Güncel

Bedelli askerlikte son durum ve vicdani red

Bedelli askerlikte son durum ve vicdani red

Yıllardır Türkiye’nin gündeminden düşmeyen bir konu bedelli askerlik. Kimi zaman basın kimi zaman muhalefet kimi zamanda iktidarlar bedelli askerliği gündeme getirmişlerdir. Son yıllarda yine gündemden hiç düşmeyen bedelli askerlik konusunda Hükümet , terör saldırılarından dolayı halkın bir kısmı özellikle şehit aileleri tarafından şiddetle reddedilmesinden dolayı hem de Genelkurmayın olumlu yaklaşmamasından dolayı yasalaşma çalışması yapmamıştı. Ancak hem Genelkurmay Başkanının değişmesi hemde bedelli askerliğe olan talebin ve baskının artmasından dolayı şu an yasa çalışması yapılıyor. Binlerce kişi bu yasadan yararlanıp bedelli askerlik yapacak gibi gözüküyor. Bedelli askerlik bugüne kadar üç kez uygulandı. Bu uygulamalardan toplam 125 bin 834 kişi yararlandı. 1987 yılındaki ilk uygulamada 18 bin 433, 1992’deki ikinci uygulamada 35 bin 11 ve 1999’daki üçüncü uygulamada 27 yaş ve üzerinde olan 72 bin 290 kişi bedelli askerlik yaptı.

Peki şu çıkacak olması artık kesinleşen yasa kaç yaşını kapsayacak ve bedelli askerlik kaç para olacak ? Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’le Başbakan Erdoğan’ın bu konuda son çalışmaları yaptığını düşünüyoruz. Yaş ve bedel durumu kesinleşmemesine rağmen tahminler ise şöyle ;

*40 yaşın üzerindeki yükümlülerin askerlik yapmaması, 40 yaş altındakilerin ise 21 gün yapması düşünülüyor. Bedellide alt yaş sınırı ise 30 olarak belirlendi.

* Yararlananların, taksitlerinden herhangi birini aksatanlar, celp döneminde teslim olmayanlar, hükümlülük, tutukluluk, gözaltı ya da hastalık nedenleriyle son celp dönemine kadar silah altına alınmayanlar, kapsam dışına çıkarılacak.

* 30 yaş üzerinde 400 bin kadar yükümlü olduğu belirlendi. Bedelli askerlik yapmak isteyenlerden taksitler halinde; 25-30 bin TL gibi bir meblağ alınacak. Bu parayı ödeyecek gücü olmayanlar için de çeşitli formüller üzerinde çalışılıyor.

Tüm bu tartışmaların yanında bedelli askerliğin taksitle yapılması ve kredi kartına taksit yapılacağı dedikoduları mizah yazarları tarafındanda ele alındı.

Kredi kartına taksitle bedelli askerlikLeman dergisinin bu haftaki kapağının konusu bedelli askerlik oldu

Bedelli askerlik çıktı çıkıyor tartışmaları sürerken arada bir konu var ki çok önemli ve dikkate alınması gerek. Vicdani Red tüm avrupa ülkelerinde uygulanan bir yasa. Sadece Türkiye’de uygulanmıyor. Peki vicdani red ne demek ? vicdani ret, bir kişinin siyasi görüşleri, ahlakî değerleri veya dinî inançlarını dayanak göstererek zorunlu askerliği yapmayı reddetmesidir. vicdani reddin resmileşmesi 1900 lü yılların başında olmuştur. İngiltere, 1916’da vicdani reddi yasalaştıran ilk ülke oldu. İngiltere’yi 1917’de Danimarka, 1920’de de İsveç takip etti. Vicdani ret hakkı, günümüzde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu tarafından temel insanî hak olarak kabul edilmektedir. Avrupa Birliği üyesi Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Portekiz, Slovakya ve Slovenya’da zorunlu askerlik hizmeti yok. Diğer ülkelerde ise alternatif kamu hizmeti uygulanıyor. Alman vicdani retçiler, askerlik süresi olan 9 ay boyunca gençlik, aile, kadın ve sağlık bakanlığına bağlı federal sivil kamu büroları tarafından diğer hizmetlerde çalıştırılıyor. Avrupa İnsan hakları Mahkemesi Türkiye’de askere gitmeyi reddedenlere hapis cezası yerine kamu hizmeti yaptırılması konusunda bir karar verdi ve Türkiye için bu karar bağlayıcı durumda yani mecburen böyle bir çalışmanın yapılması gerekiyor , zaten yıllardır bilinen bir konuydu ama sümen altı ediliyordu. Bununla beraber Türkiye’de zorunlu askerliğin kaldırılması gibi bir durumda söz konusu değil. İlgili bakanlar çalışmanın devam ettiğini söylediler sonuçta vicdani reddi kabul edilen vatandaş askerlik süresini kamu hizmeti yaparak geçirecek gibi görünüyor. Ayrıntıları yasa açıklanınca öğreneceğiz.

YAW28U2XD5GC

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir