiren oyunlar oynayın

Beyin kapasitenizi geliştirmeniz için Matematik Olimpiyatları Oyunları’nı oynamanız gerekmez. Sudoku ya da çapraz bulmaca gibi basit oyunların da beyin performansınıza önemli katkıları bulunmaktadır.

Düzenlilik bu konuda çok önemlidir, bu nedenle bu tarz oyun ya da egzersizleri günlük yaşamınızın bir parçası haline getirin. Bir yerlere gidip gelirken yanınızda bulundurduğunuz çapraz bulmaca kitabını çözebilirsiniz. Ben, kişisel olarak, her gün çalışmaya başlamadan önce bir satranç maçı yapmayı seviyorum. Ortalama 15 dakikamı alıyor, ama beynimin güne iyi bir başlangıç yapmasını sağlıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir